Development (4.4.x) - en to uk translation catalogue (1746 entries)

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
uk: Параметр &laquo;caller_get_posts&raquo; Вважається застарілим. Використовуйте &laquo;ignore_sticky_posts&raquo;.

en: #%d (no title)
uk: #%d (без назви)

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
uk: %1$s %2$s %3$s Канал категорії

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
uk: %1$s %2$s %3$s Канал коментарів

en: %1$s %2$s %3$s Feed
uk: Канал %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
uk: %1$s %2$s %3$s Канал теґу

en: %1$s %2$s Comments Feed
uk: %1$s %2$s Канал коментарів

en: %1$s %2$s Feed
uk: %1$s %2$s стрічка

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
uk: %1$s %2$s Записи каналу %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
uk: %1$s %2$s Результати пошуку для каналу &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s:%5$s
uk: %2$s %1$s %3$s о %4$s:%5$s

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
uk: %1$s (від %2$s; %3$s)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
uk: %1$s (від %2$s; немає доступної альтернативи)

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
uk: %1$s (від %2$s; натомість використовуйте %3$s)

en: %1$s - Comments on %2$s
uk: %1$s - Коментарі на %2$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
uk[0]: %1$s Коментар<span class="screen-reader-text"> до %2$s</span>
uk[1]: %1$s Коментарі<span class="screen-reader-text"> до %2$s</span>
uk[2]: %1$s Коментарів<span class="screen-reader-text"> до %2$s</span>

en: %1$s [Autosave]
uk: %1$s [Автозбереження]

en: %1$s [Current Revision]
uk: %1$s [Поточна редакція]

en: %1$s and %2$s.
uk: %1$s та %2$s

en: %1$s at %2$s
uk: %1$s о %2$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
uk: %1$s <strong>відхилено</strong> починаючи з версії %2$s без альтернативних варіантів.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
uk: %1$s <strong>відхилено</strong> починаючи з версії %2$s! Використовуйте %3$s натомість.

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
uk: Вираз %1$s застарілий. Використовуйте %2$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
uk: %1$s працює на %2$s

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
uk[0]: %1$s відповідь до %2$s
uk[1]: %1$s відповіді до %2$s
uk[2]: %1$s відповідей до %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
uk: Функція %1$s викликана <strong>невірно</strong>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
uk: %1$s <strong>відхилено</strong> починаючи з версії %2$s без альтернативних варіантів.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
uk: %1$s <strong>відхилено</strong> починаючи з версії %2$s! Використовуйте %3$s натомість.

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
uk: %1$s. Елемент меню %2$d з %3$d.

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
uk: %1$s. Дочірній елемент номер %2$d елементу %3$s.

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
uk[0]: %d оновлення плагіну
uk[1]: %d оновлення плагінів
uk[2]: %d оновлень плагінів

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
uk[0]: %d оновлення теми
uk[1]: %d оновлення теми
uk[2]: %d оновлень тем

en: %d WordPress Update
uk: %d оновлення WordPress

en: %d queries. %s seconds.
uk: %d запитів. %s секунд.

en: %d selected
uk: вибрано: %d

en: %s (Invalid)
uk: %s (Некоректно)

en: %s (Pending)
uk: %s (Очікують)

en: %s <span class="says">says:</span>
uk: %s <span class="says">сказав:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
uk[0]: %s <span class="screen-reader-text">коментар</span>
uk[1]: %s <span class="screen-reader-text">коментарі</span>
uk[2]: %s <span class="screen-reader-text">коментарів</span>

en: %s Comment | %s Comments
uk[0]: %s коментар
uk[1]: %s коментарі
uk[2]: %s коментарів

en: %s and %s
uk: %s і %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
uk[0]: %s коментар чекає одобрення
uk[1]: %s коментарі чекають одобрення
uk[2]: %s коментарів чекають одобрення

en: %s day | %s days
uk[0]: %s день
uk[1]: %s дні
uk[2]: %s днів

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
uk: Розмір файлу «%s» перевищує максимальний для багатофайлового завантажувача в поєднанні з Вашим браузером.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
uk: %s перевищує максимальний ліміт розміру файлу для цього сайту.

en: %s hour | %s hours
uk[0]: %s годину
uk[1]: %s години
uk[2]: %s години

en: %s is a protected WP option and may not be modified
uk: %s — захищене налаштування WP і не може бути модифіковано

en: %s is your new username
uk: Ваше нове ім’я користувача: %s

en: %s min | %s mins
uk[0]: %s хв.
uk[1]: %s хв.
uk[2]: %s хв.

en: %s month | %s months
uk[0]: %s місяць
uk[1]: %s місяці
uk[2]: %s місяців

en: %s must set a database connection for use with escaping.
uk: %s повинна встановлювати зв'язок з базою данх для використання з службовими символами.

en: %s topic | %s topics
uk[0]: %s тема
uk[1]: %s теми
uk[2]: %s тем

en: %s update failed
uk: Оновлення %s не вдалося

en: %s updated!
uk: %s оновлено!

en: %s week | %s weeks
uk[0]: %s тиждень
uk[1]: %s тижні
uk[2]: %s тижнів

en: %s year | %s years
uk[0]: %s рік
uk[1]: %s роки
uk[2]: %s років

en: %s, and %s
uk: %s, і %s

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
uk: Файл &laquo;%s&raquo; не вдалося завантажити.

