Development (4.4.x) - en to th translation catalogue (1715 entries)

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
th: "caller_get_posts" นั้นเลิกใช้แล้ว  ให้ใช้คำสั่ง "ignore_sticky_posts" แทน

en: #%d (no title)
th: #%d (ไม่มีหัวข้อ)

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
th: %1$s %2$s %3$s ฟีดหมวดหมู่

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
th: %1$s %2$s %3$s ฟีดความเห็น

en: %1$s %2$s %3$s Feed
th: %1$s %2$s %3$s ฟีด

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
th: %1$s %2$s %3$s ฟีดป้ายกำกับ

en: %1$s %2$s Comments Feed
th: %1$s %2$s ฟีดความเห็น

en: %1$s %2$s Feed
th: %1$s %2$s ฟีด

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
th: %1$s %2$s เรื่องโดย %3$s ฟีด

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
th: %1$s %2$s ผลลัพธ์การค้นหาสำหรับ &#8220;%3$s&#8221; ฟีด

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
th: %1$s (ตั้งแต่ %2$s; %3$s)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
th: %1$s (ตั้งแต่ %2$s; ไม่มีตัวเลือกให้ใช้)

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
th: %1$s (ตั้งแต่ %2$s; ใช้ %3$s แทน)

en: %1$s - Comments on %2$s
th: %1$s - ความเห็นบน %2$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
th[0]: %1$s ความเห็น<span class="screen-reader-text"> บน %2$s</span>

en: %1$s [Autosave]
th: %1$s [บันทึกอัตโนมัติ]

en: %1$s [Current Revision]
th: %1$s[รุ่นปัจจุบัน]

en: %1$s and %2$s.
th: %1$s และ %2$s.

en: %1$s at %2$s
th: %1$s ที่ %2$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
th: %1$s นั้นทำงานไม่ <strong>สอดคล้องนัก</strong>  ตั้งแต่รุ่น %2$s ไม่มีทางเลือกมารองรับ

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
th: %1$s นั้นทำงานไม่ <strong>สอดคล้องนัก</strong> ตั้งแต่รุ่น %2$s! เปลี่ยนไปใช้งาน %3$s

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
th: %1$s ถูกเลิกใช้ ใช้งาน %2$s แทน

en: %1$s is proudly powered by %2$s
th: %1$s นั้นภูมิใจนำเสนอโดย %2$s

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
th[0]: %1$s ตอบกลับไปที่ %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
th: %1$s นั้นถูกเรียก <strong>อย่างไม่ถูกต้อง</strong> %2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
th: %1$s นั้นทำงานไม่ <strong>สอดคล้องนัก</strong>  ตั้งแต่รุ่น %2$s ไม่มีทางเลือกอื่นมารองรับ

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
th: %1$s นั้นทำงานไม่ <strong>สอดคล้องนัก</strong> ตั้งแต่รุ่น %2$s! %3$s

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
th: %1$s รายการเมนูMenu item %2$d ของ %3$d

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
th: %1$s เลขที่รายการย่อย %2$d ภายใต้ %3$s

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
th[0]: %d ปลั๊กอินถูกอัปเดต

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
th[0]: %d  ธีมอัปเดตแล้ว

en: %d WordPress Update
th: %d เวิร์ดเพรสถูกอัปเดต

en: %d queries. %s seconds.
th: %d คิวรี่ %s วินาที

en: %d selected
th: %d ที่เลือก

en: %s (Invalid)
th: %s (ใช้งานไม่ได้)

en: %s (Pending)
th: %s (รอตรวจสอบ)

en: %s <span class="says">says:</span>
th: %s <span class="says">พูดว่า:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
th[0]: %s <span class="screen-reader-text">ความเห็น</span>

en: %s Comment | %s Comments
th[0]: %s ความเห็น

en: %s and %s
th: %s และ %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
th[0]: %s ความเห็นกำลังรอคอยการตรวจสอบ

en: %s day | %s days
th[0]: %s วัน

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
th: %s มากกว่าขนาดไฟล์อัปโหลดสูงสุดสำหรับตัวอัปโหลดแบบหลายไฟล์เมื่อใช้ในเบราว์เซอร์ของคุณ

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
th: %s เกินกว่าขนาดอัปโหลดสูงสุดของเว็บนี้

en: %s hour | %s hours
th[0]: %s ชั่วโมง

en: %s is a protected WP option and may not be modified
th: %s เป็นตัวเลือกเวิร์ดเพรสที่ถูกป้องกัน  และอาจจะแก้ไขไม่ได้

en: %s is your new username
th: %s คือชื่อผู้ใช้ใหม่ของคุณ

en: %s min | %s mins
th[0]: %s นาที

en: %s month | %s months
th[0]: %s เดือน

en: %s must set a database connection for use with escaping.
th: %s ต้องตั้งค่าการเชื่อมต่อฐานข้อมูลสำหรับใช้กับการออก

en: %s topic | %s topics
th[0]: %s หัวข้อ

en: %s update failed
th: อัปเดต %s ล้มเหลว

en: %s updated!
th: อัปเดต %s แล้ว

en: %s week | %s weeks
th[0]: %s สัปดาห์

en: %s year | %s years
th[0]: %s ปี

en: %s, and %s
th: %s, และ %s

en: %s: %l.
th: %s: %l

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
th: &#8220;%s&#8221; ล้มเหลวในการอัปโหลด

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
th: &#8592; ยกเลิกรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: &#8592; Cancel Gallery
th: &#8592; ยกเลิกคลังรูป

en: &#8592; Cancel Video Playlist
th: &#8592; ยกเลิกรายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: &#8592; Return to library
th: &#8592; กลับไปยังคลังสื่อ

en: &laquo; Back
th: &laquo; กลับไป

en: &laquo; Older Comments
th: &laquo; ความเห็นที่เก่ากว่า

en: &laquo; Previous
th: ก่อนหน้า

en: &laquo; Previous Page
th: หน้าก่อนหน้า

en: &larr; Back to %s
th: &larr; กลับไป %s

en: &lt; Prev
th: &lt; ก่อนหน้า

en: &mdash; Select &mdash;
th: &mdash; เลือก &mdash;

en: (Edit)
th: (แก้ไข)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
th: (ต้องมีอย่างน้อย 4 ตัวอักษร และเป็นพยัญชนะและตัวเลขเท่านั้น)

en: (This message was added in version %s.)
th: (ข้อความนี้ถูกเพิ่มมาในรุ่น %s.)

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
th: (เวิร์ดเพรส ไม่สามารถสร้างการเชื่อมต่อที่ปลอดภัยไปยัง WordPress.org กรุณาติดต่อผู้ควบคุมเซิร์ฟเวอร์ขอคุณ)

en: (more&hellip;)
th: (เพิ่มเติม&hellip;)

en: (no title)
th: (ไม่มีหัวข้อ)

en: (required)
th: (ต้องการ)

en: 1 Comment
th: 1 ความเห็น

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
th: 1 ความเห็น <span class="screen-reader-text"> บน %s</span>

en: <a href="%1$s" aria-label="Logged in as %2$s. Edit your profile.">Logged in as %2$s</a>. <a href="%3$s">Log out?</a>
th: <a href="%1$s" aria-label="Logged in as %2$s. Edit your profile.">เข้าสู่ระบบในฐานะ %2$s</a> <a href="%3$s">ต้องการออกจากระบบ?</a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
th: <a href="%1$s">%2$s</a> คือเว็บใหม่ของคุณ <a href="%3$s">เข้าสู่ระบบ</a> เป็น &#8220;%4$s&#8221; โดยใช้รหัสผ่านที่มีอยู่ของคุณ

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
th: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed สำหรับความเห็นต่อเรื่องนี้

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
th: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">พูดว่า:</span>

en: <span>Active:</span> %s
th: <span>ใช้งาน:</span> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
th: <strong>ค่าขัดแย้งกันสำหรับค่าคงที่ VHOST และ SUBDOMAIN_INSTALL</strong> ค่าของ SUBDOMAIN_INSTALL จะถูกสมมุติเป็นการตั้งค่า subdomain ของคุณ

en: <strong>Could not find site %1$s.</strong> Searched for table %2$s in database %3$s. Is that right?
th: <strong>ไม่สามารถพบเว็บไซต์ %1$s</strong> ค้นหาสำหรับตาราง %2$s ในฐานข้อมูล %3$s แล้ว   การค้นหาถูกต้องหรือไม่?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted %s. You really should look at your database now.
th: <strong>ตารางฐานข้อมูลหายไป</strong> หมายความว่า MySQL ไม่ทำงาน เวิร์ดเพรสอาจจะติดตั้งไม่สมบูรณ์หรือมีบางคนลบ %s คุณควรจะดูที่ฐานข้อมูลของคุณตอนนี้ You really should look at your database now.

en: <strong>ERROR</strong>: %1$s in %2$s can only contain numbers, letters, and underscores.
th: <strong>ผิดพลาก</strong>: %1$s ใน %2$s ต้องเป็นตัวเลข ตัวอักษรและขีดล่าง(underscores) เท่านั้น

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: Cookies ถูกปิดกั้นเนื่องจากผลลัพธ์ที่ไม่คาดคิด  สำหรับความช่วยเหลือในเรื่องนี้  โปรดดูที่ <a href="%1$s">คู่มือเรื่องนี้</a> หรือพยายามลองใช้งาน <a href="%2$s">ฟอรั่มสนับสนุน</a>

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>:  Cookies ถูกปิดกั้นหรือเบราว์เซอร์ของคุณไม่สนับสนุน  คุณต้อง <a href="%s">เปิดใช้งาน cookies</a> เพื่อใช้งานเวิร์ดเพรส

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ไม่สามารถลงทะเบียนคุณได้&hellip; กรุณาติดต่อ <a href="mailto:%s">เว็บมาสเตอร์</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ใส่ชื่อผู้ใช้ หรือ ที่อยู่อีเมล

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or email.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ชื่อผู้ใช้หรืออีเมลใช้งานไม่ได้

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: กรุณาใส่ชื่อผู้ใช้

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: โปรดพิมพ์ที่อยู่อีเมลของคุณ

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
th: <strong>เกิดข้อผิดพลาด</strong>:ที่อยู่ URL ของเว็บไซต์ถูกใช้งานไปแล้ว

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ขอโทษครับ ไม่อนุญาตให้ใช้ชื่อผู้ใช้นั้น

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ไม่สามารถบันทึกความเห็น โปรดลองใหม่อีกครั้งภายหลัง

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: อีเมลไม่ถูกต้อง

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: คุณยังไม่ได้ใส่รหัสผ่าน

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username %s is incorrect.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: รหัสผ่านที่คุณกรอกสำหรับผู้ใช้ %s นั้นไม่ถูกต้อง

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: คุณยังไม่ได้ใส่ชื่อผู้ใช้

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ไม่มีผู้ใช้ลงทะเบียนด้วยอีเมลนี้

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: มีการลงทะเบียนโดยใช้อีเมลนี้แล้ว  โปรดเลือกใช้อีเมลอื่น

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ชื่อผู้ใช้นี้ถูกใช้ลงทะเบียนแล้ว  โปรดเลือกชื่อผู้ใช้อื่น

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ชื่อผู้ใช้นี้ไม่สามารถใช้งานได้เพราะใช้ตัวอักษรที่ผิดกฎ  กรุณาใส่ชื่อผู้ใช้อื่น

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: เวิร์ดเพรส %1$s ต้องการ MySQL %2$s หรือรุ่นที่สูงกว่า

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: บัญชีของคุณถูกตั้งว่าเป็น spammer

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: โปรดใส่อีเมลที่ใช้งานได้

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: โปรดใส่ช่องที่ต้องการข้อมูล (ชื่อ, อีเมล)

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: กรุณาใส่ความเห็น

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
th: <strong>เกิดข้อผิดพลาด</strong>: เกิดปัญหาในการสร้างรายการเว็บไซต์

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
th: <strong>RSS ผิดพลาด</strong>: %s

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
th: <strong>คุณได้อัปเดตเวิร์ดเพรสสำเร็จแล้ว!</strong> โปรดตรวจดูว่ามีอะไรใหม่

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
th: ปฎิทินของเรื่องในเว็บของคุณ

en: A cloud of your most used tags.
th: กลุ่มป้ายกำกับที่คุณใช้บ่อยที่สุด

en: A list of your site&#8217;s Pages.
th: รายชื่อหน้าของเว็บของคุณ

en: A list or dropdown of categories.
th: รายชื่อหรือดรอปดาวน์ของหมวดหมู่

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
th: คลังเก็บรายเดือนของเรื่องในเว็บของคุณ

en: A name is required for this term
th: ต้องการชื่อสำหรับเงื่อนไขนี้

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
th: มีความเห็นบนเรื่อง "%s" กำลังรอการอนุมัติของคุณ

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
th: มี pingback บนเรื่อง "%s" กำลังรอการอนุมัติของคุณ

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
th: มี trackback บนเรื่อง "%s" กำลังรอการอนุมัติของคุณ

en: A search form for your site.
th: แบบฟอร์มการค้นหาสำหรับเว็บของคุณ

en: A static page
th: หน้าคงที่

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
th: เงื่อนไขพร้อมชื่อและ slug มีอยู่แล้วในลำดับขั้นนี้

en: A term with the name provided already exists with this parent.
th: เงื่อนไขพร้อมชื่อที่ให้มีอยู่แล้วกับลำดับแม่ของมัน

en: A valid URL was not provided.
th: ยังไม่ได้ให้ URL ที่ใช้งานได้

en: A valid email address is required
th: ต้องการอีเมลที่ใช้งานได้

en: About WordPress
th: เกี่ยวกับเวิร์ดเพรส

en: Action
th: กระทำ

en: Activate
th: ใช้งาน

en: Activation Key Required
th: ต้องการ key เปิดการใช้งาน

en: Activation Key:
th: รหัสเปิดใช้งาน:

en: Active theme
th: ธีมที่ใช้งานอยู่

en: Add Audio Source
th: เพิ่มแหล่งไฟล์เสียง

en: Add Items
th: เพิ่มรายการ

en: Add Link
th: เพิ่มลิงก์

en: Add Media
th: เพิ่มสื่อ

en: Add Menu Items
th: เพิ่มรายการเมนู

en: Add New Category
th: สร้างหมวดหมู่ใหม่

en: Add New Link Category
th: เพิ่มหมวดหมู่ลิงก์ใหม่

en: Add New Page
th: เพิ่มหน้าใหม่

en: Add New Post
th: เพิ่มเรื่องใหม่

en: Add New Tag
th: เพิ่มป้ายกำกับใหม่

en: Add Subtitles
th: เพิ่มซับไตเติ้ล

en: Add Video Source
th: เพิ่มแหล่งที่มาไฟล์วีดีโอ

en: Add a Menu
th: เพิ่มเมนู

en: Add a Widget
th: เพิ่มวิดเจ็ต

en: Add a custom menu to your sidebar.
th: เพิ่มเมนูปรับแต่งไปยังด้านข้างของคุณ

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
th: เพิ่มแหล่งทางเลือกสำหรับการเล่น HTML5 สูงสุด:

en: Add new header image
th: เพิ่มรูปภาพส่วนหัวใหม่

en: Add new image
th: เพิ่มรูปภาพใหม่

en: Add or remove menu items
th: เพิ่มหรือลบรายการเมนู

en: Add or remove tags
th: เพิ่มหรือลบป้ายกำกับ

en: Add to Audio Playlist
th: เพิ่มไปยังรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Add to Dictionary
th: เพิ่มไปยังพจนานุกรม

en: Add to Gallery
th: เพิ่มไปยังคลังรูป

en: Add to Menu
th: เพิ่มลงเมนู

en: Add to Video Playlist
th: เพิ่มไปที่รายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: Add to audio playlist
th: เพิ่มไปยังรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Add to gallery
th: เพิ่มไฟล์ไปยังคลังภาพ

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
th: เพิ่มไปเมนู: %1$s (%2$s)

en: Add to video playlist
th: เพิ่มไปที่รายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: Additional items found: %d
th: รายการเพิ่มเติมที่พบ: %d

en: Additional shortcuts,
th: คีย์ลัดเพิ่มเติม

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced Options
th: ตัวเลือกขั้นสูง

en: Album
th: อัลบั้ม

en: Align
th: จัดแถว

en: Align center
th: วางตรงกลาง

en: Align left
th: ชิดซ้าย

en: Align right
th: ชิดขวา

en: Alignment
th: จัดแถว

en: All Categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: All Link Categories
th: หมวดหมู่ลิงก์ทั้งหมด

en: All Pages
th: หน้าทั้งหมด

en: All Posts
th: เรื่องทั้งหมด

en: All Tags
th: ป้ายกำกับทั้งหมด

en: All dates
th: วันที่ทั้งหมด

en: All media items
th: ไฟล์สื่อทั้งหมด

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles
th: อนุญาตการเตือนว่ามีลิงก์จากบล็อกอื่น ๆ (pingbacks และ trackbacks) บนบทความใหม่

en: Allow new users to sign up
th: อนุญาตผู้ใช้ใหม่ลงทะเบียนได้

en: Allow people to post comments on new articles
th: อนุญาตให้ผู้เยี่ยมชมสามารถแสดงความเห็นบนบทความใหม่

en: Allow search engines to index this site.
th: อนุญาตให้เสิร์ชเอ็นจินเก็บเว็บไซต์นี้เข้าสารบัญค้นหาได้

en: Allowed Files
th: ไฟล์ที่อนุญาต

en: Already Installed
th: ติดตั้งเรียบร้อยแล้ว

en: Alt Text
th: ข้อความ Alt

en: Alternative Text
th: ตัวอักษรทางเลือก

en: Alternative source
th: แหล่งที่มาทางเลือก

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
th: ชื่อเงื่อนไขไม่ชัดเจนถูกใช้ในลำดับขั้น taxonomy  โปรดใช้เลขที่เงื่อนไขแทน

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้น  อาจหมายถึงฟีดใช้งานไม่ได้ชั่วคราว กรุณาลองใหม่อีกครั้งภายหลัง

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้น โปรดโหลดหน้าใหม่และลองอีกครั้ง

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
th: เกิดความผิดพลาดในขณะเพิ่มคุณไปที่เว็บนี้   กลับไปที่ <a href="%s">หน้าหลักเว็บ</a>

en: An error occurred during the activation
th: มีความผิดพลาดในระหว่างทำการเปิดใช้งาน

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
th: มีความผิดพลาดในระหว่างการอัปโหลด โปรดลองอีกครั้งภายหลัง

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้น  อาจมีบางสิ่งผิดปกติกับ WordPress.org หรือการตั้งค่าเซิรฟ์เวอร์นี้  ถ้าคุณยังมีปัญหาในอนาคตอีก  โปรดลองติดต่อที่  <a href="https://wordpress.org/support/">ฟอรั่มสนับสนุน</a>

en: An unidentified error has occurred.
th: มีความผิดพลาดที่ระบุไม่ได้เกิดขึ้น

en: Anonymous
th: นิรนาม

en: Apply
th: ทำงาน

en: Approve and Reply
th: อนุมัติและตอบกลับ

en: Approve it: %s
th: อนุมัติ: %s

en: April
th: เมษายน

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
th: เม.ย.

en: Arbitrary text or HTML.
th: Arbitrary text หรือ HTML

en: Archives
th: คลังเก็บ

en: Archives: %s
th: คลังเก็บ: %s

en: Are you lost?
th: คุณจำไม่ได้?

en: Are you sure it exists?
th: คุณแน่ใจว่าสิ่งนี้มีจริง?

en: Are you sure that the database server is not under particularly heavy load?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ไม่ได้ทำงานหนัก?

en: Are you sure that the database server is running?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ทำงานเป็นปกติ?

en: Are you sure that you have typed the correct hostname?
th: คุณมั่นใจหรือไม่ว่าได้กรอกชื่อโฮสท์(hostname)ถูกต้อง?

en: Are you sure you have the correct username and password?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่ามีชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านที่ถูกต้อง?

en: Are you sure you want to do this?
th: คุณแน่ใจที่จะทำสิ่งนี้?

en: Are you sure you want to edit this comment?
    The changes you made will be lost.
th: คุณแน่ใจว่าต้องการแก้ไขความเห็นนี้?
    การเปลี่ยนแปลงที่คุณเคยทำจะหายไป

en: Are you sure you want to install this plugin?
th: คุณแน่ใจว่าคุณต้องการติดตั้งปลั๊กอินนี้

en: Artist
th: ศิลปิน

en: As a browser icon
th: เป็นรูปไอคอนเบราว์เซอร์

en: As an app icon
th: เป็นรูปไอคอนแอพ

en: Attachment Details
th: รายละเอียดไฟล์แนบ

en: Attachment Display Settings
th: การตั้งค่าการแสดงผลไฟล์แนบ

en: Attachment Page
th: หน้าไฟล์แนบ

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
th: พยายามตั้งค่าความละเอียดรูปภาพนอกเหนือขอบเขต [1,100]

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
th: กำลังพยายามที่จะวิเคราะห์โค้ดย่อโดยไม่มี callback ที่ใช้งานได้: %s

en: Audio
th: ไฟล์เสียง

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ไฟล์เสียง <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Details
th: รายละเอียดไฟล์เสียง

en: August
th: สิงหาคม

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
th: ส.ค.

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Author is %s
th: ผู้เขียนคือ %s

en: Author:
th: ผู้เขียน:

en: Author: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
th: ผู้เขียน: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
th: ผู้เขียน: %s

en: Automatically add new top-level pages to this menu
th: เพิ่มระดับหน้าสูงสุดใหม่อัตโนมัติมาที่เมนูนี้

en: Automatically add paragraphs
th: เพิ่มย่อหน้าอัตโนมัติ

en: Autoplay
th: เล่นอัตโนมัติ

en: Back
th: กลับไป

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background Attachment
th: ไฟล์แนบพื้นหลัง

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Background Image
th: รูปพื้นหลัง

en: Background Position
th: ตำแหน่งพื้นหลัง

en: Background Repeat
th: ทำซ้ำพื้นหลัง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Bitrate
th: บิทเรท (ฺBitrate)

en: Bitrate Mode
th: โหมดบิทเรท

en: Bitrate:
th: บิทเรท(Bitrate):

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Border
th: ขอบ

en: Border color
th: สีขอบ

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
th: ใช้งานไม่ได้ชั่วครู่เนื่องจากการดูแลรักษาตามตารางเวลา  โปรดลองอีกครั้งในอีกสองสามนาทีข้างหน้า

en: Bulk Select
th: เลือกจำนวนมาก

en: Bulleted list
th: รายชื่อแบบหัวข้อ

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
th: แต่ ก่อนที่จะคุณจะเริ่มใช้ชื่อผู้ใช้ใหม่ของคุณ <strong>คุณต้องเปิดใช้งานมัน</strong>

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
th: แต่ ก่อนที่จะคุณจะเริ่มใช้ชื่อเว็บใหม่ของคุณ <strong>คุณต้องเปิดใช้งานมัน</strong>

en: By %s
th: โดย %s

en: By: %s
th: โดย: %s

en: Calendar
th: ปฎิทิน

en: Can&#8217;t select database
th: ไม่สามารถเลือกฐานข้อมูล

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel Edit
th: ยกเลิกการแก้ไข

en: Cancel Selection
th: ยกเลิกการเลือก

[ctx: Cancel reordering menu items in Customizer]
en: Done
th: เสร็จแล้ว

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
th: เสร็จแล้ว

en: Cancel reply
th: ยกเลิกการตอบ

en: Cannot create a revision of a revision
th: ไม่สามารถสร้างรุ่นของการปรับปรุงได้

en: Cannot create a user with an empty login name.
th: ไม่สามารถสร้างชื่อผู้ใช้ที่มีแต่ช่องว่างได้

en: Caption
th: คำบรรยายภาพ

en: Caption this image&hellip;
th: อธิบายรูปนี้&hellip;

en: Captions/Subtitles
th: คำอธิบาย/คำแปล

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Categories list
th: รายชื่อหมวดหมู่

en: Categories list navigation
th: หมวดหมู่รายชื่อนำทาง

en: Category: %s
th: หมวดหมู่: %s

en: Cell padding
th: การขยายเซลล์

en: Cell spacing
th: ช่องว่างเซลล์

en: Cell type
th: ประเภทเซลล์

en: Center
th: ตรงกลาง

en: Change File
th: เปลี่ยนไฟล์

en: Change Image
th: เปลี่ยนรูปภาพ

en: Changes saved.
th: การเปลี่ยนแปลงถูกบันทึกแล้ว

en: Cheatin&#8217; uh?
th: คุณกำลังตั้งใจโกงอยู่รึ?

en: Check Spelling
th: เช็คคำผิด

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
th: กรุณาตรวจสอบโฟลเดอร์ถังขยะ หรือโฟลเดอร์สแปม ในโปรแกรมรับส่งอีเมลของคุณ บางครั้งอีเมลอาจถูกเก็บเข้าไปอยู่ที่นั่นโดยไม่ได้ตั้งใจ

en: Check your email for the confirmation link.
th: เช็คอีเมลของคุณสำหรับลิงก์ยืนยัน

en: Check your email for your new password.
th: เช็คอีเมลของคุณสำหรับรหัสผ่านใหม่

en: Check your inbox at %s and click the link given.
th: ตรวจกล่องเมลขาเข้า %s และกดที่ลิงก์ที่ได้รับ

en: Choose File
th: เลือกไฟล์

en: Choose Image
th: เลือกรูปภาพ

en: Choose from the most used tags
th: เลือกจากป้ายกำกับที่ใช้มากที่สุด

en: Clear
th: ล้างค่า

en: Clear Results
th: ล้างค่าผลลัพท์

en: Clear formatting
th: ล้างรูปแบบ

en: Click here to cancel reply.
th: กดที่นี่เพื่อยกเลิกการตอบ

en: Close
th: ปิด

en: Close all open tags
th: ปิดป้ายกำกับที่เปิดอยู่ทั้งหมด

en: Close blockquote tag
th: ปิดป้ายกำกับ blockquote

en: Close bold tag
th: ปิดป้ายกำกับตัวหนา

en: Close bulleted list tag
th: ปิดการใส่รายการหัวข้อป้ายกำกับ

en: Close code tag
th: ปิดโค้ดป้ายกำกับ

en: Close deleted text tag
th: ปิดป้ายกำกับลบข้อความแล้ว

en: Close inserted text tag
th: ปิดการใส่ข้อความป้ายกำกับ

en: Close italic tag
th: ปิดป้ายกำกับตัวเอียง

en: Close list item tag
th: ปิดรายชื่อรายการป้ายกำกับ

en: Close media panel
th: ปิดหน้าควบคุมไฟล์สื่อ

en: Close numbered list tag
th: ปิดการใส่หัวข้อตัวเลขป้ายกำกับ

en: Close reorder mode
th: ปิดโหมดการเรียงใหม่

en: Close sharing dialog
th: ปิดการแบ่งปันการโต้ตอบ

en: Close this window.
th: ปิดหน้าจอนี้

en: Close uploader
th: ปิดตัวอัปโหลด

en: Cmd + letter:
th: Cmd + ตัวอักษร:

en: Collapse Sidebar
th: ย่อด้านข้าง

en: Color
th: สี

en: Colors
th: สี

en: Column group
th: กลุ่มคอลัมน์

en: Columns
th: คอลัมน์

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
th: เกี่ยว,หนึ่ง,เป็น,ที่,โดย,com,สำหรับ,จาก,อย่างไร,ใน,คือ,มัน,ของ,บน,หรือ,นั้น,นั่น,นี่,อยู่,อะไร,เมื่อไหร่,ที่ไหน,ใคร,จะ,ด้วย,www

en: Comment author name and email are required
th: ต้องใส่ชื่อผู้เขียนความเห็นและอีเมลด้วย

en: Comment on %1$s by %2$s
th: ความเห็นบน %1$s โดย %2$s

en: Comment: %s
th: ความเห็น: %s

en: Comments
th: ความเห็น

en: Comments (%s)
th: ความเห็น (%s)

en: Comments (RSS)
th: ความเห็น (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
th: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> ของความคิดเห็น

en: Comments Feed
th: ฟีดความเห็น

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
th: ปิดความเห็น <span class="screen-reader-text"> บน %s</span>

en: Comments are closed.
th: การแสดงความเห็นถูกปิด

en: Comments for %1$s searching on %2$s
th: ความเห็นสำหรับ %1$s กำลังค้นหาบน %2$s

en: Comments for %s
th: ความเห็นสำหรับ %s

en: Comments navigation
th: ความเห็นนำทาง

en: Comments on %s
th: ความเห็นต่อ %s

en: Comments on: %s
th: ความเห็นบน: %s

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
th: ป้ายกำกับ query เงื่อนไขไม่ทำงานก่อนที่ query จะทำงาน  ก่อนหน้านั้น  พวกมันส่งค่าที่ผิด

en: Confirm new password
th: ยืนยันรหัสผ่านใหม่

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
th: ยินดีด้วย! เว็บไซต์ใหม่ %s ของคุณ เกือบพร้อมใช้งานแล้ว

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
th: สูญเสียการเชื่อมต่อหรือเซิร์ฟเวอร์ทำงานหนักในตอนนี้  โปรดลองใหม่อีกครั้งภายหลัง

en: Constrain proportions
th: อัตราส่วนบังคับ

en: Content
th: เนื้อเรื่อง

en: Content, title, and excerpt are empty.
th: เนื้อเรื่อง, หัวข้อ, และคำตัดทอนนั้นว่างเปล่า

en: Content:
th: เนื้อหา:

en: Continue reading %s
th: อ่านเพิ่มเติม %s

en: Cookie nonce is invalid
th: Cookie nonce ใช้งานไม่ได้

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
th: คัดลอกและวาง URL นี้ลงในเว็บเวิร์ดเพรสของคุณเพื่อเล่น

en: Copy and paste this code into your site to embed
th: คัดลอกและวางโค้ดนี้ในเว็บของคุณเพื่อเล่น

en: Copy table row
th: คัดลอกแถวตาราง

en: Could not calculate resized image dimensions
th: ไม่สามารถคำนวณการเปลี่ยนขนาดรูปได้

en: Could not create site.
th: ไม่สามารถสร้างเว็บได้

en: Could not create user
th: ไม่สามารถสร้างผู้ใช้ได้

en: Could not find the specified string.
th: ไม่สามารถค้นหาคำที่ระบุ

en: Could not insert post into the database
th: ไม่สามารถเพิ่มเรื่องในฐานข้อมูล

en: Could not insert term into the database
th: ไม่สามารถใส่เงื่อนไขลงไปในฐานข้อมูล

en: Could not insert term relationship into the database
th: ไม่สามารถใส่เงื่อนไขความเกี่ยวข้องลงในฐานข้อมูล

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
th: ไม่สามารถโหลดรูปพรีวิวได้  โปรดโหลดหน้านี้อีกครั้งแล้วลองใหม่

en: Could not open handle for fopen() to %s
th: ไม่สามารถเปิดเครื่องมือสำหรับ fopen() ไปที่ %s

en: Could not read image size.
th: ไม่สามารถอ่านขนาดรูปภาพ

en: Could not save password reset key to database.
th: ไม่สามารถบันทึกคีย์ล้างค่ารหัสผ่านไปยังฐานข้อมูล

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
th: ไม่สามารถตั้งเป็นรูปขนาดเล็ก  โปรดลองไฟล์แนบที่ต่างออกไป

en: Could not split shared term.
th: ไม่สามารถแยกเงื่อนไขร่วม

en: Could not update comment status
th: ไม่สามารถอัปเดตสถานะความเห็น

en: Could not update post in the database
th: ไม่สามารถอัปเดตเรื่องในฐานข้อมูล

en: Could not write file %1$s (%2$s)
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ %s

en: Create Audio Playlist
th: สร้างรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Create Gallery
th: สร้างคลังรูปภาพ

en: Create Menu
th: สร้างเมนู

en: Create Site
th: สร้างเว็บ

en: Create Video Playlist
th: สร้างรายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: Create a Configuration File
th: สร้างไฟล์สำหรับกำหนดค่า (Configuration file)

en: Create a new gallery
th: สร้างคลังภาพใหม่

en: Create a new playlist
th: สร้างรายชื่อเล่นไฟล์ใหม่

en: Create a new video playlist
th: สร้างรายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอใหม่

en: Crop Image
th: ตัดรูป

en: Crop thumbnail to exact dimensions
th: ตัดรูปขนาดเล็กสำหรับอัตราส่วนที่แน่นอน

en: Crop your image
th: ตัดรูปของคุณ

en: Cropping&hellip;
th: ตัดรูป&hellip;

en: Ctrl + Alt + letter:
th: Ctrl + Alt + ตัวอักษร:

en: Ctrl + letter:
th: Ctrl + ตัวอักษร:

en: Current Color
th: สีปัจจุบัน

en: Current header
th: ส่วนหัวปัจจุบัน

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
th[0]: เวลานี้มี %s ความเห็นกำลังรอการอนุมัติอยู่  กรุณาเข้าไปในส่วนจัดการความเห็น:

en: Custom Link
th: ลิงก์ปรับแต่ง

en: Custom Links
th: ปรับแต่งลิงค์

en: Custom Menu
th: ปรับแต่งเมนู

en: Custom Size
th: ขนาดปรับแต่ง

en: Custom URL
th: URL ปรับแต่ง

en: Custom color
th: สีปรับแต่ง

en: Customize
th: ปรับแต่ง

en: Customize: %s
th: ปรับแต่ง: %s

en: Customizer
th: ตัวปรับแต่ง

en: Customizing
th: การปรับแต่ง

en: Customizing &#9656; %s
th: ปรับแต่ง &#9656; %s

en: Cut
th: ตัด

en: Cut table row
th: ตัดแถวตาราง

en: Dashboard
th: หน้าควบคุม

en: Database Error
th: ฐานข้อมูลผิดพลาด

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Day: %s
th: วัน: %s

en: December
th: ธันวาคม

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
th: ธ.ค.

en: Decrease indent
th: ลดย่อหน้า

en: Default
th: ค่าหลัก

en: Default shortcuts,
th: คีย์ลัดค่าเริ่มต้น

en: Delete Menu
th: ลบเมนู

en: Delete Permanently
th: ลบอย่างถาวร

en: Delete Selected
th: ลบไฟล์ที่ถูกเลือก

en: Delete column
th: ลบคอลัมน์

en: Delete it: %s
th: ลบ: %s

en: Delete row
th: ลบแถว

en: Delete table
th: ลบตาราง

en: Deleted text (strikethrough)
th: ลบข้อความแล้ว (ขีดฆ่า)

en: Describe this audio file&hellip;
th: อธิบายไฟล์เสียงนี้&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
th: อธิบายไฟล์สื่อนี้&hellip;

en: Describe this video&hellip;
th: อธิบายวีดีโอนี้&hellip;

en: Description
th: คำขยายความ

en: Deselect
th: ยกเลิกที่เลือก

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
th: ไดเรกทอรีเป้าหมายสำหรับไฟล์สื่อไม่มีอยู่จริงหรือไม่สามารถบันทึกในนั้นได้

en: Dimensions
th: ขนาด

en: Dimensions:
th: มิติของไฟล์:

en: Dismiss
th: เลิกเสีย

en: Dismiss Errors
th: ไม่สนใจความผิดพลาด

en: Dismiss this notice.
th: ยกเลิกคำเตือนนี้

en: Display Header Text
th: แสดงตัวอักษรส่วนหัว

en: Display Settings
th: การตั้งค่าแสดงผล

en: Display as dropdown
th: แสดงผลแบบ drop down

en: Display item author if available?
th: แสดงผู้เขียนเรื่อง (ถ้ามี)?

en: Display item content?
th: แสดงเนื้อเรื่อง?

en: Display item date?
th: แสดงวันที่รายการ?

en: Display post date?
th: แสดงวันที่ของเรื่อง?

en: Distraction-free writing mode
th: โหมดการเขียนแบบไร้สิ่งรบกวน

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
th: อย่าเอาสคริป %1$s ออกจากส่วนควบคุม   เพื่อตั้งเป้าไปยังธีมส่วนหน้า  ให้ใช้ตัวเชื่อม %2$s

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
th: ไม่ส่งค่าป้ายกำกับ style ไปที่ wp_add_inline_style().