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
uk: &#8592; Скасувати список відтворення аудіо

en: &#8592; Cancel Gallery
uk: &#8592; Скасувати галерею

en: &#8592; Cancel Video Playlist
uk: &#8592; Скасувати список відтворення відео

en: &#8592; Return to library
uk: &#8592; Повернутися до медіа бібліотеки

en: &laquo; Back
uk: &laquo; Назад

en: &laquo; Older Comments
uk: &laquo; Старіші коментарі

en: &laquo; Previous
uk: « Назад

en: &laquo; Previous Page
uk: &laquo; Попередня сторінка

en: &larr; Back to %s
uk: &larr; Повернутись до %s

en: &lt; Prev
uk: « Назад

en: &mdash; Select &mdash;
uk: &mdash; Оберіть &mdash;

en: (Edit)
uk: (Редагувати)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
uk: (Повинно бути не менше 4-х символів, тільки букви і цифри).

en: (This message was added in version %s.)
uk: (Це повідомлення додане у версії %s.)

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
uk: (WordPress не зміг встановити безпечне з'єднання з сервером WordPress.org. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором вашого серверу.)

en: (more&hellip;)
uk: (більше&hellip;)

en: (no title)
uk: (без назви)

en: (required)
uk: (обов’язково)

en: 1 Comment
uk: 1 коментар

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk: 1 Коментар<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

en: <a href="%1$s" aria-label="Logged in as %2$s. Edit your profile.">Logged in as %2$s</a>. <a href="%3$s">Log out?</a>
uk: <a href="%1$s" aria-label="Увійшли як %2$s. Редагувати свій обліковий запис.">Увійшли як %2$s</a>. <a href="%3$s">Вийти?</a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
uk: <a href="%1$s">%2$s</a> це ваш новий сайт. <a href="%3$s">Увійдіть</a> як &#8220;%4$s&#8221; за допомогою свого паролю.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
uk: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>-канал коментарів цього запису.

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
uk: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">коментує:</span>

en: <span>Active:</span> %s
uk: <span>Діюча:</span> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
uk: <strong>Параметри VHOST та SUBDOMAIN_INSTALL конфліктують.</strong> Параметр SUBDOMAIN_INSTALL буде вважатись параметром налаштування субдоменів.

en: <strong>Could not find site %1$s.</strong> Searched for table %2$s in database %3$s. Is that right?
uk: <strong>Не вдалося знайти сайт %1$s.</strong> Пошук таблиці %2$s в базі даних %3$s. Все правильно?

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted %s. You really should look at your database now.
uk: <strong>Таблиці бази даних відсутні.</strong> Це означає, що MySQL не працює, WordPress був неправильно встановлений, або хтось видалив %s. Зараз Вам дійсно потрібно перевірити базу даних.

en: <strong>ERROR</strong>: %1$s in %2$s can only contain numbers, letters, and underscores.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: %1$s у %2$s може містити тільки цифри, латинські букви, та підкреслення.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Cookies заблоковані через несподіваний вивід на екран. Подивіться <a href="%1$s">документацію</a> або зверніться за допомогою на <a href="%2$s">форуми підтримки</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Cookies або заблоковані, або не підтримуються вашим браузером. Щоб використовувати WordPress, потрібно <a href="%s">дозволити cookies</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Не вдалось зареєструвати вас&hellip; будь ласка, зв'яжіться з <a href="mailto:%s">веб-майстром</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Введіть ім’я користувача або e-mail адресу.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or email.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Невірне ім’я користувача або e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Невірне ім’я користувача чи неправильний пароль.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Невірне ім’я користувача.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Будь ласка, введіть ім’я користувача.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Будь ласка, введіть свою e-mail адресу.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Адресу сайту вже зайнято.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: На жаль, це ім’я користувача не дозволене.

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Коментар не може бути збережений. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Неправильна email-адреса.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
uk: <strong>Помилка</strong>: Поле пароля порожнє.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username %s is incorrect.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Пароль, який ви ввели для імені користувача %s, неправильний.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Поле імені порожнє.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Немає користувача, зареєстрованого з такою e-mail адресою.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Цей e-mail вже хтось зареєстрував. Оберіть, будь ласка, якийсь інший.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Цей ім'я користувача вже зареестровано. Будь ласка виберіть інше.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Це ім'я користувача невірне, бо воно використовує недопустимі символи. Будь ласка, введіть вірне ім'я користувача.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: WordPress %1$s потребує MySQL %2$s або вище

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: Ваш акаунт позначено як спамерський

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: будь ласка, введіть вірну e-mail адресу.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: будь ласка, заповніть необхідні поля (ім'я, e-mail).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: будь ласка, напишіть коментар.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>: виникли проблеми при створенні сайту.

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
uk: <strong>Помилка RSS</strong>: %s

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
uk: <strong>Ви успішно оновили WordPress!</strong> Будь ласка, увійдіть, щоб дізнатися, що нового.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
uk: Календар записів вашого сайту.

en: A cloud of your most used tags.
uk: Хмаринка ваших найуживаніших позначок.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
uk: Список сторінок вашого сайту.

en: A list or dropdown of categories.
uk: Список або випадаюче меню категорій.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
uk: Архів записів вашого сайту по місяцях.

en: A name is required for this term
uk: Необхідна назва

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
uk: Новий коментар до запису "%s" очікує вашого одобрення

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
uk: Нове сповіщення щодо запису "%s" очікує вашого одобрення

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
uk: Нове зворотнє посилання на запис "%s" очікує вашого одобрення

en: A search form for your site.
uk: Пошукова форма для вашого сайту.

en: A static page
uk: Статична сторінка

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
uk: Термін з цією назвою та адресою вже існує в цій таксономії.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
uk: Елемент з вказаною назвою вже існує у батьківського елементу

en: A valid URL was not provided.
uk: Невірно вказано URL

en: A valid email address is required
uk: Потрібна дійсна e-mail адреса.

en: About WordPress
uk: Про WordPress

en: Action
uk: Дія

en: Activate
uk: Активувати

en: Activation Key Required
uk: Потрібен ключ активації

en: Activation Key:
uk: Ключ активації:

en: Active theme
uk: Діюча тема

en: Add Audio Source
uk: Додати джерело аудіо

en: Add Items
uk: Додати елементи

en: Add Link
uk: Додати посилання

en: Add Media
uk: Додати медіа

en: Add Menu Items
uk: Додати пункти меню

en: Add New Category
uk: Додати нову категорію

en: Add New Link Category
uk: Додати нову категорію посилань

en: Add New Page
uk: Додати нову сторінку

en: Add New Post
uk: Додати новий запис

en: Add New Tag
uk: Додати нову позначку

en: Add Subtitles
uk: Додати субтитри

en: Add Video Source
uk: Додати джерело відео

en: Add a Menu
uk: Додати меню

en: Add a Widget
uk: Додати Віджет

en: Add a custom menu to your sidebar.
uk: Додайте меню до вашого сайдбару.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
uk: Додати альтернативних джерел для максимального HTML5 відтворення:

en: Add new header image
uk: Додати нове зображення заголовка

en: Add new image
uk: Додати нове зображення

en: Add or remove menu items
uk: Додати чи видалити пункти меню

en: Add or remove tags
uk: Додати чи видалити позначки

en: Add to Audio Playlist
uk: Додати до списку відтворення аудіо

en: Add to Dictionary
uk: Додати в словник

en: Add to Gallery
uk: Додати в галерею

en: Add to Menu
uk: Додати до меню

en: Add to Video Playlist
uk: Додати до списку відтворення відео

en: Add to audio playlist
uk: Додати до списку відтворення аудіо

en: Add to gallery
uk: Додати в галерею

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
uk: Додати до меню: %1$s (%2$s)

en: Add to video playlist
uk: Додати до списку відтворення відео

en: Additional items found: %d
uk: Додаткові знайдені елементи: %d

en: Additional shortcuts,
uk: Додаткові скорочення,

en: Advanced
uk: Для досвідчених

en: Advanced Options
uk: Додаткові параметри

en: Album
uk: Альбом

en: Align
uk: Вирівняти

en: Align center
uk: Вирівняти по центру

en: Align left
uk: Вирівняти ліворуч

en: Align right
uk: Вирівняти праворуч

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: All Categories
uk: Всі категорії

en: All Link Categories
uk: Всі посилання категоії

en: All Pages
uk: Всі сторінки

en: All Posts
uk: Всі записи

en: All Tags
uk: Всі позначки

en: All dates
uk: Всі дати

en: All media items
uk: Всі медіа елементи

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles
uk: Дозволяти сповіщення від інших блогів (сповіщення та зворотні сповіщення) для нових статей

en: Allow new users to sign up
uk: Дозволити реєструватися новим користувачам

en: Allow people to post comments on new articles
uk: Дозволити людям додавати коментарі до нових статей

en: Allow search engines to index this site.
uk: Дозволити пошуковим системам індексувати цей сайт.