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
th: คุณต้องการที่จะ <a href='%s'>ออกจากระบบ</a>?

en: Document properties
th: คุณสมบัติเอกสาร

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
th: ผู้ใช้ %1$s มีสิทธิใช้ฐานข้อมูล %2$s หรือไม่?

en: Done
th: สำเร็จ

en: Download File
th: ดาวน์โหลดไฟล์

en: Download Video
th: ดาวน์โหลดวีดีโอ

en: Draft
th: ฉบับร่าง

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ฉบับร่าง <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder media files.
th: ลากและวางเพื่อจัดเรียงไฟล์สื่อ

en: Drag and drop to reorder tracks.
th: ลากและวางเพื่อเรียงรายชื่อไฟล์เสียง

en: Drag and drop to reorder videos.
th: ลากและวางเพื่อเรียงวีดีโอ

en: Drop files anywhere to upload
th: วางไฟล์ลงที่ใดก็ได้เพื่ออัปโหลด

en: Drop files to upload
th: วางไฟล์เพื่ออัปโหลด

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
th: พบว่ามีความเห็นที่ซ้ำกัน  ดูเหมือนว่าคุณได้ส่งความเห็นนี้เข้ามาแล้ว

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
th: ผิดพลาด: ไดเรกทอรีธีมนั้นว่างเปล่าหรือไม่มีอยู่จริง  โปรดตรวจสอบการติดตั้งของคุณ

en: ERROR: This is not a valid feed template.
th: ผิดพลาด: นี่ไม่ใช่ ฟีดเทมเพลตที่ใช้งานได้

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Audio Playlist
th: แก้ไขรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Edit Category
th: แก้ไขหมวดหมู่

en: Edit Gallery
th: แก้ไข Gallery

en: Edit Image
th: แก้ไขรูป

en: Edit Link Category
th: แก้ไขลิงก์หมวดหมู่

en: Edit Media
th: แก้ไขสื่อ

en: Edit My Profile
th: แก้ไขข้อมูลส่วนตัวของฉัน

en: Edit Original
th: แก้ไขไฟล์ดั้งเดิม

en: Edit Page
th: แก้ไขหน้า

en: Edit Post
th: แก้ไขเรื่อง

en: Edit Selection
th: แก้ไขไฟล์ที่ถูกเลือก

en: Edit Site
th: แก้ไขเว็บไซต์

en: Edit Tag
th: แก้ไขป้ายกำกับ

en: Edit This
th: แก้ไขสิ่งนี้

en: Edit Video Playlist
th: แก้ไขรายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
th: แก้ไขรายการเมนู: %1$s (%2$s)

en: Edit more details
th: แก้ไขรายละเอียดเพิ่มเติม

en: Edit next media item
th: แก้ไขไฟล์สื่อถัดไป

en: Edit previous media item
th: แก้ไขไฟล์สื่อก่อนหน้า

en: Editor menu (when enabled)
th: ตัวแก้ไขเมนู (เมื่อเปิดใช้งาน)

en: Editor toolbar
th: ตัวแก้ไขแถบเครื่องมือ

en: Either there are no posts, or something went wrong.
th: อาจจะไม่มีเรื่องอยู่  หรือมีบางสิ่งผิดปกติ

en: Elements path
th: ที่อยู่องค์ประกอบ (Elements path)

en: Email
th: อีเมล์

en: Email&nbsp;Address:
th: อีเมล:

en: Email: %s
th: อีเมล: %s

en: Embed Media Player
th: เปิดใช้ตัวเล่นไฟล์สื่อ

en: Embed or Link
th: เล่นไฟล์สื่อหรือลิงก์

en: Embedded WordPress Post
th: เล่นเรื่องเวิร์ดเพรสแล้ว

en: Empty Term
th: เงื่อนไขว่างเปล่า

en: Empty filename
th: ไม่มีชื่อไฟล์

en: Encoding
th: การแปลงโค้ด

en: Enter a description of the image
th: ใส่คำขยายความของรูป

en: Enter the RSS feed URL here:
th: ใส่ RSS ฟีด URL ที่นี่:

en: Enter the URL
th: ใส่ URL

en: Enter the URL of the image
th: ใส่ URL ของรูป

en: Enter the destination URL
th: ใส่ URL ปลายทาง

en: Enter your new password below.
th: พิมพ์รหัสผ่านใหม่ของคุณด้านล่าง

en: Enter your password to view comments.
th: ใส่รหัสผ่านของคุณเพื่อดูความเห็น

en: Entries (RSS)
th: เรื่องในรูปแบบ (RSS)

en: Entries from any RSS or Atom feed.
th: เรื่องจาก RSS ใด ๆ หรือ Atom ฟีด

en: Error establishing a database connection
th: การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลผิดพลาด

en: Error reconnecting to the database
th: มีความผิดพลาดในการเชื่อมต่ออีกครั้งไปยังฐานข้อมูล

en: Error while saving the changes.
th: ผิดพลาดขณะบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Excerpt
th: ตัดทอน

en: Exclude:
th: ไม่รวม:

en: Expand Sidebar
th: ขยายด้านข้าง

en: Failed to delete the page.
th: ลบหน้าไม่สำเร็จ

en: Failed to write request to temporary file.
th: ล้มเหลวในการเขียนคำร้องขอไปยังไฟล์ชั่วคราว

en: Featured Image
th: รูปพิเศษ

en: February
th: กุมภาพันธ์

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
th: ก.พ.

en: Feed for all posts filed under %s
th: ฟีดสำหรับเรื่องทั้งหมดภายใต้ %s

en: Feedback
th: ผลตอบรับ

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
th: ไม่มีไฟล์   &#8220;%s&#8221; อยู่?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
th: ไฟล์ &#8220;%s&#8221; ไม่ใช่ไฟล์รูปภาพ

en: File canceled.
th: ยกเลิกไฟล์

en: File doesn&#8217;t exist?
th: ไฟล์ไม่มีอยู่จริง

en: File is not an image.
th: ไฟล์ไม่ใช่ไฟล์รูปภาพ

en: File name:
th: ชื่อไฟล์:

en: File size:
th: ขนาดไฟล์:

en: File type:
th: ประเภทไฟล์:

en: Filter by date
th: กรองโดยใช้วันที่

en: Filter by type
th: กรองโดยประเภท

en: Filter pages list
th: กรองรายชื่อหน้า

en: Filter posts list
th: กรองรายชื่อเรื่อง

en: Find and replace
th: ค้นหาและแทนที่

en: First Post
th: เรื่องแรก

en: Fixed
th: คงที่

en: Focus shortcuts:
th: ทางลัดจุดสนใจ:

en: Font Family
th: ตระกูลฟอนต์

en: Font Sizes
th: ขนาดตัวอักษร

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
th: ด้วยเหตุผลบางอย่าง  เรื่องนี้ไม่สามารถแก้ไขได้

en: Fri
th: ศุกร์

en: Friday
th: วันศุกร์

[ctx: Friday initial]
en: F
th: ศ

en: Front page
th: หน้าแรก

en: Front page displays
th: การแสดงหน้าแรก

en: Full Size
th: เต็มขนาด

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Gallery Settings
th: การตั้งค่าคลังรูป

en: General
th: ทั่วไป

en: Genre
th: ประเภท

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
th: สร้างเว็บ <em>เพิ่ม</em> %s ภายในไม่กี่วินาที

en: Get New Password
th: ขอรหัสผ่านใหม่

en: Get your own %s account in seconds
th: มีบัญชี %s ของคุณภายในไม่กี่วินาที

en: Gimme a site!
th: ให้เว็บแก่ฉัน

en: Give the feed a title (optional):
th: ให้หัวข้อกับฟีด (ทางเลือก):

en: Go Fullscreen
th: ใช้การเล่นเต็มหน้าจอ

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
th: ยินดีต้อนรับผู้ควบคุมเว็บ  คุณได้อนุญาตการลงทะเบียน &#8220;%s&#8221;  สำหรับการเปลี่ยนแปลงหรือปิดการลงทะเบียน  ไปที่ <a href="%s">หน้าตัวเลือก</a> ของคุณ

en: Grid View
th: การดูแบบตาราง

[ctx: HTML elements]
en: Inline
th: คำสั่ง Inline

[ctx: HTML tag]
en: Address
th: ที่อยู่

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
th: รูปแบบก่อน

en: HTTP error.
th: HTTP ผิดพลาด

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
th: คุณใส่อีเมลของคุณถูกต้องหรือไม่  ที่คุณใส่คือ %s  ถ้ามันไม่ถูกต้อง  คุณจะไม่ได้รับอีเมลของคุณ

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Header Image
th: รูปภาพส่วนหัว

en: Header Text Color
th: สีข้อความส่วนหัว

en: Header cell
th: เซลล์ส่วนหัว

en: Heading 1
th: หัวข้อ 1

en: Heading 2
th: หัวข้อ 2

en: Heading 3
th: หัวข้อ 3

en: Heading 4
th: หัวข้อ 4

en: Heading 5
th: หัวข้อ 5

en: Heading 6
th: หัวข้อ 6

en: Height
th: ความสูง

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
th: สวัสดีครับ ###USERNAME###
    
    การเตือนนี้ยืนยันว่าอีเมลของคุณถูกเปลี่ยนบน ###SITENAME###
    
    ถ้าคุณไม่ได้เปลี่ยนอีเมลของคุณ  กรุณาติดต่อผู้ควบคุมเว็บที่
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    อีเมลได้ถูกส่งไปที่ ###EMAIL###
    
    ด้วยความเคารพ,
    ทีมงานเว็บ ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
th: สวัสดีครับ ###USERNAME###
    
    การเตือนนี้ยืนยันว่ารหัสผ่านของคุณถูกเปลี่ยนบน ###SITENAME###
    
    ถ้าคุณไม่ได้เปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ  กรุณาติดต่อผู้ควบคุมเว็บที่
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    อีเมลได้ถูกส่งไปที่ ###EMAIL###
    
    ด้วยความเคารพ,
    ทีมงานเว็บ ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hide
th: ซ่อน

en: Hide header image
th: ซ่อนรูปภาพส่วนหัว

en: Hide image
th: ซ่อนรูปภาพ

en: Hide password
th: ซ่อนรหัสผ่าน

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
th: เบาะแส: รหัสผ่านควรจะมีตัวอักษรอย่างน้อยสิบสองตัวอักษร  เพื่อให้มันปลอดภัยขึ้น  ใช้ตัวอักษรตัวเล็กและตัวใหญ่  ตัวเลข และสัญลักษณ์อย่าง ! " ? $ % ^ &amp; )

en: Home
th: หน้าแรก

en: Horizontal line
th: เส้นแนวนอน

en: Horizontal space
th: ช่องว่างแนวนอน

en: How many items would you like to display?
th: มีจำนวนเท่าไหร่ที่คุณต้องการแสดง

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
th: สวัสดีครับ USERNAME,
    
    เว็บ SITE_NAME ใหม่ของคุณถูกตั้งค่าสำเร็จแล้วที่:
    BLOG_URL
    
    คุณสามารถเข้าสู่ระบบที่บัญชีผู้ควบคุมด้วยข้อมูลต่อไปนี้:
    
    ชื่อผู้ใช้: USERNAME
    รหัสผ่าน: PASSWORD
    เข้าสู่ระบบที่นี่: BLOG_URLwp-login.php
    
    เราหวังว่าคุณจะชอบเว็บไซต์ใหม่ของคุณ  ขอบคุณครับ!
    
    --ทีมงาน @ SITE_NAME

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
th: สวัสดีครับ USERNAME,
    
    บัญชีใหม่ของคุณถูกตั้งค่าแล้ว
    
    คุณสามารถเข้าสู่ระบบด้วยข้อมูลต่อไปนี้:
    ชื่อผู้ใช้: USERNAME
    รหัสผ่าน: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    ขอบคุณครับ
    
    --ทีมงาน @ SITE_NAME

en: Howdy, %1$s
th: สวัสดีครับ %1$s

en: IO error.
th: IO ผิดพลาด

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
th: ถ้านี่เป็นความผิดพลาด  ก็ไม่ต้องสนใจอีเมลนี้และจะไม่มีอะไรเกิดขึ้น

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
th: ถ้าคุณเป็นเจ้าของของเครือข่ายนี้  กรุณาตรวจสอบว่า MySQL ยังทำงานปกติดีหรือไม่  และตารางทั้งหมดไม่มีความผิดพลาดใด ๆ

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
th: หากคุณไม่ได้ยืนยันเว็บไซต์ของคุณภายในสองวัน คุณจะต้องลงทะเบียนสมัครใหม่อีกครั้ง

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
th: หากคุณไม่ได้ยืนยันชื่อผู้ใช้งานของคุณภายใน 2 วัน, คุณจะต้องลงทะเบียนใหม่อีกครั้ง

en: If you don&#8217;t know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
th: ถ้าคุณไม่รู้วิธียังค่าฐานข้อมูล คุณควรจะ <strong>ติดต่อโฮสท์ของคุณ</strong> ถ้ามีบางอย่างล้มเหลว คุณอาจจะลองค้นหาความช่วยเหลือที่ <a href="%s">ฟอรั่มสนับสนุนเวิร์ดเพรส</a>

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
th: ถ้าคุณยังไม่ได้รับอีเมลของคุณ มีวิธีการหลายอย่างที่คุณสามารถทำได้:

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
th: ถ้าคุณกำลังมองหาการคัดลอกมาวางแบบ rich content จากไมโครซอฟท์เวิร์ด  ให้ลองปิดใช้งานตัวเลือกนี้  แล้วตัวแก้ไขจะทำการล้างค่าตัวอักษรที่คัดลอกมาจากเวิร์ดโดยอัตโนมัติ

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
th: ถ้าคุณไม่ต้องการจะใช้ชื่อเว็บนี้เพื่อใช้งานจริง ๆ โปรดเว้นชื่อไว้ให้ผู้ใช้คนอื่น  หรือใช้งานชื่อนี้ตอนนี้

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
th: ถ้าคุณยังติดอยู่กับข้อความนี้  ให้ตรวจสอบฐานข้อมูลของคุณว่าประกอบด้วยตารางต่อไปนี้

en: If you&#8217;re unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
th: ถ้าคุณไม่แน่ใจว่าเงื่อนไขเหล่านี้หมายถึงอะไร คุณอาจจะติดต่อโฮสท์ของคุณ  ถ้าคุณยังต้องการความช่วยเหลืออีก  คุณสามารถเยี่ยมชม <a href="%s">ฟอรั่มสนับสนุนเวิร์ดเพรส</a> ได้เสมอ

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
th: ถ้าเว็บของคุณไม่แสดง  กรุณาติดต่อเจ้าของเครือข่ายนี้

en: Image
th: รูปภาพ

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
th[0]: รูปภาพ <span class="count">(%s)</span>

en: Image CSS Class
th: รูปภาพ CSS Class

en: Image Details
th: รายละเอียดรูปภาพ

en: Image Editor Save Failed
th: การบันทึกแก้ไขรูปภาพล้มเหลว

en: Image Title Attribute
th: หัวข้อคุณสมบัติรูปภาพ

en: Image URL
th: URL ของรูปภาพ

en: Image crop failed.
th: การตัดรูปภาพล้มเหลว

en: Image default align
th: การจัดแนวรูปภาพมาตรฐาน

en: Image default link type
th: ชนิดของลิงก์รูปภาพมาตรฐาน

en: Image default size
th: ขนาดรูปภาพมาตรฐาน

en: Image description
th: คำขยายความภาพ

en: Image flip failed.
th: การพลิกกลับรูปภาพล้มเหลว

en: Image resize failed.
th: การย่อขนาดรูปภาพล้มเหลว

en: Image rotate failed.
th: การหมุนรูปภาพล้มเหลว

en: Images
th: รูป

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
th: ใน %1$s, ให้ใช้วิธี %2$s ไม่ใช่คำสั่ง %3$s โปรดดู %4$s

en: Incorrect username or password.
th: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Increase indent
th: เพิ่มย่อหน้า

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
th: แถบเครื่องมือภายใน (เมื่อเลือกรูป ลิงก์หรือการดูก่อน)

en: Insert Media
th: ใส่ไฟล์สื่อ

en: Insert Page Break tag
th: ใส่ตัวแบ่งหน้าป้ายกำกับ

en: Insert Read More tag
th: เพิ่มป้ายกำกับอ่านเพิ่มเติม

en: Insert audio playlist
th: เพิ่มรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Insert column after
th: ใส่คอลัมน์ด้านหลัง

en: Insert column before
th: ใส่คอลัมน์ก่อนหน้า

en: Insert date/time
th: ใส่ วัน/เวลา

en: Insert from URL
th: ใส่ไฟล์จาก URL

en: Insert gallery
th: ใส่คลังรูป

en: Insert image
th: ใส่รูป

en: Insert into page
th: ใส่ลงในหน้า

en: Insert into post
th: ใส่ไฟล์ลงในเรื่อง

en: Insert link
th: ใส่ลิงก์

en: Insert row after
th: เพิ่มแถวต่อท้าย

en: Insert row before
th: เพิ่มแถวก่อนหน้า

en: Insert table
th: เพิ่มตาราง

en: Insert video
th: ใส่วีดีโอ

en: Insert video playlist
th: เพิ่มรายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: Insert/edit image
th: เพิ่ม/แก้ไขรูป

en: Insert/edit link
th: เพิ่ม/แก้ไขลิงก์

en: Insert/edit video
th: เพิ่ม/แก้ไข วีดีโอ

en: Inserted text
th: ใส่ข้อความแล้ว

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
th: ตัวแปรถูกส่งมาไม่เพียงพอสำหรับวิธี XML-RPC นี้

en: Invalid activation key.
th: รหัสเปิดใช้งานไม่ถูกต้อง

en: Invalid attachment ID.
th: เลขที่สื่อแนบไม่ถูกต้อง

en: Invalid author ID.
th: รหัสผู้เขียนไม่ถูกต้อง

en: Invalid comment ID.
th: เลขที่ความเห็นไม่ถูกต้อง

en: Invalid comment status.
th: สถานะความเห็นไม่ถูกต้อง

en: Invalid file type
th: ชนิดไฟล์ใช้ไม่ได้

en: Invalid key
th: key ใช้งานไม่ได้

en: Invalid menu ID.
th: เลขที่เมนูไม่ถูกต้อง

en: Invalid object ID
th: เลขที่ object ใช้งานไม่ได้

en: Invalid parameter(s): %s
th: parameter(s) ไม่ถูกต้อง: %s

en: Invalid parameter.
th: พารามิเตอร์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid post ID.
th: เลขที่เรื่องไม่ถูกต้อง

en: Invalid post format
th: รูปแบบเรื่องไม่ถูกต้อง

en: Invalid post type
th: ประเภทเรื่องใช้งานไม่ได้

en: Invalid post type.
th: ชนิดเรื่องไม่ถูกต้อง

en: Invalid post.
th: เรื่องไม่ถูกต้อง

en: Invalid shortcode name: %s. Do not use spaces or reserved characters: & / < > [ ]
th: ชื่อโค้ดสั้น(shortcode) ไม่ถูกต้อง:  %s. อย่าใช้ช่องว่างหรือสัญลักษณ์พิเศษ: & / < > [ ]

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
th: ชื่อโค้ดสั้น(shortcode) ไม่ถูกต้อง: คุณไม่ได้ใส่ชื่อ

en: Invalid taxonomy: %s.
th: ลำดับขั้นใช้งานไม่ได้: %s

en: Invalid term ID
th: เลขที่เงื่อนไขใช้งานไม่ได้

en: Invalid user ID.
th: เลขที่ผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
th: ค่าไม่ถูกต้อง %1$s สำหรับ %2$s  ค่าที่ต้องการควรจะอยู่ระหว่าง %3$s และ %4$s

en: Is there no link to us?
th: ไม่มีลิงก์มาหาเราเลยหรือ?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
th: ดูเหมือนวาไม่พบสิ่งใดที่นี่  คุณอาจจะลองเยี่ยมชม %s โดยตรงหรือไม่?

en: Italic
th: ตัวเอียง

en: JSONP support is disabled on this site.
th: การสนับสนุน JSONP ถูกปิดการใช้งานบนเว็บนี้

en: January
th: มกราคม

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
th: ม.ค.