en: Allowed Files
uk: Дозволені файли

en: Already Installed
uk: Вже встановлено

en: Alt Text
uk: Альтернативний текст

en: Alternative Text
uk: Альтернативний текст

en: Alternative source
uk: Альтернативне джерело

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
uk: Невизначений елемент використано в ієрархічній таксономії, вкажіть ID елементу

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
uk: Сталася помилка Це може означати, що канал не працює. Спробуйте ще раз пізніше.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
uk: Сталася помилка. Будь ласка, перезавантажте сторінку і спробуйте ще раз.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
uk: Виникла помилка при спробі приєднання вас до цього сайту. Повернутись на <a href="%s">домашню сторінку</a>.

en: An error occurred during the activation
uk: Сталася помилка під час активації

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
uk: Відбулась помилка завантаження на сервер. Спробуйте ще раз.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
uk: Сталася непередбачувана помилка. Проблема може бути в WordPress.org або в конфігурації йього серверу. Якщо проблеми продовжують виникати, спробуйте <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.

en: An unidentified error has occurred.
uk: Відбулась невизначена помилка.

en: Anonymous
uk: Анонімний

en: Apply
uk: Застосувати

en: Approve and Reply
uk: Одобрити та відповісти

en: Approve it: %s
uk: Одобрити це: %s

en: April
uk: Квітень

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
uk: Кві

en: Arbitrary text or HTML.
uk: Довільний текст або HTML-код.

en: Archives
uk: Архіви

en: Archives: %s
uk: Архіви: %s

en: Are you lost?
uk: Ви заблукали?

en: Are you sure it exists?
uk: Ви впевнені, що це існує?

en: Are you sure that the database server is not under particularly heavy load?
uk: Ви впевнені, що сервер бази даних не перевантажений?

en: Are you sure that the database server is running?
uk: Ви впевнені, що сервер бази даних працює?

en: Are you sure that you have typed the correct hostname?
uk: Ви впевнені, що ввели правильну адресу сервера?

en: Are you sure you have the correct username and password?
uk: Ви впевнені, що маєте правильне ім’я користувача та пароль?

en: Are you sure you want to do this?
uk: Ви впевнені, що хочете це зробити?

en: Are you sure you want to edit this comment?
    The changes you made will be lost.
uk: Ви впевнені, що хочете редагувати цей коментар?
    Зміни, які ви зробили, будуть втрачені.

en: Are you sure you want to install this plugin?
uk: Ви впевнені, що хочете встановити цей плагін?

en: Artist
uk: Виконавець

en: As a browser icon
uk: Як іконка браузера

en: As an app icon
uk: Як іконка програми

en: Attachment Details
uk: Деталі прикріпленого файлу

en: Attachment Display Settings
uk: Налаштування відображення прикріплень

en: Attachment Page
uk: Сторінка прикріпленого файлу

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
uk: Спроба задати якість зображення, яка виходить за межі діапазону [1,100].

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
uk: Спроба розібрати скорочений код без вірної відповіді: %s

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Аудіо <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Аудіо <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Аудіо <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Details
uk: Деталі аудіо

en: August
uk: Серпень

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
uk: Сер

en: Author
uk: Автор

en: Author is %s
uk: Автором є %s

en: Author:
uk: Автор:

en: Author: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
uk: Автор: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
uk: Автор: %s

en: Automatically add new top-level pages to this menu
uk: Автоматично додавати нові сторінки верхнього рівня до цього меню

en: Automatically add paragraphs
uk: Автоматично додавати абзаци

en: Autoplay
uk: Автозапуск

en: Back
uk: Назад

en: Background
uk: Фон

en: Background Attachment
uk: Фонове зображення

en: Background Color
uk: Фоновий колір

en: Background Image
uk: Фонове зображення

en: Background Position
uk: Розміщення фону

en: Background Repeat
uk: Повторення фону

en: Background color
uk: Колір фону

en: Bitrate
uk: Потік

en: Bitrate Mode
uk: Режим потоку

en: Bitrate:
uk: Потік:

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Bold
uk: Жирний

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Border
uk: Границя

en: Border color
uk: Колір меж

en: Bottom
uk: Низ

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
uk: Сайт закрито на техобслуговування. Завітайте трохи пізніше.

en: Bulk Select
uk: Обрати декілька

en: Bulleted list
uk: Ненумерований список

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
uk: Але, перед тим, як ви зможете почати використовувати своє нове ім’я користувача, <strong>ви мусите його активувати</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
uk: Перед тим, як використовувати ваш сайт <strong>вам потрібно його активувати</strong>.

en: By %s
uk: Від %s

en: By: %s
uk: Від: %s

en: CSS Classes
uk: Клас CSS

en: Calendar
uk: Календар

en: Can&#8217;t select database
uk: Не вдалося обрати базу даних

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel Edit
uk: Скасувати редагування

en: Cancel Selection
uk: Скасувати вибір

[ctx: Cancel reordering menu items in Customizer]
en: Done
uk: Готово

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
uk: Готово

en: Cancel reply
uk: Скасувати відповідь

en: Cannot create a revision of a revision
uk: Не вдається створити перегляд перегляду

en: Cannot create a user with an empty login name.
uk: Неможливо створити користувача з порожнім лоґіном.

en: Caption
uk: Підпис

en: Caption this image&hellip;
uk: Назвіть це зображення&hellip;

en: Captions/Subtitles
uk: Заголовки/субтитри

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories list
uk: Список категорій

en: Categories list navigation
uk: Навігація по списку категорій

en: Category: %s
uk: Категорія: %s

en: Cell padding
uk: Відступи в секціях

en: Cell spacing
uk: Відступи між секціями

en: Cell type
uk: Тип секції

en: Center
uk: Центр

en: Change File
uk: Змінити файл

en: Change Image
uk: Змінити зображення

en: Changes saved.
uk: Зміни збережено.

en: Cheatin&#8217; uh?
uk: Мухлюєш, а?!

en: Check Spelling
uk: Перевірити правопис

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
uk: Провірте папку спаму в вашому емейл акаунті, бо інколи листи туди потрапляють помилково.

en: Check your email for the confirmation link.
uk: Перевірте свою скриньку e-mail на наявність підтверджуючого посилання.

en: Check your email for your new password.
uk: Перевірте свою скриньку e-mail на наявність свого нового паролю.

en: Check your inbox at %s and click the link given.
uk: Перевірте свою скриньку %s та натисніть надане посилання.

en: Choose File
uk: Виберіть файл

en: Choose Image
uk: Обрати зображення

en: Choose from the most used tags
uk: Оберіть з-поміж найуживаніших позначок

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Results
uk: Очистити результати

en: Clear formatting
uk: Очистити форматування

en: Click here to cancel reply.
uk: Натисніть сюди, щоби скасувати відповідь.

en: Close
uk: Закрити

en: Close all open tags
uk: Закрити всі відкриті теґи

en: Close blockquote tag
uk: Закрити тег "Цитата"

en: Close bold tag
uk: Закрити тег "Жирний"

en: Close bulleted list tag
uk: Закрити тег "Ненумерований список"

en: Close code tag
uk: Закрити тег "Код"

en: Close deleted text tag
uk: Закрити тег "Видалений текст"

en: Close inserted text tag
uk: Закрити тег "Вставлений текст"

en: Close italic tag
uk: Закрити теґ "Курсив"

en: Close list item tag
uk: Закрити тег "Елемент списку"

en: Close media panel
uk: Закрити медіа панель

en: Close numbered list tag
uk: Закрити тег "Нумерований список"

en: Close reorder mode
uk: Закрити режим впорядкування

en: Close sharing dialog
uk: Закрити вікно ділення

en: Close this window.
uk: Закрити вікно.

en: Close uploader
uk: Закрити завантажувач

en: Cmd + letter:
uk: Cmd + буква:

en: Code
uk: Код

en: Collapse Sidebar
uk: Згорнути бічну колонку

en: Color
uk: Колір

en: Colors
uk: Кольори

en: Column group
uk: Група стовпців

en: Columns
uk: Колонки

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
uk: а,без,би,в,де,для,так,до,за,і,із,або,до,як,коли,чи,на,над,ані,але,о,про,від,перед,по,під,при,про,з,у,крізь,аби

en: Comment author name and email are required
uk: Ім’я та e-mail адреса автора коментаря є обов'язковими

en: Comment on %1$s by %2$s
uk: Коментарі до %1$s від %2$s

en: Comment: %s
uk: Коментар: %s

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments (%s)
uk: Коментарів (%s)

en: Comments (RSS)
uk: Коментарі (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
uk: Коментарі <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Comments Feed
uk: Канал коментарів

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk: Коментарі Вимкнено<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

en: Comments are closed.
uk: Коментарі відключено.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
uk: Коментарі до %1$s пошук на %2$s

en: Comments for %s
uk: Коментарі до %s

en: Comments navigation
uk: Навігація по коментарях

en: Comments on %s
uk: Коментарі до %s

en: Comments on: %s
uk: Коментарі до: %s

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
uk: Умовні теґи запитів не працюють до здійснення запиту. До того, вони завжди повертають "false".

en: Confirm new password
uk: Повторіть новий пароль

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
uk: Вітаємо! Ваш новий сайт %s майже готовий.