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
th: ต้องเปิดใช้งาน JavaScript  เพื่อใช้งานความสามารถนี้

en: July
th: กรกฎาคม

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
th: ก.ค.

en: June
th: มิถุนายน

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
th: มิ.ย.

en: Just a username, please.
th: แค่ชื่อผู้ใช้ก็พอ

en: Justify
th: เต็มแนว

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัดคีย์บอร์ด

en: Keywords
th: คีย์เวิร์ด

en: Large
th: ขนาดใหญ่

en: Large size image height
th: ความสูงของรูปขนาดใหญ่

en: Large size image width
th: ความกว้างของรูปขนาดใหญ่

en: Last Post
th: เรื่องสุดท้าย

en: Last updated
th: อัปเดตล่าสุด

en: Last updated: %s
th: อัปเดตครั้งสุดท้าย: %s

en: Leave a Comment
th: ให้ความเห็น

en: Leave a Reply
th: ใส่ความเห็น

en: Leave a Reply to %s
th: ส่งความเห็นที่ %s

en: Leave a comment
th: ใส่ความเห็น

en: Left
th: ซ้าย

en: Length:
th: ความยาว:

en: Letter
th: ตัวอักษร

en: Link CSS Class
th: ลิงก์ CSS Class

en: Link Categories
th: ลิงก์หมวดหมู่

en: Link Category
th: หมวดหมู่ลิงก์

en: Link ID
th: เลขที่ลิงก์

en: Link Rel
th: ลิงก์ที่เกี่ยวข้อง

en: Link Relationship (XFN)
th: ความสัมพันธ์ลิงก์ (XFN)

en: Link Target
th: ลิงค์เป้าหมาย

en: Link Text
th: ลิงก์ข้อความ

en: Link To
th: ลิงก์ไปที่

en: Link rating
th: จัดอันดับลิงก์

en: Link title
th: หัวข้อลิงก์

en: Link to Attachment Page
th: ลิงก์ไปยังหน้าไฟล์แนบ

en: Link to Media File
th: ลิงก์ไปยังไฟล์สื่อ

en: Links
th: ลิงก์

en: Links for %s
th: ลิงก์สำหรับ %s

[ctx: Links widget]
en: Random
th: สุ่ม

en: List View
th: การดูแบบรายชื่อ

en: List item
th: รายชื่อรายการ

en: Live Preview
th: ดูก่อนแบบสด

en: Live Preview: %s
th: ดูก่อนแบบสด: %s

en: Loading more results... please wait.
th: กำลังโหลดผลลัพท์เพิ่มเติม... โปรดรอ

en: Log In
th: เข้าสู่ระบบ

en: Log Out
th: ออกจากระบบ

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Log in to Reply
th: เข้าสู่ระบบเพื่อตอบ

en: Log in to leave a Comment
th: เข้าสู่ระบบเพื่อให้ความเห็น

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Log out &raquo;
th: ออกจากระบบ &raquo;

en: Log out of this account
th: ออกจากระบบสำหรับบัญชีนี้

en: Logged in as %s.
th: เข้าสู่ระบบในชื่อ %s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
th: เข้าสู่ระบบในชื่อ <a href="%1$s">%2$s</a> <a href="%3$s" title="Log out of this account">ออกจากระบบ &raquo;</a>

en: Login Address (URL)
th: ที่อยู่หน้าเข้าสู่ระบบ (URL)

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
th: เข้าสู่ระบบ, RSS, &amp; WordPress.org ลิงก์

en: Loop
th: ลูป

en: Lost Password
th: จำรหัสผ่านไม่ได้

en: Lost your password?
th: คุณจำรหัสผ่านไม่ได้?

en: Mail (will not be published)
th: อีเมล์ (จะไม่ถูกแสดงให้คนอื่นเห็น)

en: Maintenance
th: บำรุงรักษา

en: Manage Audio
th: จัดการไฟล์เสียง

en: Manage Comments
th: จัดการความเห็น

en: Manage Images
th: จัดการรูปภาพ

en: Manage Video
th: จัดการไฟล์วีดีโอ

en: Manual Offsets
th: ทำการทดแทนเอง

en: March
th: มีนาคม

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
th: มี.ค.

en: Match case
th: คำที่ตรงกัน

en: Maximum upload file size: %s.
th: ขนาดไฟล์อัปโหลดใหญ่สุด: %s.

en: May
th: พฤษภาคม

[ctx: May abbreviation]
en: May
th: พ.ค.

en: Media File
th: ไฟล์สื่อ

en: Media Library
th: คลังไฟล์สื่อ

en: Medium
th: ขนาดกลาง

en: Medium size image height
th: ความสูงของรูปขนาดกลาง

en: Medium size image width
th: ความกว้างของรูปขนาดกลาง

en: Medium-Large size image height
th: ขนาดความสูงรูปภาพ กลาง-ใหญ่

en: Medium-Large size image width
th: ขนาดความกว้างรูปภาพ กลาง-ใหญ่

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
th: เกินหน่วยความจำ  โปรดลองไฟล์อื่นที่เล็กลง

en: Menu
th: เมนู

en: Menu Locations
th: ที่อยู่เมนู

en: Menu Name
th: ชื่อเมนู

en: Menu Options
th: ตัวเลือกเมนู

en: Menu created
th: สร้างเมนูแล้ว

en: Menu deleted
th: ลบเมนูแล้ว

en: Menu item added
th: เพิ่มรายการเมนูแล้ว

en: Menu item deleted
th: ลบรายการเมนูแล้ว

en: Menu item is now a sub-item
th: รายการเมนูเป็นรายการย่อยแล้ว

en: Menu item moved down
th: เลื่อนรายการเมนูลง

en: Menu item moved out of submenu
th: เอารายการเมนูออกจากเมนูย่อย

en: Menu item moved up
th: เลื่อนรายการเมนูขึ้น

en: Menu locations
th: ที่อยู่เมนู

en: Menu options
th: ตัวเลือกเมนู

en: Menus
th: เมนู

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget.
th: เมนูสามารถแสดงในที่อยู่ที่กำหนดโดยธีมของคุณหรือใน <a href="%s">พื้นที่วิดเจ็ต</a> โดยการเพิ่มวิดเจ็ต &#8220;เมนูปรับแต่ง&#8221;

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
th: เมนูสามารถแสดงในที่อยู่ที่กำหนดโดยธีมของคุณ

en: Merge table cells
th: รวมช่องในตาราง

en: Middle
th: ตรงกลาง

en: Missing Attachment
th: ไฟล์แนบหายไป

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
th: (ยังไม่มีชื่อ)

en: Missing parameter(s): %s
th: parameter(s) หายไป: %s

en: Mission complete. Message %s deleted.
th: ภารกิจสำเร็จ  ลบข้อความ %s แล้ว

en: Mon
th: จันทร์

en: Monday
th: วันจันทร์

[ctx: Monday initial]
en: M
th: จ

en: Month: %s
th: เดือน: %s

en: Move down
th: เลื่อนลง

en: Move down one
th: ย้ายลงหนึ่งอันดับ

en: Move one level down
th: เลื่อนลงหนึ่งลำดับ

en: Move one level up
th: เลื่อนขึ้นหนึ่งลำดับ

en: Move out from under %s
th: ย้ายออกจากภายใต้ %s

en: Move to another area&hellip;
th: ย้ายไปพื้นที่อื่น&hellip;

en: Move to the top
th: ย้ายไปไว้บนสุด

en: Move under %s
th: ย้ายไปอยู่ภายใต้ %s

en: Move up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move up one
th: ย้ายขึ้นหนึ่งอันดับ

[ctx: Move widget]
en: Move
th: ย้าย

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
th: ทั้งหมด

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
th: บล็อก

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
th: ไม่มี

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
th: ผู้ใช้

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
th: ต้องมีอย่างน้อย 4 ตัวอักษร และเป็นพยัญชนะและตัวเลขเท่านั้น ไม่สามารถเปลี่ยนค่าได้ ดังนั้นกรุณาเลือกอย่างระมัดระวัง

en: Mute
th: ปิดเสียง

en: Mute Toggle
th: เปิด/ปิด เสียง

en: My Sites
th: เว็บของฉัน

en: Name
th: ชื่อ

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
th: ตัวอักษร

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
th: ชื่อ

en: Navigation Label
th: ป้ายชื่อเมนู

en: Navigation Menu
th: เมนูนำทาง

en: Navigation Menu Item
th: รายการเมนูนำทาง

en: Navigation Menu Items
th: รายการเมนูนำทาง

en: Navigation Menus
th: เมนูนำทาง

en: Need more help? <a href='%s'>We got it</a>.
th: ต้องการความช่วยเหลือ? <a href='%s'>เรามีให้คุณ</a>

en: Network Admin
th: ผู้ควบคุมเครือข่าย

en: Network Admin: %s
th: ผู้ควบคุมเครือข่าย: %s

en: New %1$s Site: %2$s
th: %1$s เว็บใหม่: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
th: %1$s ผู้ใช้ใหม่: %2$s

en: New Category Name
th: ชื่อหมวดหมู่ใหม่

en: New Link Category Name
th: ชื่อหมวดหมู่ลิงก์ใหม่

en: New Page
th: หน้าใหม่

en: New Post
th: เรื่องใหม่

en: New Site Registration: %s
th: การลงทะเบียนเว็บใหม่: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
th: เว็บไซต์ใหม่: %1$s
    URL: %2$s
    รีโมท IP: %3$s
    
    ปิดใช้งานคำเตือนเหล่านี้: %4$s

en: New Tag Name
th: ชื่อป้ายกำกับใหม่

en: New User Registration: %s
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
th: ผู้ใช้ใหม่: %1$s
    รีโมท IP: %2$s
    
    ปิดใช้งานคำเตือนเหล่านี้: %3$s

en: New comment on your post "%s"
th: มีความเห็นใหม่บนเรื่อง "%s"  ของคุณ

en: New document
th: เอกสารใหม่

en: New menu name
th: ชื่อเมนูใหม่

en: New password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New pingback on your post "%s"
th: มี pingback ใหม่บนเรื่อง "%s" ของคุณ

en: New trackback on your post "%s"
th: trackback ใหม่บนเรื่อง "%s" ของคุณ

en: New user registration on your site %s:
th: ผู้ใช้ใหม่ลงทะเบียนบนบล็อก %s ของคุณ:

en: Newer Comments &raquo;
th: ความเห็นที่ใหม่กว่า &raquo;

en: Newer comments
th: ความเห็นที่ใหม่กว่า

en: Newer posts
th: เรื่องที่ใหม่กว่า

en: Next
th: ต่อไป

en: Next &gt;
th: ต่อไป &gt;

en: Next &raquo;
th: ต่อไป

en: Next Page &raquo;
th: หน้าต่อไป

en: Next Post
th: เรื่องต่อไป

en: Next page
th: หน้าต่อไป

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
th: ชื่อที่เหมาะสมไม่ควรเกิน 50  ตัวอักษร

en: No
th: ไม่

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
th: ไม่มีการตั้ง %1$s ในค่ากลุ่มตัวตัวแปร (arguments array) สำหรับด้านข้าง "%2$s" ค่ามาตราฐานที่ "%3$s" ตั้งค่า %1$s ด้วยตัวเองไปที่ "%3$s" เพื่อปิดเสียงคำเตือนนี้และยังคงเนื้อหาด้านข้างที่มีอยู่

en: No Comments
th: ไม่มีความเห็น

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
th: ไม่มีความเห็น<span class="screen-reader-text"> บน %s</span>

en: No Repeat
th: ไม่ทำซ้ำ

en: No alignment
th: ไม่มีการจัดตำแหน่ง

en: No categories
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: No categories found.
th: ไม่พบหมวดหมู่

en: No color
th: ไม่มีสี

en: No comments yet.
th: ยังไม่มีความเห็น

en: No editor could be selected.
th: ไม่มีตัวแก้ไขใดที่สามารถเลือกได้

en: No file selected
th: ไม่มีไฟล์ถูกเลือก

en: No image selected
th: ไม่มีรูปภาพถูกเลือก

en: No image set
th: ไม่มีการตั้งรูปภาพ

en: No items
th: ไม่มีรายการ

en: No items found.
th: ไม่พบรายการ

en: No media attachments found.
th: ไม่พบไฟล์สื่อที่แนบด้วย

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
th: ยังไม่มีเมนูถูกสร้าง <a href="%s">สร้างเมนู</a>

en: No more comments found.
th: ไม่พบความเห็นเพิ่มเติม

en: No pages found in Trash.
th: ไม่พบหน้าในถังขยะ

en: No pages found.
th: ไม่พบหน้า

en: No posts found in Trash.
th: ไม่พบเรื่องในถังขยะ

en: No posts found.
th: ไม่พบเรื่อง

en: No results found.
th: ไม่พบผลลัพท์

en: No route was found matching the URL and request method
th: ไม่พบ Route ที่เกี่ยวข้องกับ URL และวิธีการ Request

en: No search term specified. Showing recent items.
th: ไม่ได้ระบุเงื่อนไข  กำลังแสดงสิ่งล่าสุด

en: No tags
th: ไม่มีป้ายกำกับ

en: No tags found.
th: ไม่พบป้ายกำกับ

en: Nonbreaking space
th: ไม่มีช่องว่าง

en: None
th: ไม่มี

en: November
th: พฤศจิกายน

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
th: พ.ย.

en: Number of comments to show:
th: จำนวนของความเห็นที่จะแสดง

en: Number of items found: %d
th: จำนวนรายการที่พบ: %d

en: Number of links to show:
th: จำนวนลิงก์ที่จะแสดง

en: Number of posts to show:
th: จำนวนเรื่องที่จะแสดง

en: Numbered list
th: รายชื่อตัวเลข

en: OK
th: ตกลง

en: October
th: ตุลาคม

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
th: ต.ค.

en: Older comments
th: ความเห็นที่เก่ากว่า

en: Older posts
th: เรื่องที่เก่ากว่า

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
th: บนบางระบบ ชื่อฐานข้อมูลของคุณขึ้นต้นด้วยชื่อผู้ใช้ของคุณ  ดังนั้นชื่อฐานข้อมูลจะเป็น<code>ชื่อผู้ใช้_%1$s</code> สิ่งนี้เป็นปัญหาของคุณหรือเปล่า?

en: Once Daily
th: วันละครั้ง

en: Once Hourly
th: ชั่วโมงละครั้ง

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
th: ตารางฐานข้อมูลหนึ่งหรือมากกว่าไม่สามารถใช้งานได้ ฐานข้อมูลอาจจะจำเป็นต้องได้รับการ <a href="%s">ซ่อมแซม</a>

en: One response to %s
th: หนึ่งความเห็นตอบกลับที่ %s

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
th: เฉพาะวิธี static class method หรือคำสั่งสามารถใช้บนการถอนการติดตั้ง hook

en: Oops! That embed can&#8217;t be found.
th: ขอโทษครับ ไม่พบการเล่นไฟล์นั้น

en: Oops: %s
th: โอ๊ะ: %s

en: Open link in a new tab
th: เปิดลิงก์ในแทบใหม่

en: Open sharing dialog
th: เปิดการแบ่งปันการโต้ตอบ

en: Or link to existing content
th: หรือลิงก์ไปที่เนื้อหาที่มีอยู่

en: Original: %s
th: ต้นฉบับ: %s

en: Out from under %s
th: ออกจากภายใต้ %s

en: Page %s
th: หน้า %s

en: Page Archives
th: คลังเก็บหน้า

en: Page ID
th: เลขที่หน้า

en: Page IDs, separated by commas.
th: เลขที่หน้า, ถูกแบ่งโดยคอมม่า (,)

en: Page break
th: แยกหน้า

en: Page not found
th: ไม่พบหน้า

en: Page order
th: ลำดับหน้า

en: Page title
th: หัวข้อหน้า

en: Pages
th: หน้า

en: Pages list
th: รายชื่อหน้า

en: Pages list navigation
th: รายชื่อนำทางหน้า

en: Pages:
th: หน้า:

en: Paragraph
th: ย่อหน้า

en: Parent Category
th: หมวดหมู่หลัก

en: Parent Category:
th: หมวดหมู่หลัก:

en: Parent Page:
th: หน้าหลัก:

en: Parent term does not exist.
th: เงื่อนไขหลักไม่มีอยู่จริง

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
th: การใช้ตัวเลขเฉพาะของเรื่องนั้นล้าสมัยแล้ว   ใช้กลุ่ม array ของ argument แทน