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
uk: Сервер зайнятий або втрачене з’єднання. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Constrain proportions
uk: Зберегти пропорції

en: Content
uk: Вміст

en: Content, title, and excerpt are empty.
uk: Вміст, назва, та уривок порожні.

en: Content:
uk: Вміст:

en: Continue reading %s
uk: Читати далі %s

en: Cookie nonce is invalid
uk: Ідентифікатор куків невірний

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
uk: Скопіюйте та вставте це посилання до свого WordPress сайту, щоби вставити

en: Copy and paste this code into your site to embed
uk: Скопіюйте та вставте цей код собі на сайт, щоби вставити

en: Copy table row
uk: Копіювати рядок таблиці

en: Could not calculate resized image dimensions
uk: Не можу визначити розмір зображення

en: Could not create site.
uk: Неможливо створити сайт.

en: Could not create user
uk: Неможливо створити користувача

en: Could not find the specified string.
uk: Не вдалося знайти зазначений рядок.

en: Could not insert post into the database
uk: Не вдалося вставити запис до бази даних

en: Could not insert term into the database
uk: Неможливо записати термін до бази даних

en: Could not insert term relationship into the database
uk: Неможливо вставити сполучення в базу даних

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
uk: Не вдалося завантажити картинку для перегляду. Оновіть сторінку і спробуйте знову.

en: Could not open handle for fopen() to %s
uk: Не можу відкрити  fopen() до %s

en: Could not read image size.
uk: Неможливо визначити розмір зображення.

en: Could not save password reset key to database.
uk: Не вдалося зберегти ключ скидання паролю до бази даних.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
uk: Не вдається задати розмір мініатюри. Спробуйте інше долучення.

en: Could not split shared term.
uk: Не вийшло розділити спільну групу.

en: Could not update comment status
uk: Неможливо оновити статус коментаря

en: Could not update post in the database
uk: Не вдалося оновити запис у базі даних

en: Could not write file %1$s (%2$s)
uk: Не можу створити файл %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
uk: Не можу створити файл %s

en: Create Audio Playlist
uk: Створити список відтворення аудіо

en: Create Gallery
uk: Створити галерею

en: Create Menu
uk: Створити меню

en: Create Site
uk: Створити сайт

en: Create Video Playlist
uk: Створити список відтворення відео

en: Create a Configuration File
uk: Створіть файл конфігурації

en: Create a new gallery
uk: Створити нову галерею

en: Create a new playlist
uk: Створити новий список відтворення

en: Create a new video playlist
uk: Створити новий список відтворення відео

en: Crop Image
uk: Обрізати зображення

en: Crop thumbnail to exact dimensions
uk: Обрізати мініатюру у відповідності до розмірів

en: Crop your image
uk: Обрізка зображення

en: Cropping&hellip;
uk: Обробка&hellip;

en: Crunching&hellip;
uk: Завантаження&hellip;

en: Ctrl + Alt + letter:
uk: Ctrl + Alt + буква:

en: Ctrl + letter:
uk: Ctrl + буква:

en: Current Color
uk: Поточний колір

en: Current header
uk: Поточний заголовок

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
uk[0]: Наразі %s коментар очікує на одобрення. Будь ласка, відвідайте панель модерації:
uk[1]: Наразі %s коментарі очікують на одобрення. Будь ласка, відвідайте панель модерації:
uk[2]: Наразі %s коментарів очікують на одобрення. Будь ласка, відвідайте панель модерації:

en: Custom Link
uk: Користувацьке посилання

en: Custom Links
uk: Користувацькі посилання

en: Custom Menu
uk: Довільне меню

en: Custom Size
uk: Користувацький розмір

en: Custom URL
uk: Користувацьке посилання

en: Custom color
uk: Обраний колір

en: Customize
uk: Налаштувати

en: Customize: %s
uk: Налаштувати: %s

en: Customizer
uk: Налаштовувач

en: Customizing
uk: Налаштовування

en: Customizing &#9656; %s
uk: Налаштовування &#9656; %s

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut table row
uk: Вирізати рядок таблиці

en: Dashboard
uk: Майстерня

en: Database Error
uk: Помилка бази даних

en: Date Format
uk: Формат дати

en: Day: %s
uk: День: %s

en: December
uk: Грудень

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
uk: Гру

en: Decrease indent
uk: Зменшити відступ

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default shortcuts,
uk: Скорочення за замовчуванням,

en: Delete Menu
uk: Видалити меню

en: Delete Permanently
uk: Видалити остаточно

en: Delete Selected
uk: Видалити обрані

en: Delete column
uk: Видалити стовпець

en: Delete it: %s
uk: Видалити це: %s

en: Delete row
uk: Видалити рядок

en: Delete table
uk: Видалити таблицю

en: Deleted text (strikethrough)
uk: Видалений текст (перекреслити)

en: Describe this audio file&hellip;
uk: Опишіть цей аудіофайл&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
uk: Опишить цей медіа файл&hellip;

en: Describe this video&hellip;
uk: Опишіть це відео&hellip;

en: Description
uk: Опис

en: Deselect
uk: Зняти виділення

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
uk: Каталог призначення для файлового потоку не існує або недоступний для запису.