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password Lost and Changed for user: %s
th: รหัสผ่านหายและเปลี่ยนแปลงสำหรับผู้ใช้: %s

en: Password Lost and Found
th: สร้างรหัสผ่านใหม่

en: Password Protected
th: รหัสผ่านป้องกัน

en: Password Reset
th: รหัสผ่านล้างค่าแล้ว

en: Password reset is not allowed for this user
th: การตั้งค่ารหัสผ่านใหม่ไม่อนุญาตสำหรับผู้ใช้นี้

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Paste
th: วาง

en: Paste as text
th: วางเป็นข้อความ

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
th: การวางในขณะนี้อยู่ในโหมดข้อความธรรมดา เนื้อหาที่คุณวางต่อจากนี้จะถูกแปลงเป็นข้อความธรรมดา  จนกว่าคุณจะปิดตัวเลือกนี้

en: Paste table row after
th: วางแถวต่อหลังในตาราง

en: Paste table row before
th: วางแถวก่อนหน้าในตาราง

en: Paste your embed code below:
th: วาง code embed ของคุณด้านล่าง:

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
th[0]: รอคอยการตรวจสอบ <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
th: รอคอยการตรวจสอบ

en: Permalink saved
th: บันทึกลิงก์ถาวรแล้ว

en: Permalink: %s
th: ลิงก์ถาวร:  %s

en: Pingback excerpt:
th: Pingback คำตัดทอน:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
th: Pingback จาก %1$s เพื่อ %2$s ลงทะเบียน   ปล่อยให้เว็บทั้งสองได้สื่อสารกันก่อน! :-)

en: Play/Pause
th: เล่น/หยุด

en: Playlist Settings
th: ตั้งค่ารายชื่อเล่นไฟล์

en: Please enter a site name.
th: กรุณาใส่ชื่อเว็บ

en: Please enter a site title.
th: กรุณาใส่หัวข้อเว็บ

en: Please enter a username.
th: กรุณาใส่ชื่อผู้ใช้

en: Please enter a valid email address.
th: โปรดใส่ที่อยู่อีเมลที่ใช้งานได้

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
th: กรุณาใส่ชื่อผู้ใช้หรืออีเมลของคุณ  คุณจะได้รับลิงก์เพื่อสร้างรหัสผ่านใหม่ทางอีเมล

en: Please include a %s template in your theme.
th: โปรดรวม %s เทมเพลตในธีมของคุณ

en: Please log in again.
th: กรุณาเข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
th: โปรดดู <a href="%s">การแก้ข้อผิดพลาดในเวิร์ดเพรส</a> สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: Please try again.
th: โปรดลองอีกครั้ง

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
th: โปรดพยายามอัปโหลดไฟล์นี้ด้วย %1$s ตัวเบราว์เซอร์อัปโหลด %2$s

en: Plugin Information:
th: รายละเอียดปลั๊กอิน

en: Plugin updates may not complete if you navigate away from this page.
th: การอัปเดตปลั๊กอินอาจจะไม่สำเร็จถ้าคุณออกจากหน้านี้

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Popular Tags
th: ป้ายกำกับยอดนิยม

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
th: เหตุผลที่เป็นไปได้: โฮสท์ของคุณอาจจะไม่ได้เปิดการใช้งานคำสั่งเกี่ยวกับอีเมล  (mail() function)

en: Post Archives
th: คลังเก็บเรื่อง

en: Post Comment
th: ความเห็นเรื่อง

en: Post Thumbnail
th: รูปย่อเรื่อง

en: Post Type Archive
th: คลังเก็บประเภทเรื่อง

[ctx: Post format]
en: Aside
th: เนื้อเรื่องย่อ

[ctx: Post format]
en: Audio
th: เสียง

[ctx: Post format]
en: Chat
th: พูดคุย

[ctx: Post format]
en: Gallery
th: คลังภาพ

[ctx: Post format]
en: Image
th: รูปภาพ

[ctx: Post format]
en: Link
th: ลิงก์

[ctx: Post format]
en: Quote
th: ข้อความ

[ctx: Post format]
en: Standard
th: มาตรฐาน

[ctx: Post format]
en: Status
th: สถานะ

[ctx: Post format]
en: Video
th: วีดีโอ

en: Post navigation
th: เมนูนำทาง เรื่อง

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
th: ชื่อประเภทเรื่องต้องมีความยาวตัวอักษรระหว่าง 1 ถึง 20 ตัวอักษร

en: Posted title:
th: หัวข้อเรื่อง:

en: Poster
th: ผู้เขียน

en: Poster Image
th: รูปใบปิด

en: Posts by %s
th: เขียนโดย %s

en: Posts list
th: รายชื่อเรื่อง

en: Posts list navigation
th: รายชื่อนำทางเรื่อง

en: Posts navigation
th: เมนูนำทาง เรื่อง

en: Posts page
th: หน้าเรื่อง

en: Posts published on %s
th: เผยแพร่เรื่องแล้วบน %s

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
th: สร้างโดย <a href="%s" title="สร้างโดยใช้เวิร์ดเพรส  เครื่องมือในการเผยแพร่เรื่องของคุณที่เปี่ยมไปด้วยศาสตร์และศิลป์"><strong>เวิร์ดเพรส</strong></a>

en: Powered by WordPress
th: สร้างขึ้นโดยใช้เวิร์ดเพรส

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
th: สร้างโดยใช้เวิร์ดเพรส  เครื่องมือในการเผยแพร่เรื่องของคุณที่เปี่ยมไปด้วยศาสตร์และศิลป์

en: Preload
th: ก่อนโหลด

en: Press return or enter to open this panel
th: กดย้อนกลับหรือตกลงเพื่อเปิดหน้าควบคุมนี้

en: Press return or enter to open this section
th: กด return หรือ enter เพื่อเปิดส่วนนี้

en: Preview
th: ดูก่อน

en: Preview as a browser icon
th: ดูก่อนเป็นรูปไอคอนเบราว์เซอร์

en: Preview as an app icon
th: ดูก่อนเป็นรูปไอคอนแอพ

en: Previewing theme
th: กำลังดูก่อนธีม

en: Previous Post
th: เรื่องก่อนหน้า

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Print
th: พิมพ์

en: Privacy:
th: ส่วนตัว:

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ส่วนตัว <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
th: ส่วนตัว: %s

en: Privately Published
th: เผยแพร่แบบส่วนตัว

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
th: ความเห็นถูกป้องกัน: โปรดใส่รหัสผ่านของคุณเพื่อดูความเห็น

en: Protected: %s
th: ป้องกัน: %s

en: Public
th: เผยแพร่

en: Public, Sticky
th: เผยแพร่, ปักหมุด

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Publish on:
th: เผยแพร่บน:

en: Published
th: เผยแพร่

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
th[0]: เผยแพร่ <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
th: เผยแพร่บน:

en: RSS Error: %s
th: RSS ผิดพลาด: %s

en: Random Order
th: สุ่มการเรียงลำดับ

en: Randomize suggested headers
th: สุ่มส่วนหัวที่แนะนำ

en: Randomize uploaded headers
th: สุ่มส่วนหัวที่อัปโหลด

en: Randomizing suggested headers
th: กำลังสุ่มส่วนหัวที่แนะนำ

en: Randomizing uploaded headers
th: กำลังสุ่มส่วนหัวที่อัปโหลด

en: Read more...
th: อ่านเพิ่มเติม...

en: Read the <a href="%s" target="_blank">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
th: อ่านหน้า <a href="%s" target="_blank">รายงานข้อผิดพลาด</a>  มีคำแนะนำบางอย่างที่อาจช่วยคุณให้รู้ว่ามีอะไรที่ผิดปกติpage. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.

en: Recent Comments
th: ความเห็นล่าสุด

en: Recent Posts
th: เรื่องล่าสุด

en: Redo
th: กลับไปทำใหม่

en: Register
th: ลงทะเบียน

en: Register For This Site
th: ลงทะเบียนสำหรับเว็บไซต์นี้

en: Registration Form
th: ช่องลงทะเบียน

en: Registration complete. Please check your email.
th: ลงทะเบียนเสร็จแล้ว  กรุณาเช็คอีเมลของคุณ

en: Registration confirmation will be emailed to you.
th: การยืนยันการลงทะเบียนจะถูกส่งไปที่อีเมล์ของคุณ

en: Registration has been disabled.
th: การลงทะเบียนถูกปิด

en: Remember Me
th: บันทึกการใช้งานของฉัน

en: Remove
th: ลบออก

en: Remove From Bulk Edit
th: ลบออกจากแก้ไขจำนวนมาก

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
th: ลบรายการเมนู: %1$s (%2$s)

en: Remove audio source
th: ลบแหล่งที่มาไฟล์เสียง

en: Remove featured image
th: ลบรูปภาพพิเศษ

en: Remove image
th: ลบรูปภาพ

en: Remove link
th: เอาลิงก์ออก

en: Remove poster image
th: ลบรูปโปสเตอร์

en: Remove video source
th: ลบแหล่งที่มาไฟล์วีดีโอ

en: Reorder menu items
th: เรียงใหม่รายการเมนู

[ctx: Reorder menu items in Customizer]
en: Reorder
th: เรียงใหม่

en: Reorder mode closed
th: ปิดโหมดการเรียงใหม่แล้ว

en: Reorder mode enabled
th: เปิดโหมดการเรียงใหม่แล้ว

en: Reorder widgets
th: เรียงลำดับวิดเจ็ตใหม่

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
th: เรียงใหม่

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace Audio
th: แทนที่ไฟล์เสียง

en: Replace Image
th: แทนที่รูปภาพ

en: Replace Video
th: แทนที่ไฟล์วีดีโอ

en: Reply
th: ตอบกลับ

en: Reply to %s
th: ตอบกลับไปที่ %s

en: Required fields are marked %s
th: ช่องที่ต้องการถูกทำเครื่องหมาย %s

en: Reset Password
th: ล้างค่ารหัสผ่าน

en: Restore last draft
th: กู้คืนฉบับร่างสุดท้าย

en: Reverse order
th: ลำดับย้อนกลับ

en: Revision
th: เรื่องรุ่น

en: Revisions
th: เรื่องรุ่น

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
th: พื้นที่แบบ Rich Text  กด Alt-Shift-H เพื่อขอความช่วยเหลือ

en: Right
th: ขวา

en: Row
th: แถว

en: Row group
th: กลุ่มแถว

en: Row type
th: ประเภทแถว

en: Rows
th: แถว

en: Sat
th: เสาร์

en: Saturday
th: วันเสาร์

[ctx: Saturday initial]
en: S
th: ส

en: Save
th: บันทึก

en: Save &amp; Activate
th: บันทึกและเปิดให้ทำงาน

en: Save &amp; Publish
th: บันทึกและเผยแพร่

en: Save Draft
th: บันทึกฉบับร่าง

en: Save and preview changes before publishing them.
th: บันทึกและดูก่อนการเปลี่ยนแปลงก่อนเผยแพร่พวกมัน

en: Save as Pending
th: บันทึกเป็นรอตรวจสอบ

en: Saved
th: บันทึกแล้ว

en: Saved.
th: บันทึก

en: Saving Draft&#8230;
th: กำลังบันทึกฉบับร่าง&#8230;

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Say It!
th: ส่งความเห็น!

en: Schedule
th: ตารางเวลา

en: Schedule for:
th: ตารางเวลาสำหรับ:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ตารางเวลา <span class="count">(%s)</span>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
th: Scripts และ styles ไม่ควรที่จะลงทะเบียนหรืออยู่ในคิวจนกว่า %1$s, %2$s, หรือ %3$s hooks.

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Categories
th: ค้นหาหมวดหมู่

en: Search Link Categories
th: ค้นหาหมวดหมู่ลิงก์

en: Search Media
th: ค้นหาไฟล์สื่อ

en: Search Menu Items
th: ค้นหารายการเมนู

en: Search Pages
th: ค้นหาหน้า

en: Search Posts
th: ค้นหาเรื่อง

en: Search Results %1$s %2$s
th: ผลลัพธ์การค้นหา %1$s %2$s

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
th: ผลลัพท์การค้นหาสำหรับ &#8220;%s&#8221;

en: Search Tags
th: ค้นหาป้ายกำกับ

en: Search Widgets
th: ค้นหาวิดเจ็ต

en: Search installed themes&hellip;
th: ค้นหาธีมที่ติดตั้งแล้ว&hellip;

en: Search menu items&hellip;
th: ค้นหารายการเมนู&hellip;

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
th: ค้นหาหรือใช้ปุ่มลูกศรขึ้นและลงเพื่อเลือกรายการ

[ctx: Search widget]
en: Search
th: ค้นหา

en: Search widgets&hellip;
th: ค้นหาวิดเจ็ต&hellip;

en: Security error.
th: ความปลอดภัยผิดพลาด

en: Select
th: เลือก

en: Select Category
th: เลือกหมวดหมู่

en: Select Color
th: เลือกสี

en: Select Day
th: เลือกวัน

en: Select File
th: เลือกไฟล์

en: Select Files
th: เลือกหลายไฟล์

en: Select Image
th: เลือกรูปภาพ

en: Select Link Category:
th: เลือกหมวดหมู่ลิงก์

en: Select Menu:
th: เลือกเมนู:

en: Select Month
th: เลือกเดือน

en: Select Post
th: เลือกเรื่อง

en: Select Poster Image
th: เลือกรูปใบปิด

en: Select Week
th: เลือกสัปดาห์

en: Select Year
th: เลือกปี

en: Select a city
th: เลือกเมือง

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Select an area to move this widget into:
th: เลือกพื้นที่ที่จะย้ายวิดเจ็ตนี้ ไป:

en: Select and Crop
th: เลือกและตัด

en: Separate tags with commas
th: แยกป้ายกำกับด้วยคอมม่า (,)

en: September
th: กันยายน

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
th: ก.ย.

en: Session expired
th: หมดเวลาการเข้าสู่ระบบ

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
th: เวลาเข้าสู่ระบบหมดเวลา กรุณาเข้าสู่ระบบอีกครั้ง  คุณจะไม่ต้องออกจากหน้านี้

en: Set featured image
th: ตั้งรูปพิเศษ

en: Set image
th: ตั้งรูป

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Sharing options
th: ตัวเลือกการแบ่งปัน

en: Shift + Alt + letter:
th: Shift + Alt + ตัวอักษร:

en: Shift-click to edit this widget.
th: กด Shift เพื่อแก้ไขวิดเจ็ตนี้

en: Shortlink
th: ลิงก์แบบย่อ

en: Show
th: แสดง

en: Show Artist Name in Tracklist
th: แสดงชื่อศิลปินในรายชื่อไฟล์เพลง

en: Show Images
th: แสดงรูปภาพ

en: Show Link Description
th: แสดงคำขยายความลิงก์

en: Show Link Image
th: แสดงรูปภาพลิงก์

en: Show Link Name
th: แสดงชื่อลิงก์

en: Show Link Rating
th: แสดงลิงก์จัดอันดับ

en: Show Tracklist
th: แสดงรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Show Video List
th: แสดงรายชื่อวีดีโอ

en: Show advanced menu properties
th: แสดงคุณสมบัติเมนูขั้นสูง

en: Show hierarchy
th: แสดงขั้น

en: Show invisible characters
th: แสดงตัวอักษรที่มองไม่เห็น

en: Show more comments
th: แสดงความเห็นเพิ่มเติม

en: Show password
th: แสดงรหัสผ่าน

en: Show post counts
th: แสดงจำนวนเรื่อง

en: Sidebar
th: ด้านข้าง

en: Sidebar %d
th: ด้านข้าง %d

en: Signup
th: ลงทะเบียน

en: Site Address (URL)
th: ที่อยู่เว็บไซต์ (URL)

en: Site Admin
th: ผู้ควบคุมเว็บ

en: Site Domain:
th: โดเมนเว็บ:

en: Site Icon
th: รูปไอคอนเว็บ

en: Site Identity
th: อัตลักษณ์เว็บไซต์

en: Site Language:
th: ภาษาเว็บ:

en: Site Name:
th: ชื่อเว็บ:

en: Site Preview
th: ดูก่อนเว็บ

en: Site Tagline
th: Tagline เว็บไซต์

en: Site Title
th: หัวข้อเว็บ

en: Site Title:
th: หัวข้อเว็บ:

en: Site name must be at least 4 characters.
th: ชื่อเว็บต้องมีอย่างน้อย 4 ตัวอักษร

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
th: ชื่อเว็บต้องประกอบด้วยตัวอักษรเล็ก (a-z)  และตัวเลขเท่านั้น

en: Site registration has been disabled.
th: การลงทะเบียนเว็บยังไม่เปิดใช้งาน

en: Sites
th: เว็บไซต์

en: Sites you are already a member of:
th: เว็บที่คุณเป็นสมาชิก:

en: Size
th: ขนาด

en: Skip Cropping
th: ข้ามการตัด

en: Skip to toolbar
th: ข้ามไปยังทูลบาร์

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
th: โปรดรอสักครู่  ไม่จำเป็นต้องเช็คอีเมลบ่อยขนาดนั้น

en: Software Name
th: ชื่อซอฟท์แวร์

en: Software Version
th: รุ่นของซอฟท์แวร์

en: Someone has requested a password reset for the following account:
th: มีบางคนร้องขอให้ตั้งค่ารหัสผ่านสำหรับบัญชีต่อไปนี้:

en: Sorry, comments are closed for this item.
th: เรื่องนี้ถูกปิดไม่ให้แสดงความเห็นแล้ว

en: Sorry, deleting the term failed.
th: ขอโทษครับ การลบเงื่อนไขล้มเหลว

en: Sorry, editing the term failed.
th: ขอโทษครับ การแก้ไขเงื่อนไขล้มเหลว

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
th: เสียใจด้วย  ยังไม่อนุญาตการลงทะเบียนใหม่ในขณะนี้

en: Sorry, no posts matched your criteria.
th: ไม่เจอเรื่องที่คุณค้นหา

en: Sorry, no such page.
th: ไม่มีหน้านั้น

en: Sorry, no such post.
th: ไม่มีเรื่องนี้

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
th: ขอโทษครับ หนึ่งใน taxonomy ที่ให้ไว้ไม่ได้สนับสนุนโดยประเภทของเรื่อง

en: Sorry, revisions are disabled.
th: ขอโทษครับ  รุ่นนี้ถูกปิดการใช้งาน

en: Sorry, site names must have letters too!
th: ขออภัย ชื่อเว็บไซต์ต้องมีพยัญชนะอยู่ด้วย

en: Sorry, that email address is already used!
th: ขอโทษครับ อีเมลนั้นถูกใช้งานอยู่แล้ว

en: Sorry, that email address is not allowed!
th: ขอโทษครับ  อีเมลนี้ไม่อนุญาตให้ใช้งาน

en: Sorry, that file cannot be edited.
th: ขอโทษครับ ไฟล์นั้นไม่สามารถแก้ไขได้

en: Sorry, that site already exists!
th: ขอโทษครับ  เว็บนั้นมีอยู่แล้ว

en: Sorry, that site is reserved!
th: ขอโทษครับ เว็บนั้นถูกสงวนไว้

en: Sorry, that username already exists!
th: ขอโทษครับ ชื่อผู้ใช้นั้นมีอยู่แล้ว

en: Sorry, that username is not allowed.
th: ขอโทษครับ ชื่อผู้ใช้นั้นไม่อนุญาต

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
th: ความเห็นนี้ไม่สามารถแก้ไขได้  มีบางสิ่งผิดปกติเกิดขึ้น