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Dimensions:
uk: Розміри:

en: Dismiss
uk: Сховати

en: Dismiss Errors
uk: Не показувати помилки

en: Dismiss this notice.
uk: Пропустити це сповіщення.

en: Display Header Text
uk: Відображати текст заголовку

en: Display Settings
uk: Налаштування відображення

en: Display as dropdown
uk: Відображати як випадаючий список

en: Display item author if available?
uk: Відображати автора елементу, якщо доступно?

en: Display item content?
uk: Відображати вміст елементу?

en: Display item date?
uk: Відображати дату елементу?

[ctx: Display name based on first name and last name]
en: %1$s %2$s
uk: %2$s %1$s

en: Display post date?
uk: Відображати дату запису?

en: Distraction-free writing mode
uk: Режим зосередженого письма

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
uk: Не відключайте скрипт %1$s в панелі адміністратора. Скористайтесь хуком (hook) %2$s для обраної теми.

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
uk: Не передавати теґи стилю до wp_add_inline_style().

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
uk: Ви справді хочете <a href='%s'>вийти</a>?

en: Document properties
uk: Властивості документу

en: Documentation
uk: Документація

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
uk: Користувач %1$s має дозвіл використовувати базу даних %2$s?

en: Done
uk: Готово

en: Download File
uk: Завантажити файл

en: Download Video
uk: Завантажити відео

en: Draft
uk: Чернетка

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Чернетка <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Чернетки <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Чернеток <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder media files.
uk: Використовуйте перетягування для впорядкування медіа файлів.

en: Drag and drop to reorder tracks.
uk: Перетягуйте треки, щоби впорядкувати.

en: Drag and drop to reorder videos.
uk: Перетягуйте відео, щоби впорядкувати.

en: Drop files anywhere to upload
uk: Перетягніть файли сюди, щоби завантажити

en: Drop files to upload
uk: Перетягніть файли, щоб завантажити

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
uk: Подвійний коментар — схоже на те, що Ви вже це казали!

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
uk: ПОМИЛКА: Тека теми не існує або порожня. Перевірте правильність встановлення.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
uk: ПОМИЛКА: Поточний шаблон не є коректним шаблоном стрічки.

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Audio Playlist
uk: Редагувати список відтворення аудіо

en: Edit Category
uk: Редагувати категорію

en: Edit Gallery
uk: Редагувати галерею

en: Edit Image
uk: Редагувати зображення

en: Edit Link Category
uk: Змінити посилання категорії

en: Edit Media
uk: Редагувати медіа

en: Edit My Profile
uk: Редагувати мій обліковий запис

en: Edit Original
uk: Редагувати першоджерело

en: Edit Page
uk: Редагувати сторінку

en: Edit Post
uk: Редагувати запис

en: Edit Selection
uk: Редагувати виділене

en: Edit Site
uk: Редагувати сайт

en: Edit Tag
uk: Редагувати мітку

en: Edit This
uk: Редагувати

en: Edit Video Playlist
uk: Редагувати список відтворення відео

en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
uk: Редагувати пункт меню: %1$s (%2$s)

en: Edit more details
uk: Редагувати деталі

en: Edit next media item
uk: Редагувати наступний медіа пункт

en: Edit previous media item
uk: Редагувати попередній медіа пункт

en: Editor menu (when enabled)
uk: Меню редактора (коли активовано)

en: Editor toolbar
uk: Панель редактора

en: Either there are no posts, or something went wrong.
uk: Або немає записів, або щось пішло не так.

en: Elements path
uk: Шлях до елементів

en: Email
uk: E-mail

en: Email&nbsp;Address:
uk: E-mail&nbsp;адреса:

en: Email: %s
uk: E-mail: %s

en: Embed
uk: Вставляти

en: Embed Media Player
uk: Код медіа плеєру

en: Embed or Link
uk: Код або посилання

en: Embedded WordPress Post
uk: Вставлений запис WordPress

en: Emoticons
uk: Смайли

en: Empty Term
uk: Порожній термін

en: Empty filename
uk: Порожня назва файлу

en: Encoding
uk: Кодування

en: Enter a description of the image
uk: Введіть опис зображення

en: Enter the RSS feed URL here:
uk: Введіть посилання RSS каналу:

en: Enter the URL
uk: Введіть URL

en: Enter the URL of the image
uk: Введіть URL зображення

en: Enter the destination URL
uk: Введіть URL призначення

en: Enter your new password below.
uk: Введіть Ваш новий пароль нижче.