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
th: เสียใจด้วย  ช่องแสดงความเห็นถูกปิดอยู่ในขณะนี้

en: Sorry, the new category failed.
th: สร้างหมวดหมู่ใหม่ไม่สำเร็จ

en: Sorry, the user cannot be updated.
th: ขอโทษครับ  ไม่สามารถอัปเดตผู้ใช้ได้

en: Sorry, usernames must have letters too!
th: ขอโทษครับ  ชื่อผู้ใช้ต้องมีตัวอักษรด้วย

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
th: ขอโทษครับ คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เพื่มเงื่อนไขสำหรับหนึ่งใน taxonomy ที่ให้มา

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
th: ขอโทษครับ  คุณไม่ได้รับอนุญาตให้มอบหมายเงื่อนไขให้กับหนึ่งใน taxonomy ที่ให้ไว้

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
th: ขอโทษครับ  คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างรหัสผ่านป้องกันเรื่องในประเภทเรื่องนี้

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
th: ขอโทษครับ  คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างเรื่องส่วนตัวในประเภทเรื่องนี้

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
th: ขอโทษครับ  คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขเรื่อง

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
th: ขอโทษครับ คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขประเภทเรื่องนี้

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
th: ขอโทษครับ  คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขเรื่องนี้

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิ์เขียนเรื่องบนบล็อกนี้

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิ์เผยแพร่หน้าบนบล็อกนี้

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
th: ขอโทษครับ  คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เผยแพร่เรื่องในประเภทเรื่องนี้

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิ์เผยแพร่เรื่องบนบล็อกนี้

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
th: ขออภัย คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ปักหมุดเรื่องนี้

en: Sorry, you can not edit this post.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขเรื่องนี้

en: Sorry, you cannot edit pages.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขหน้าได้

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
th: ขอโทษครับ คุณไม่สามารถแก้ไขเรื่องบนบล็อกนี้

en: Sorry, you cannot edit this page.
th:  คุณไม่สามารถแก้ไขหน้านี้

en: Sorry, you cannot edit this post.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขเรื่องนี้

en: Sorry, you cannot edit users.
th: ขอโทษครับ  คุณไม่สามารถแก้ไขผู้ใช้

en: Sorry, you cannot edit your profile.
th: ขอโทษครับ  คุณไม่สามารถแก้ไขข้อมูลส่วนตัวของคุณ

en: Sorry, you cannot publish this post.
th: คุณไม่สามารถเผยแพร่เรื่องนี้

en: Sorry, you cannot stick a private post.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถปักหมุดเรื่องส่วนตัว

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงข้อมูลผู้ใช้บนบล็อกนี้

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
th: คุณไม่มีสิทธิ์สร้างหมวดหมู่

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบหมวดหมู่

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบหน้านี้

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
th: คุณไม่มีสิทธิลบหน้านี้

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขหน้านี้

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขเรื่องนี้

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เผยแพร่หน้านี้

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เผยแพร่เรื่องนี้

en: Sorry, you have used your space allocation.
th: ขอโทษครับ คุณได้ใช้พื้นที่จัดสรรของคุณแล้ว

en: Sorry, you may not use that site name.
th: ขอโทษครับ คุณไม่สามารถใช้ชื่อเว็บนั้น

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
th: ขอโทษครับ คุณต้องมีสิทธิ์แก้ไขเรื่องบนบล็อกนี้ได้ เพื่อที่จะดูหมวดหมู่

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
th: ขอโทษครับ คุณต้องมีสิทธิ์แก้ไขเรื่องบนบล็อกนี้ได้ เพื่อที่จะดูป้ายกำกับ

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบก่อนแสดงความเห็น

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
th: ข้อเขียนของคุณไม่สามารถแก้ไขได้  มีบางอย่างผิดปกติเกิดขึ้น

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
th: ข้อความของคุณไม่อาจส่งไปได้  มีบางสิ่งผิดปกติเกิดขึ้น

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
th: ขอโทษครับ ไม่สามารถสร้างเงื่อนไขของคุณได้  มีบางสิ่งผิดปกติเกิดขึ้น

en: Sort by:
th: เรียงโดย:

en: Source
th: ที่มา

en: Source code
th: รหัสต้นฉบับ (ซอร์ซโค้ด)

en: Special character
th: ตัวอักษรพิเศษ

en: Split table cell
th: แยกเซลล์ตาราง

en: Static Front Page
th: หน้าแรกปักหมุด

en: Still waiting for your email?
th: กำลังรออีเมลที่ส่งหาคุณ?

en: Strikethrough
th: ขีดฆ่า

en: Style
th: สไตล์

en: Stylesheet is missing.
th: ไม่มี Stylesheet

en: Stylesheet is not readable.
th: ไม่สามารถอ่าน Stylesheet ได้

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit Comment
th: ส่งความเห็น

en: Submitted on:
th: ถูกส่งบน:

en: Subscript
th: ตัวอักษรยก

en: Suggested embed #%d
th: การเล่นไฟล์สื่อที่แนะนำ #%d

en: Suggested image #%d
th: รูปภาพที่แนะนำ #%d

en: Suggested image dimensions:
th: ขนาดรูปภาพที่แนะนำ:

en: Sun
th: อาทิตย์

en: Sunday
th: วันอาทิตย์

[ctx: Sunday initial]
en: S
th: อา

en: Support Forums
th: ฟอรั่มช่วยเหลือ

en: Table cell properties
th: คุณสมบัติของช่องในตาราง

en: Table properties
th: คุณสมบัติตาราง

en: Table row properties
th: คุณสมบัติของแถวในตาราง

en: Tag: %s
th: ป้ายกำกับ: %s

en: Tagline
th: คำโปรย

en: Tags
th: ป้ายกำกับ

en: Tags list
th: รายชื่อป้ายกำกับ

en: Tags list navigation
th: ป้ายกำกับรายชื่อนำทาง

en: Tags:
th: ป้ายกำกับ:

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
th: ชื่อลำดับขั้นต้องมีตัวอักษรระหว่าง 1 และ 32 ตัวอักษร

en: Taxonomy:
th: การแบ่งประเภท:

en: Template
th: เทมเพลต

en: Template is missing.
th: เทมเพลตหายไป

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
th: เลขที่เงื่อนไขถูกแบ่งปันกับหลาย ๆ ลำดับขั้น

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
th: Term meta ไม่สามารถเพิ่มไปยังเงื่อนไขที่ถูกแบ่งปันกับลำดับขั้น

en: Text
th: ข้อความ

en: Text color
th: สีตัวอักษร

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
th: ที่อยู่อีเมลดังกล่าวได้ถูกใช้งานไปแล้ว กรุณาตรวจสอบกล่องจดหมายเข้าของคุณสำหรับอีเมลยืนยัน และจะสามารถใช้งานได้ในอีกสองสามวัน หากคุณไม่ได้ทำอะไรเพิ่มเติม

en: That name is not allowed.
th: ชื่อนั้นไม่อนุญาตให้ใช้

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
th: เว็บไซต์ดังกล่าวนั้นขณะนี้ได้ถูกสงวนไว้ แต่อาจจะสามารถใช้งานได้ในอีกสองสามวัน

en: That user does not exist.
th: ผู้ใช้นั้นไม่มีอยู่จริง

en: That username is already activated.
th: ผู้ใช้นั้นใช้งานอยู่แล้ว

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
th: ชื่อผู้ใช้งานนั้นถูกสงวนไว้ในตอนนี้ แต่อาจจะสามารถใช้งานได้ในอีกสองสามวันข้างหน้า

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
th: ธีม "%s" ไม่เป็นธีมหลักที่ใช้งานได้

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s function instead.
th: ตัวเลือก %1$s คือการต่อต้านชุดคำสั่งของตระกูล %2$s โดยการใช้งานคำสั่ง %3$s แทน

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s option instead.
th: ตัวเลือก %1$s คือการต่อต้านชุดคำสั่งของตระกูล %2$s โดยการใช้งานตัวเลือก %3$s แทน

en: The %s directory of the develop repository must be used for RTL.
th: ไดเรกทอรี %s ของที่เก็บไฟล์พัฒนาต้องใช้ได้สำหรับตัวอักษรแบบขวาไปซ้ายด้วย

en: The GD image library is not installed.
th: GD image library ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: The JSONP callback function is invalid.
th: คำสั่ง JSONP callback ใช้งานไม่ได้

en: The REST API is disabled on this site.
th: REST API ถูกปิดการใช้งานบนเว็บนี้

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
th: ไม่สามารถยืนยัน SSL certificate สำหรับโฮสท์ได้

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least 512px wide and tall.
th: รูปไอคอนเว็บไซต์ถูกใช้เป็นเบราว์เซอร์และรูปไอคอนแอพสำหรับเว็บไซต์ของคุณ  รูปไอคอนต้องเป็นสี่เหลี่ยมจัตุรัส  ที่มีขนาดความกว้างและยาวอย่างน้อย 512px

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
th: ที่อยู่เว็บที่ใส่ไม่ได้เป็น URL ที่ใช้งานได้  โปรดใส่ URL ที่ใช้งานได้

en: The URL to the admin area
th: URL ไปพื้นที่ส่วนควบคุม

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
th: ที่อยู่ wordpress ที่คุณใส่นั้นไม่เป็น URL ที่ใช้งานได้  โปรดใส่ URL ที่ใช้งานได้

en: The called constructor method for %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
th: วิธีเรียกตัวสร้าง (called constructor method) สำหรับ %1$s นั้น <strong>เลิกใช้แล้ว</strong> ตั้งแต่รุ่น %2$s! ใช้ %3$s แทน

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
th: การเปลี่ยนแปลที่คุณทำขึ้นจะหายไปถ้าคุณออกไปจากหน้านี้

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
th: ค่าตัวแปร <code>VHOST</code> <strong>ขัดแย้งกัน</strong> ใช้ตัวแปร boolean  <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> ใน wp-config.php เพื่อเปิดใช้การตั้งค่าsubdomain  ใช้ is_subdomain_install() เพื่อตรวจว่าการตั้งค่า subdomain ได้เปิดใช้แล้ว

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
th: คำอธิบายจะแสดงในเมนูถ้าธีมปัจจุบันสนับสนุนมัน

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
th: อีเมลที่ใส่ไม่ได้เป็นอีเมลที่ใช้งานได้  โปรดใส่อีเมลที่ใช้งานได้

en: The email could not be sent.
th: ไม่สามารถส่งอีเมลได้

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
th: รูปแบบทางลัดต่อไปนี้จะถูกแทนที่เมื่อกดปุ่ม Enter  กด Escape หรือปุ่ม Undo เพื่อย้อนกลับ

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
th: ค่าต่อไปนี้ไม่ระบุวันที่ที่ถูกต้อง: เดือน %1$s, วัน %2$s

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
th: ค่าต่อไปนี้ไม่ระบุถึงวันที่ที่ถูกต้อง: ปี %1$s, เดือน %2$s, วัน %3$s

en: The given object ID is not that of a menu item.
th: เลขที่สิ่งที่ให้มาไม่ใช่รายการเมนู

en: The handler for the route is invalid
th: การจัดการ Route นี้ไม่ถูกต้อง

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
th: หน้าเข้าสู่ระบบจะเปิดในหน้าต่างใหม่  หลังจากเข้าสู่ระบบ  คุณสามารถปิดมันและกลับมาที่หน้านี้

en: The menu ID should not be empty.
th: เลขที่เมนูไม่ควรเว้นว่าง

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
th: ชื่อเมนู %s ขัดแย้งกับชื่อเมนูอื่น  โปรดลองใช้ชื่ออื่น

en: The page template is invalid.
th: หน้าเทมเพลตใช้งานไม่ได้

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
th: ธีมแม่หายไป  โปรดติดตั้ง ธีมแม่ "%s"

en: The passwords do not match.
th: รหัสผ่านของคุณไม่ถูกต้อง

en: The pingback has already been registered.
th: pingback ได้ลงทะเบียนเรียบร้อยแล้ว

en: The post cannot be deleted.
th: เรื่องนี้ไม่สามารถลบทิ้งได้

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability "%2$s" against a post of that type.
th: ประเภทเรื่อง %1$s ไม่ได้ลงทะเบียน  ดังนั้นมันจะไม่น่าเชื่อถือเพื่อตรวจสอบความสามารถ "%2$s" กับเรื่องของประเภทนั้น

en: The post type may not be changed.
th: ประเภทเรื่องอาจจะไม่เปลี่ยนแปลง

en: The post type specified is not valid
th: ประเภทเรื่องที่กำหนดใช้งานไม่ได้

en: The query argument of %s must have a placeholder.
th: query argument ของ %s ต้องมี placeholder.

en: The requested theme does not exist.
th: ธีมที่เลือกไม่มีอยู่จริง

en: The requested user does not exist.
th: ผู้ใช้ที่ร้องขอไม่มีอยู่จริง

en: The role specified is not valid
th: บทบาทที่กำหนดใช้งานไม่ได้

en: The search results will be updated as you type.
th: ผลลัพท์การค้นหาจะอัปเดตทันทีที่คุณพิมพ์

en: The site %s is yours.
th: เว็บไซต์ %s เป็นเว็บของคุณ

en: The site is already active.
th: เว็บนี้ใช้งานอยู่แล้ว

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
th: เว็บที่คุณต้องการนั้นยังติดตั้งไม่ถูกตั้ง โปรดติดต่อผู้ดูแลเซิร์ฟเวอร์

en: The site you were looking for, %s, does not exist, but you can create it now!
th: เว็บที่คุณค้นหาสำหรับ %s นั้นไม่มีอยู่จริง  แต่คุณสามารถสร้างมันได้เดี๋ยวนี้

en: The site you were looking for, %s, does not exist.
th: เว็บ %s ที่คุณกำลังหาไม่มีอยู่จริง

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
th: slug &#8220;%s&#8221;  ถูกใช้แล้วโดยเงื่อนไขอื่น (slug ชื่อที่ปรากฎในชื่อ URL)

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
th: URL ของที่มาและเป้าหมายไม่สามารถเป็น URL เดียวกันได้

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
th: URL  ไม่มีส่วนที่เป็นลิงก์หา URL เป้าหมาย  จึงไม่สามารถใช้เป็นที่มาได้

en: The source URL does not exist.
th: ที่อยู่ URL ไม่มีอยู่จริง

en: The specified namespace could not be found.
th: ไม่พบ namespace ที่ระบุ

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
th: URL ที่กำหนดไม่สามารถใช้เป็นเป้าหมายได้    มันอาจจะไม่มีอยู่จริง หรือไม่สามารถใช้ pingback กลับได้

en: The specified target URL does not exist.
th: URL เป้าหมายที่ระบุไม่มีอยู่จริง

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
th: tag cloud ไม่สามารถแสดงได้ตั้งแต่ไม่มีลำดับขั้นที่สนับสนุนวิดเจ็ต tag cloud

en: The term name cannot be empty.
th: ชื่อเงื่อนไขไม่สามารถเว้นว่างได้

en: The theme directory "%s" does not exist.
th: ไดเรกทอรีธีม "%s" ไม่มีอยู่จริง

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
th: เขตเวลาที่คุณใส่นั้นไม่สามารถใช้ได้  โปรดเลือกเขตเวลาที่ใช้ได้

en: The user is already active.
th: ผู้ใช้งานใช้งานอยู่แล้ว

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
th: เว็บเบราว์เซอร์บนอุปกรณ์ของคุณไม่สามารถใช้สำหรับการอัปโหลดไฟล์  คุณอาจจะใช้ <a href="%s">แอพพื้นฐานที่ติดตั้งมากับอุปกรณ์ของคุณ</a> แทน

en: Theme Details
th: รายละเอียดธีม

en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
th: ธีมสนับสนุมสำหรับ %1$s ควรจะลงทะเบียนก่อน %2$s hook

en: Theme without %s
th: ธีมที่ไม่มี %s

en: Themes
th: ธีม

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
th: ไม่มีตัวนำส่ง HTTP ที่ใช้ได้เพื่อทำสิ่งที่ร้องขอให้สำเร็จ

en: There are no associated subtitles.
th: ไม่มีซับไตเติ้ลที่ทำงานร่วม

en: There are no options for this widget.
th: ไม่มีทางเลือกสำหรับวิดเจ็ตนี้

en: There are no widget areas currently rendered in the preview. Navigate in the preview to a template that makes use of a widget area in order to access its widgets here.
th: ตอนนี้ไม่มีพื้นที่วิดเจ็ตแสดงผลในการดูก่อน  ค้นหาในเทมเพลตของส่วนดูก่อนเพื่อทำให้พื้นที่วิดเจ็ตสามารถทำงานกับวิดเจ็ตของมันได้ที่นี่

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
th: ดูเหมือนว่าจะไม่มีอีเมลใหม่

en: There doesn't seem to be a %s file. I need this before we can get started.
th: นี่เหมือนไม่ใช่ไฟล์ %s เราต้องการไฟล์นี้ก่อนที่จะเริ่มการทำงาน

en: There has been an error cropping your image.
th: มีความผิดพลาดระหว่างการตัดรูปของคุณ

en: There is a revision of this post that is more recent.
th: มีรุ่นของเรื่องนี้ที่ใหม่กว่า

en: There is no excerpt because this is a protected post.
th: ไม่มีคำตัดทอนเพราะว่านี่เป็นเรื่องที่ถูกป้องกัน

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
th: มีความผิดพลาดในการตั้งค่า  โปรดติดต่อผู้ดูแลเซิร์ฟเวอร์

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้น โปรดแก้ไขฟอร์มด้านล่างแล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: This action has been disabled by the administrator.
th: คำสั่งนี้ถูกเลิกใช้โดยผู้ควบคุม

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
th: การขัดแย้งนี้ถูกเปลี่ยนเป็น array เพื่อให้เหมาะสมกับคำสั่ง cron อื่น ๆ

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
th: บทความนี้มีรหัสผ่านป้องกันอยู่  การจะดูบทความโปรดใส่รหัสผ่านของคุณด้านล่าง

en: This either means that the username and password information in your %1$s file is incorrect or we can&#8217;t contact the database server at %2$s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
th: นี่อาจหมายถึงชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านในไฟล์ %1$s ของคุณไม่ถูกต้องหรือเราไม่สามารถเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ที่ %2$s  ซึ่งอาจจะหมายถึงฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์โฮสท์ของคุณใช้งานไม่ได้ตอนนี้

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
th: คำสั่งนี้ต้องการใช้เฟรมด้วย  คุณได้เลือกไม่ใช้ iframes หรือเบราว์เซอร์ของคุณไม่สนับสนุนมัน

en: This file is empty. Please try another.
th: ไม่มีไฟล์นี้ กรุณาลองไฟล์อื่น

en: This file is not an image. Please try another.
th: ไฟล์นี้ไม่ใช่รูปภาพ  โปรดลองไฟล์อื่น

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
th: ไฟล์นี้มีขนาดใหญ่เกินไป ไฟล์ต้องมีขนาดน้อยกว่า %d KB

en: This file no longer needs to be included.
th: ไฟล์นี้ไม่จำเป็นต้องถูกรวม

en: This file type is not allowed. Please try another.
th: ชนิดไฟล์นี้ไม่อนุญาต  กรุณาเลือกชนิดไฟล์อื่น

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
th: ไฟล์นี้ใหญ่เกินกว่าขนาดใหญ่สุดที่กำหนด  โปรดลองไฟล์อื่น

en: This is the short link.
th: นี่เป็นลิงก์อย่างสั้น

en: This means that we lost contact with the database server at %s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
th: นี่หมายถึงเราเสียการติดต่อกับฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ที่ %s  ซึ่งอาจจะหมายถึงฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์โฮสท์ของคุณใช้งานไม่ได้ตอนนี้

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
th: หน้านี้ผ่านมาตรฐาน XHTML 1.0 Transitional

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
th: ส่วนควบคุมนี้ใช้สำหรับจัดการเมนูเรียกดูสำหรับบทความที่คุณได้เผยแพร่บนเว็บของคุณ  คุณสามารถสร้างเมนูและเพิ่มรายการสำหรับบทความที่มีอยู่เช่น หน้า, เรื่อง, หมวดหมู่, ป้ายกำกับ, หรือลิงก์ปรับแต่ง

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
th: เรื่องนี้มีรหัสผ่านป้องกัน  ใส่รหัสผ่านเพื่อดูความเห็น:

en: This site has been archived or suspended.
th: เว็บนี้ได้ถูกเก็บเข้าคลังหรือพักการใช้

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
th: เว็บนี้ยังไม่เปิดใช้งาน ถ้าคุณมีปัญหาในการเปิดใช้งาน  โปรดติดต่อ %s

en: This site is no longer available.
th: เว็บนี้ไม่ได้ใช้งานอีกต่อไป

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
th: taxonomy นี้ไม่ใช่ลำดับขั้นดังนั้นคุณไม่สามารถสร้างลำดับขั้นหลักได้

en: This taxonomy is not hierarchical.
th: taxonomy นี้ไม่เป็นลำดับขั้น

en: Thu
th: พฤหัส

en: Thumbnail
th: รูปขนาดเล็ก

en: Thumbnail Height
th: ขนาดความสูงรูปขนาดเล็ก

en: Thumbnail Width
th: ขนาดความกว้างรูปขนาดเล็ก

en: Thursday
th: วันพฤหัส

[ctx: Thursday initial]
en: T
th: พฤ

en: Tile
th: แบบเรียง

en: Tile Horizontally
th: เรียงตามแนวนอน

en: Tile Vertically
th: เรียงตามแนวนอน

en: Time Format
th: รูปแบบเวลา

en: Time Zone
th: เขตเวลา

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
th: ปิดกั้น

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
th: รูปแบบ

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
th: หัวข้อ

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
th: เพิ่มเทมเพลต

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
th: เทมเพลต

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
th: แก้ไข

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
th: ไฟล์

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
th: รูปแบบ

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
th: เพิ่ม

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
th: ตาราง

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
th: เครื่องมือ

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
th: ดู

en: Title
th: หัวข้อ

en: Title Attribute
th: คุณสมบัติหัวข้อ

en: Title:
th: หัวข้อ:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
th: เพื่อเปิดใช้งานบล็อกของคุณ  กรุณากดที่ลิงก์นี้:
    
    %s
    
    หลังจากคุณเปิดใช้งาน  คุณจะได้รับ *อีเมลอีกฉบับ* พร้อมข้อมูลเข้าสู่ระบบของคุณ
    
    หลังจากคุณเปิดใช้งาน คุณสามารถเข้าเว็บของคุณได้ที่นี่:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
th: เพื่อเปิดใช้บัญชีผู้ใช้ของคุณ  กรุณากดที่ลิงก์ต่อไปนี้:
    
    %s
    
    หลังจากคุณเปิดใช้  คุณจะได้รับ *อีเมลอีกฉบับ* พร้อมด้วยข้อมูลเข้าสู่ระบบของคุณ

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
th: เพื่อย้ายไปยังปุ่มอื่นให้ใช้ปุ่ม Tab หรือเครื่องหมายลูกศร  กลับไปยังตัวแก้ไขให้กดปุ่ม Escape หรือใช้ปุ่มใดปุ่มหนึ่ง

en: To reset your password, visit the following address:
th: เพื่อตั้งค่ารหัสผ่านใหม่ของคุณ  คุณต้องเข้าที่ลิงก์ต่อไปนี้

en: To set your password, visit the following address:
th: เพื่อตั้งค่ารหัสผ่านของคุณ  เยี่ยมชมที่อยู่ต่อไปนี้:

en: Toggle Editor Text Direction
th: ตัวแก้ไขสลับทิศทางตัวอักษร

en: Toggle section: %s
th: ส่วนเชื่อม: %s

en: Toggle section: Custom Links
th: ส่วนเชื่อม: ลิงก์ปรับแต่ง

en: Too many redirects.
th: redirect มากเกินไป

en: Toolbar
th: แถบเครื่องมือ

en: Toolbar Toggle
th: เปิด/ปิด แถบเครื่องมือ

en: Top
th: ด้านบน

en: Trackback excerpt:
th: Trackback คำตัดทอน:

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
th: ไฟล์ (ซับไตเติ้ล, คำอธิบาย, คำขยายความ, ตอน หรือ metadata)

en: Translation Updates
th: การแปลที่ทันสมัย

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ถังขยะ<span class="count">(%s)</span>

en: Trash Selected
th: ไฟล์ในถังขยะที่เลือก

en: Trash it: %s
th: ทิ้งมัน: %s

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
th: ลบวิดเจ็ตไปถังขยะโดยการย้ายมันไปยังวิดเจ็ตด้านข้างที่ไม่ใช้งาน

en: Tue
th: อังคาร

en: Tuesday
th: วันอังคาร

[ctx: Tuesday initial]
en: T
th: อ

en: Turn off Fullscreen
th: ปิดการเล่นเต็มหน้าจอ

en: Twice Daily
th: วันละสองครั้ง

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
th: ไม่สามารถสร้างไดเรคทอรี %s. ไดเรคทอรีหลักอนุญาตให้แก้ไขได้หรือเปล่า?

en: Unapproved
th: ไม่อนุมัติ

en: Unattached
th: ไม่แนบไฟล์

en: Uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: Under %s
th: ภายใต้ %s

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: Undo
th: ย้อนกลับ

en: Unknown Feed
th: ฟีดที่ไม่รู้จัก

en: Unmute
th: เปิดเสียง

en: Untitled
th: ไม่มีหัวข้อ

en: Untrash
th: นำออกจากถังขยะ

en: Untrash Selected
th: ไฟล์ที่เลือกนำออกจากถังขยะ

en: Update
th: อัปเดต

en: Update Category
th: อัปเดตหมวดหมู่

en: Update Failed!
th: การอัปเดตล้มเหลว

en: Update Failed: %s
th: อัปเดตล้มเหลว: %s

en: Update Link Category
th: อัปเดตหมวดหมู่ลิงก์

en: Update Tag
th: อัปเดตหน้า

en: Update audio playlist
th: อัปเดตรายชื่อเล่นไฟล์เสียง

en: Update canceled.
th: ยกเลิกการอัปเดตแล้ว

en: Update completed successfully.
th: การอัปเดตสำเร็จเสร็จสิ้นแล้ว

en: Update gallery
th: อัปเดตคลังรูปภาพ

en: Update video playlist
th: อัปเดตรายชื่อเล่นไฟล์วีดีโอ

en: Updated!
th: อัปเดตแล้ว

en: Updating %s...
th: กำลังอัปเดต %s...

en: Updating...
th: กำลังอัปเดต...

en: Updating... please wait.
th: กำลังอัปเดต... กรุณารอ

en: Upload Files
th: อัปโหลดไฟล์

en: Upload Images
th: อัปโหลดรูปภาพ

en: Upload Limit Exceeded
th: ขนาดไฟล์อัปโหลดเกินกว่าที่กำหนด

en: Upload failed.
th: อัปโหลดล้มเหลว

en: Upload stopped.
th: การอัปโหลดหยุด

en: Uploaded By
th: อัปโหลดโดย

en: Uploaded To
th: อัปโหลดไปที่

en: Uploaded on:
th: อัปโหลดแล้วบน:

en: Uploaded to this page
th: อัปโหลดไปที่หน้านี้

en: Uploaded to this post
th: อัปโหลดไปที่เรื่องนี้

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
th: หรือ

en: Uploading
th: การอัปโหลด

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
th: ระดับใช้งานผู้ใช้โดยปลั๊กอินและธีมขัดแย้งกัน  ให้ใช้บทบาทและความสามารถแทน

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
th: ใช้ %s แทนถ้าคุณไม่ต้องการให้ค่าซ้ำ

en: Use %s instead.
th: ใช้ %s แทน

en: Use as featured image
th: ใช้เป็นรูปเฉพาะ

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
th: ใช้คอมม่า "," แทนที่ %s เพื่อแบ่งเงื่อนไขที่ไม่รวม

en: Use the %s filter instead.
th: ใช้ตัวกรอง %s แทน

en: User Dashboard: %s
th: ผู้ใช้หน้าควบคุม: %s

en: User has blocked requests through HTTP.
th: ผู้ใช้ได้ปิดกั้นคำร้องที่ผ่าน HTTP

en: User registration has been disabled.
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ยังไม่เปิดใช้งาน

en: User registration is currently not allowed.
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ยังไม่เปิดใช้งานในตอนนี้

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username may not be longer than 60 characters.
th: ชื่อผู้ใช้ต้องไม่ยาวกว่า 60 ตัวอักษร

en: Username must be at least 4 characters.
th: ชื่อผู้ใช้ต้องมีอย่างน้อย 4 ตัวอักษร

en: Username or Email:
th: ชื่อผู้ใช้ หรือ อีเมล:

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Username: %s
th: ชื่อผู้ใช้: %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
th: ชื่อผู้ใช้ต้องประกอบด้วยตัวอักษรเล็ก (a-z) และตัวเลขเท่านั้น

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Vertical space
th: ช่องว่างแนวตั้ง

en: Video
th: ไฟล์วีดีโอ

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ไฟล์วีดีโอ <span class="count">(%s)</span>

en: Video Details
th: รายละเอียดไฟล์วีดีโอ

en: View Attachment Page
th: ดูหน้าไฟล์แนบ

en: View Category
th: ดูหมวดหมู่

en: View Page
th: ดูหน้า

en: View Post
th: ดูเรื่องนี้

en: View Tag
th: ดูป้ายกำกับ

en: View attachment page
th: ดูหน้าไฟล์แนบ

en: Visit %s&#8217;s website
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์ของ %s

en: Visit Site
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์

en: Visual
th: เสมือนจริง

en: Visual aids
th: ความช่วยเหลือเสมือนจริง (Visual aids)

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
th: รอต่ออีกหน่อย  บางทีการสงอีเมลอาจช้าเพราะการทำงานบางอย่างที่นอกเหนือการควบคุมของเรา

en: We cannot find a title on that page.
th: เราไม่สามารถหาหัวข้อบนหน้านั้น

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
th: เราส่งอีเมลลงทะเบียนของคุณไปที่นี่ (กรุณาเช็คอีเมลของคุณอีกครั้งก่อนดำเนินการต่อ)

en: We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the %s database.
th: เราสามารถเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ (นั่นแสดงว่าชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณถูกต้อง) แต่ไม่สามารถเลือก %s ฐานข้อมูลได้

en: Website
th: เว็บไซท์

en: Website: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
th: เว็บไซต์: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Wed
th: พุธ

en: Wednesday
th: วันพุธ

[ctx: Wednesday initial]
en: W
th: พ

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
th: ยินดีต้อนรับกลับ  %s  โดยการกรอกฟอร์มด้านล่าง  คุณจะสามารถ <strong>เพิ่มเว็บอื่นเข้าในบัญชีของคุณ</strong>  ไม่มีการจำกัดจำนวนเว็บที่คุณสามารถมีได้  ดังนั้นสร้างเนื้อหาตามที่ใจคุณต้องการ  แต่เขียนด้วยความรับผิดชอบ

en: What do I do now?
th: ฉันต้องทำอะไรตอนนี้?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
th: เมื่ออยู่ในโหมดการเรียงใหม่  การควบคุมเพิ่มเติมเพื่อเรียงใหม่รายการเมนูจะแสดงขึ้นที่รายชื่อรายการด้านบน

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
th: เมื่ออยู่ในโหมดเรียงลำดับใหม่  การควบคุมเพิ่มเติมไปที่วิดเจ็ตเรียงลำดับใหม่จะใช้งานได้ในรายชื่อวิดเจ็ตด้านบน

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
th: เมื่อเริ่มย่อหน้าใหม่ด้วยหนึ่งในรูปแบบทางลัดเหล่านี้ตามด้วยช่องว่าง  รูปแบบจะถูกใช้อัตโนมัติ  กด Backspace หรือ Escape เพื่อย้อนกลับ

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
th: ขณะที่คุณสามารถตัดรูปไปยังรูปที่ชื่นชอบหลังจากกด <strong>เพิ่มรูปภาพใหม่</strong> ธีมของคุณแนะนำความสูงส่วนหัวของ <strong>%s</strong> พิกเซล

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
th: ขณะที่คุณสามารถตัดรูปไปยังรูปที่ชื่นชอบหลังจากกด  <strong>เพิ่มรูปภาพใหม่</strong> ธีมของคุณแนะนำขนาดส่วนหัวของ <strong>%s &times; %s</strong> พิกเซล

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
th: ขณะที่คุณสามารถตัดรูปไปยังรูปที่ชื่นชอบหลังจากกด <strong>เพิ่มรูปภาพใหม่</strong> ธีมของคุณแนะนำความกว้างส่วนหัวของ <strong>%s</strong> พิกเซล

en: Whoops, the provided date is invalid.
th: ขอโทษครับ  วันที่ที่ให้มาใช้งานไม่ได้

en: Widget moved down
th: เลื่อนวิดเจ็ตลง

en: Widget moved up
th: เลื่อนวิดเจ็ตขึ้น

en: Widgets
th: วิดเจ็ต

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
th: วิดเจ็ตเป็นส่วนอิสระของข้อความที่สามารถวางลงในพื้นที่วิดเจ็ต ที่จัดหาโดยธีมของคุณ (ปกติเรียกว่าด้านข้าง)

en: Width
th: ความกว้าง

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
th: characters_excluding_spaces

en: WordPress &rsaquo; Error
th: เวิร์ดเพรส &rsaquo; ผิดพลาด

en: WordPress &rsaquo; Success
th: เวิร์ดเพรส &rsaquo; สำเร็จ

en: WordPress Address (URL)
th: ที่อยู่เวิร์ดเพรส (URL)

en: WordPress Failure Notice
th: ข้อสังเกตการล้มเหลวของเวิร์ดเพรส

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
th: ฐานข้อมูลเวิร์ดเพรสผิดพลาด %1$s ในการทำงาน %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
th: ฐานข้อมูลเวิร์ดเพรสผิดพลาด %1$s ในการทำงาน %2$s โดย %3$s

en: WordPress database error:
th: ฐานข้อมูลเวิร์ดเพรสผิดพลาด:

en: Words: %s
th: คำ: %s

en: XHTML Friends Network
th: XHTML เครือข่ายเพื่อน

en: XML Error: %1$s at line %2$s
th: XML ผิดพลาด: %1$s ที่บรรทัด %2$s

en: XML-RPC services are disabled on this site.
th: บริการ XML-RPC ถูกปิดการใช้งานบนเว็บนี้

en: Year
th: ปี

en: Year: %s
th: ปี: %s

en: Yes
th: ใช่

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
th: ดูเหมือนว่าคุณติดตั้งเวิร์ดเพรสไปแล้ว  เพื่อจะติดตั้งใหม่กรุณาล้างค่าตารางฐานข้อมูลเก่าของคุณก่อน

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังลบสิ่งเหล่านี้อย่างถาวร
     'ยกเลิก' เพื่อหยุด, 'ตกลง' เพื่อลบ

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังจะลบรายการนี้อย่างถาวร
      'Cancel' เพื่อหยุด 'OK' เพื่อลบ

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังลบเมนูที่ถูกเลือก
      'Cancel' เพื่อหยุด, 'OK' เพื่อลบ

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังนำสิ่งเหล่านี้ไปถังขยะ
      'ยกเลิก' เพื่อหยุด, 'ตกลง' เพื่อลบ

en: You are attempting to log out of %s
th: คุณกำลังพยายามออกจากระบบจาก %s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
th: คุณกำลังค้นหาคลังเก็บบล็อก %1$s ตอนนี้ สำหรับ %2$s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
th: คุณกำลังค้นหาคลังเก็บบล็อก %1$s ตอนนี้ สำหรับวัน %2$s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
th: คุณกำลังค้นหาคลังเก็บบล็อก %1$s ตอนนี้ สำหรับปี %2$s

en: You are currently browsing the %s blog archives.
th: คุณกำลังค้นหาคลังเก็บบล็อก %s ตอนนี้

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
th: คุณกำลังดูคลังเก็บสำหรับหมวดหมู่ %s

en: You are customizing %s
th: คุณกำลังปรับแต่ง %s

en: You are logged in already. No need to register again!
th: คุณได้เข้าสู่ระบบแล้ว  ไม่มีความจำเป็นที่ต้องลงทะเบียนอีก

en: You are not allowed access to details about this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงข้อมูลของบล็อกนี้

en: You are not allowed access to details of this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงข้อมูลของเรื่องนี้

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้มอบหมายเงื่อนไขใน taxonomy นี้

en: You are not allowed to browse users.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ค้นหาผู้ใช้

en: You are not allowed to change the page author as this user.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เปลี่ยนผู้เขียนหน้านี้ในฐานะผู้ใช้นี้

en: You are not allowed to change the post author as this user.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เปลี่ยนผู้เขียนเรื่องนี้ในฐานะผู้ใช้นี้

en: You are not allowed to create pages as this user.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างหน้าในฐานะผู้ใช้นี้

en: You are not allowed to create posts as this user.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างเรื่องในชื่อผู้ใช้นี้

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างเงื่อนไขใน taxonomy

en: You are not allowed to customize the appearance of this site.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ปรับแต่งรูปแบบของเว็บนี้

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ลบเงื่อนไขใน taxonomy นี้

en: You are not allowed to edit posts in this post type.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขเรื่องในประเภทนี้ได้

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขเงื่อนไขใน taxonomy นี้

en: You are not allowed to edit theme options on this site.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขตัวเลือกธีมบนเว็บนี้

en: You are not allowed to moderate or edit this comment.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้จัดการหรือแก้ไขความเห็นนี้

en: You are not allowed to update options.
th: คุณไม่มีสิทธิ์อัปเดตตัวเลือก

en: You are now logged out.
th: ตอนนี้คุณได้ออกจากระบบแล้ว

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
th: คุณกำลังโพสต์ความคิดเห็นเร็วเกินไป กรุณาช้าลงหน่อย

en: You can also place menus in widget areas with the Custom Menu widget.
th: คุณยังสามารถวางเมนูในพื้นที่วิดเจ็ตด้วยวิดเจ็ตเมนูปรับแต่ง

en: You can create a %s file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
th: คุณสามารถสร้างไฟล์ %s ผ่านทางหน้าเว็บ  แต่วิธีนี้ไม่สามารถใช้ได้กับเซิร์ฟเวอร์ทุกประเภท  วิธีที่ดีที่สุดคือการสร้างไฟล์ด้วยตัวเอง

en: You can see all comments on this post here:
th: คุณสามารถเห็นความเห็นทั้งหมดบนเรื่องนี้ที่นี่:

en: You can see all pingbacks on this post here:
th: คุณสามารถเห็น pingbacks ทั้งหมดของเรื่องนี้ที่นี่:

en: You can see all trackbacks on this post here:
th: คุณสามารถเห็น trackbacks ทั้งหมดของเรื่องนี้ที่นี่:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
th: คุณไม่สามารถใช้งานอีเมลนี้เพื่อลงทะเบียน  เรามีปัญหากับการบล็อคอีเมลของเว็บเหล่านั้นในบางครั้ง  โปรดใช้อีเมลเจ้าอื่นในการลงทะเบียน

en: You do not have permission to do that.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ทำสิ่งนี้

en: You do not have permission to preview drafts.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ดูฉบับร่าง

en: You do not have permission to upload files.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้อัปโหลดไฟล์

en: You don't have permission to do this.
th: คุณไม่มีสิทธิทำสิ่งนี้

en: You have attempted to queue too many files.
th: คุณพยายามที่จะจัดเรียงไฟล์มากเกินไป

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
th: คุณได้ถูกเพิ่มชื่อไปที่เว็บนี้  โปรดเยี่ยมชม  <a href="%s">หน้าเว็บหลัก</a> หรือ <a href="%s">เข้าสู่ระบบ</a> โดยใช้ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณ

en: You have logged in successfully.
th: คุณออกจากระบบแล้ว

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
th: คุณกำลังดูคลังเก็บบล็อก%1$s สำหรับ <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong> ถ้าคุณไม่สามารถหาสิ่งใดในผลลัพธ์การค้นหาเหล่านี้  คุณสามารถลองลิงก์ใดลิงก์หนึ่งเหล่านี้

en: You may only upload 1 file.
th: คุณอาจจะอัปโหลดได้เพียง 1 ไฟล์

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
th: คุณต้อง<a href="%s">เข้าสู่ระบบ</a> เพื่อจะพิมพ์ความเห็น

en: You must be logged in to complete this action.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบก่อนเพื่อทำการกระทำนี้ให้สมบูรณ์

en: You must be registered to comment
th: คุณต้องลงทะเบียนก่อนที่จะแสดงความเห็น

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
th: คุณต้อง <a href="%s">เข้าสู่ระบบ</a> ก่อน  แล้วคุณถึงสามารถสร้างเว็บใหม่

en: You need to pass an array of types.
th: คุณต้องผ่านชุดตัวแปรคำสั่ง (array of types)

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
th: คุณควรจะระบุคำสั่งเพื่อใช้ตรวจสอบโดยใช้พารามิเตอร์แรก

en: Your Comment
th: ความเห็นของคุณ

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
th: การติดตั้ง PHP ของคุณดูเหมือนจะขาดส่วนเพิ่ม MySQL ซึ่งเวิร์ดเพรสต้องใช้มันในการทำงาน

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
th: บัญชีของคุณได้เปิดใช้แล้ว  คุณอาจจะ <a href="%1$s">เข้าสู่ระบบ</a> เว็บนี้โดยใช้ชื่อผู้ใช้ &#8220;%2$s&#8221; ที่คุณเลือก  โปรดตรวจสอบกล่องเข้าอีเมลของคุณที่ %3$s สำหรับรหัสผ่านของคุณและคำแนะนำเข้าสู่ระบบ  ถ้าคุณไม่ได้รับอีกเมล  โปรดตรวจสอบโฟลเดอร์ขยะหรือโฟลเดอร์สแปม  ถ้าคุณยังไม่ได้รับอีเมลอีกภายในหนึ่งชั่วโมง  คุณสามารถ <a href="%4$s">ล้างค่ารหัสผ่านของคุณ</a>

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
th: บัญชีของคุณเปิดใช้งานแล้ว <a href="%1$s">เข้าสู่ระบบ</a> หรือกลับไปยัง <a href="%2$s">หน้าแรก</a>

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
th: บัญชีของคุณใช้งานได้แล้ว <a href="%1$s">ดูเว็บของคุณ</a> หรือ <a href="%2$s">เข้าสู่ระบบ</a>

en: Your account is now active!
th: บัญชีของคุณใช้งานได้แล้ว

en: Your address will be %s.
th: ที่อยู่ของคุณจะเป็น %s

en: Your blogroll
th: blogroll ของคุณ

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
th: เบราว์เซอร์ของคุณไม่สนับสนุนการทำงานโดยตรงไปยัง clipboard (การคัดลอก) กรุณาใช้ปุ่มลัดคีย์บอร์ดหรือ เมนูแก้ไขของเบราว์เซอร์คุณแทน

en: Your comment is awaiting moderation.
th: ความเห็นของคุณกำลังรอตรวจสอบ

en: Your email address will not be published.
th: อีเมลของคุณจะไม่แสดงให้คนอื่นเห็น

en: Your latest posts
th: เรื่องล่าสุดของคุณ

en: Your new password has not been saved.
th: รหัสผ่านใหม่ของคุณไม่ถูกบันทึก

en: Your password has been reset.
th: รหัสผ่านของคุณถูกตั้งค่าแล้ว

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
th: ลิงก์ล้างค่ารหัสผ่านของคุณดูเหมือนว่าจะใช้งานไม่ได้  โปรดร้องขอลิงก์ใหม่ด้านล่าง

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
th: ลิงก์ล้างค่ารหัสผ่านของคุณหมดอายุแล้ว  โปรดร้องขอลิงก์ใหม่ด้านล่าง

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณใช้ PHP รุ่น %1$s แต่เวิร์ดเพรส %2$s ต้องการขั้นต่ำคือ %3$s

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
th: เวลาเข้าสู่ระบบหมดเวลา  คุณสามารถเข้าสู่ระบบอีกครั้งจากหน้านี้หรือไปที่หน้าเข้าสู่ระบบ

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
th: เว็บไซต์ของคุณที่อยู่ที่ <a href="%1$s">%2$s</a> เปิดใช้งานแล้ว คุณสามารถเข้าสู่ระบบที่เว็บไซต์ของคุณได้ โดยใช้ชื่อผู้ใช้งานที่คุณได้เลือกชื่อไว้ว่า &#8220;%3$s&#8221; กรุณาตรวจสอบกล่องจดหมายของคุณที่ %4$s สำหรับรหัสผ่านของคุณและคำแนะนำต่างๆในการเข้าสู่ระบบ. หากคุณยังไม่ได้รับอีเมล กรุณาตรวจสอบที่โฟลเดอร์ถังขยะ หรือโฟลเดอร์สแปม. หากคุณยังไม่ได้รับอีเมลภายในหนึ่งชั่วโมง, คุณสามารถ <a href="%5$s">ล้างค่ารหัสผ่านของคุณ</a>

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
th: เรื่องล่าสุดของเว็บไซต์ของคุณ

en: Your site&#8217;s most recent comments.
th: ความเห็นล่าสุดของเว็บคุณ

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
th[0]: ธีมของคุณสนับสนุน %s เมนู เลือกว่าเมนูใดจะปรากฎในแต่ละพื้นที่

en: Your theme supports a static front page.
th: ธีมของคุณสนับสนุนหน้าแรกปักหมุด

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
th: ธีมของคุณสนับสนุนหนึ่งเมนู  เลือกว่าเมนูใดที่คุณเลือกที่จะใช้

en: [%1$s] Activate %2$s
th: [%1$s] เปิดใช้งาน %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
th: [%1$s] ความเห็น: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
th: [%1$s] กรุณาจัดการ: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
th: [%s] ผู้ใช้ใหม่ลงทะเบียน

en: [%s] Notice of Email Change
th: [%s] สังเกตุว่ามีการเปลี่ยนแปลงอีเมล

en: [%s] Notice of Password Change
th: [%s] สังเกตุว่ามีการเปลี่ยนแปลงรหัสผ่าน

en: [%s] Password Lost/Changed
th: [%s] ลืม/เปลี่ยนรหัสผ่านChanged

en: [%s] Password Reset
th: [%s] รหัสผ่านใหม่ถูกตั้งขึ้น

en: [%s] Your username and password info
th: [%s] ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณ

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
th: ลิงก์

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
th: สื่อ

[ctx: add new from admin bar]
en: User
th: ผู้ใช้

[ctx: add new media]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
th: หน้า

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
th: เรื่อง

[ctx: adjective]
en: Approved
th: อนุมัติ

[ctx: adjective]
en: Spam
th: ความเห็นสแปม

[ctx: adjective]
en: Trash
th: ถังขยะ

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
th: สร้างใหม่

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
th: สีฟ้า

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
th: กาแฟ

[ctx: admin color scheme]
en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

[ctx: admin color scheme]
en: Light
th: สว่าง

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
th: เที่ยงคืน

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
th: มหาสมุทร

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
th: อรุณรุ่ง

[ctx: auto preload]
en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
th: โดย %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: close tags
th: ปิดป้ายกำกับ

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
th: การอัปโหลดล่าสุด

[ctx: custom headers]
en: Suggested
th: แนะนำ

[ctx: decline months names: on or off]
en: off
th: ปิด

en: domain
th: โดเมน

[ctx: editor button]
en: Code
th: โค๊ด

[ctx: editor button]
en: Left to right
th: ซ้ายไปขวา

[ctx: editor button]
en: Right to left
th: ขวาไปซ้าย

[ctx: editor button]
en: Show blocks
th: แสดงการปิดกั้น

[ctx: find/replace]
en: Find
th: ค้นหา

[ctx: find/replace]
en: Next
th: ต่อไป

[ctx: find/replace]
en: Prev
th: ก่อนหน้า

[ctx: find/replace]
en: Replace
th: แทนที่

[ctx: find/replace]
en: Replace all
th: แทนที่ทั้งหมด

[ctx: find/replace]
en: Replace with
th: แทนที่ด้วย

[ctx: find/replace]
en: Whole words
th: คำทั้งหมด

[ctx: genitive]
en: April
th: เมษายน

[ctx: genitive]
en: August
th: สิงหาคม

[ctx: genitive]
en: December
th: ธันวาคม

[ctx: genitive]
en: February
th: กุมภาพันธ์

[ctx: genitive]
en: January
th: มกราคม

[ctx: genitive]
en: July
th: กรกฎาคม

[ctx: genitive]
en: June
th: มิถุนายน

[ctx: genitive]
en: March
th: มีนาคม

[ctx: genitive]
en: May
th: พฤษภาคม

[ctx: genitive]
en: November
th: พฤศจิกายน

[ctx: genitive]
en: October
th: ตุลาคม

[ctx: genitive]
en: September
th: กันยายน

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
th: จัดเรียงแนวนอน

en: https://codex.wordpress.org/
th: https://codex.wordthai.com/

[ctx: label]
en: Search for:
th: ค้นหาสำหรับ:

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
th: ปรับแต่ง...

[ctx: links widget]
en: All Links
th: ลิงก์ทั้งหมด

[ctx: list style]
en: Circle
th: วงกลม

[ctx: list style]
en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

[ctx: list style]
en: Disc
th: ดิสค์

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
th: อัลฟาตัวเล็ก

[ctx: list style]
en: Lower Greek
th: แบบกรีกตัวเล็ก

[ctx: list style]
en: Lower Roman
th: โรมันตัวเล็ก

[ctx: list style]
en: Square
th: เรียงแบบสี่เหลี่ยม

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
th: อัลฟาตัวใหญ่

[ctx: list style]
en: Upper Roman
th: โรมันตัวใหญ่

[ctx: media]
en: Remove video track
th: ลบแทรคไฟล์วีดีโอ

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
th: (ตอนนี้ตั้งค่าไปที่: %s)

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
th: (ตอนนี้: %s)

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
th: (ไม่มีป้ายชื่อ)

en: moved to the trash.
th: ย้ายไปถังขยะแล้ว

[ctx: nav menu home label]
en: Home
th: หน้าแรก

en: new WordPress Loop
th: Loop เวิร์ดเพรสใหม่

[ctx: next post]
en: Next
th: ถัดไป

[ctx: noun]
en: Comment
th: ความเห็น

[ctx: noun]
en: Trash
th: ถังขยะ

en: number_format_decimal_point
th: .

en: number_format_thousands_sep
th: ,

en: of
th: ของ

[ctx: page]
en: Add New
th: เขียนหน้าใหม่

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
th: ไม่ตรงกัน

[ctx: password strength]
en: Medium
th: ปานกลาง

[ctx: password strength]
en: Strong
th: ปลอดภัยสูง

[ctx: password strength]
en: Very weak
th: ไม่ปลอดภัยมาก

[ctx: password strength]
en: Weak
th: ไม่ค่อยปลอดภัย

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
th: ค้นหา &hellip;

[ctx: post]
en: Add New
th: เขียนเรื่องใหม่

[ctx: post]
en: Draft
th: ฉบับร่าง

[ctx: post]
en: Pending
th: รอการตรวจสอบ

[ctx: post]
en: Private
th: ส่วนตัว

[ctx: post]
en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

[ctx: post]
en: Scheduled
th: จัดตารางเวลาแล้ว

[ctx: post]
en: Trash
th: ถังขยะ

[ctx: post format]
en: Format
th: รูปแบบ

[ctx: post format archive title]
en: Asides
th: เรื่องสั้น

[ctx: post format archive title]
en: Audio
th: ไฟล์เสียง

[ctx: post format archive title]
en: Chats
th: พูดคุย

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
th: คลังรูป

[ctx: post format archive title]
en: Images
th: รูปภาพ

[ctx: post format archive title]
en: Links
th: ลิงก์

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
th: คำคม

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
th: สถานะ

[ctx: post format archive title]
en: Videos
th: ไฟล์วีดีโอ

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
th: %1$s %2$s, %3$s ที่แล้ว (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
th: %1$s [บันทึกอัตโนมัติ]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
th: %1$s [รุ่นปัจจุบัน]

[ctx: post type general name]
en: Media
th: ไฟล์สื่อ

[ctx: post type general name]
en: Pages
th: หน้า

[ctx: post type general name]
en: Posts
th: เรื่อง

[ctx: post type singular name]
en: Page
th: หน้า

[ctx: post type singular name]
en: Post
th: เรื่อง

[ctx: previous post]
en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: sitename
th: ชื่อเว็บ

[ctx: spellcheck]
en: Finish
th: เสร็จสิ้น

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
th: ไม่สนใจ

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
th: ไม่สนใจทั้งหมด

[ctx: submit button]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: table body]
en: Body
th: ส่วนกลาง

[ctx: table cell]
en: Cell
th: เซลล์ตาราง

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
th: ขอบเขต

[ctx: table column]
en: Column
th: คอลัมน์

[ctx: table columns]
en: Cols
th: คอลัมน์ตาราง

[ctx: table footer]
en: Footer
th: ส่วนล่าง

[ctx: table header]
en: Header
th: ส่วนหัว

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
th: หมวดหมู่

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
th: หมวดหมู่

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
th: ป้ายกำกับ

en: text direction
th: ทิศทางตัวอักษร

[ctx: theme]
en: Change
th: เปลี่ยน

[ctx: translations]
en: Available
th: พร้อมใช้งาน

[ctx: translations]
en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

[ctx: verb]
en: Trash
th: ย้ายไปถังขยะ

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
th: จัดเรียงแนวตั้ง

[ctx: video or audio]
en: Length
th: ความยาว

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
th: %1$s บน %2$s