en: Enter your password to view comments.
uk: Введіть пароль, щоб переглянути коментарі.

en: Entries (RSS)
uk: Записи (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
uk: Записи <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Entries from any RSS or Atom feed.
uk: Записи з будь-якого каналу RSS або Atom.

en: Error establishing a database connection
uk: Виникла помилка під час з&#8217;єднання з базою даних

en: Error reconnecting to the database
uk: Помилка при повторному з’єднанні з базою даних

en: Error while saving the changes.
uk: Помилка при збереженні змін.

en: Excerpt
uk: Уривок

en: Exclude:
uk: Виключити:

en: Expand Sidebar
uk: Розгорнути бічну колонку

en: F, Y
uk: d.m.Y

en: Failed to delete the page.
uk: Спроба видалити цю сторінку невдала.

en: Failed to write request to temporary file.
uk: Не вдалося записати запит в тимчасовий файл.

en: Featured Image
uk: Головне зображення

en: February
uk: Лютий

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
uk: Лют

en: Feed for all posts filed under %s
uk: Канал для всіх записів %s

en: Feedback
uk: Зворотній зв'язок

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
uk: Файл '%s' не існує?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
uk: Файл '%s' не є зображенням.

en: File canceled.
uk: Файл відхилено.

en: File doesn&#8217;t exist?
uk: Файл не існує?

en: File is not an image.
uk: Файл не є зображенням.

en: File name:
uk: Назва файлу:

en: File size:
uk: Розмір файла:

en: File type:
uk: Тип файлу:

en: Filter by date
uk: Фільтр за датою

en: Filter by type
uk: Фільтр за типом

en: Filter pages list
uk: Фільтрувати список сторінок

en: Filter posts list
uk: Фільтрувати список записів

en: Find and replace
uk: Знайти та замінити

en: First Post
uk: Перший запис

en: Fixed
uk: Зафіксувати

en: Focus shortcuts:
uk: Швидкі клавіші фокусу:

en: Font Family
uk: Шрифт

en: Font Sizes
uk: Розмір Шрифту

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
uk: За якоюсь дивною причиною, цей запис не можна редагувати.

en: Fri
uk: Пт

en: Friday
uk: п’ятниця

[ctx: Friday initial]
en: F
uk: Пт

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Front page displays
uk: Головна сторінка відображає

en: Full Size
uk: Повний розмір

en: Fullscreen
uk: Повний екран

en: Gallery Settings
uk: Налаштування галереї

en: General
uk: Загальне

en: Genre
uk: Жанр

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
uk: Отримати <em>ще один</em> %s сайт за мить

en: Get New Password
uk: Отримати новий пароль

en: Get your own %s account in seconds
uk: Отримайте ваш %s профіль за мить

en: Gimme a site!
uk: Продовжити

en: Give the feed a title (optional):
uk: Дайте назву каналу (необов’язково):

en: Go Fullscreen
uk: На весь екран

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
uk: Шановний адміністратор сайту! Наразі ви дозволяєте такі реєстрації: &#8220;%s&#8221;. Щоб змінити це, перейдіть на <a href="%s">сторінку параметрів</a>.

en: Grid View
uk: Перегляд сіткою

en: HTML Embed
uk: Вставка HTML

[ctx: HTML elements]
en: Inline
uk: Рядки

[ctx: HTML tag]
en: Address
uk: Адреса

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
uk: Попередньо форматовано

en: HTTP error.
uk: Помилка HTTP.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
uk: Чи вірно ви ввели ваш емейл? Ви ввели %s, якщо він не вірний, ви не зможете отримувати повідомлення.

en: Header
uk: Заголовок

en: Header Image
uk: Зображення в заголовку

en: Header Text Color
uk: Колір тексту заловку

en: Header cell
uk: Секція заголовка

en: Heading 1
uk: Заголовок 1

en: Heading 2
uk: Заголовок 2

en: Heading 3
uk: Заголовок 3

en: Heading 4
uk: Заголовок 4

en: Heading 5
uk: Заголовок 5

en: Heading 6
uk: Заголовок 6

en: Height
uk: Висота

en: Help
uk: Допомога

en: Hex Value
uk: Шістнадцяткове значення

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
uk: Привіт ###USERNAME###,
    
    Це сповіщення підтверджує, що ваша e-mail адреса на ###SITENAME### була змінена.
    
    Якщо ви не міняли свою e-mail адресу, будь ласка, зв’яжіться з адміністратором сайту:
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Це e-mail повідомлення надіслано до ###EMAIL###
    
    З повагою,
    Все на ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
uk: Привіт ###USERNAME###,
    
    Це сповіщення підтверджує, що ваш пароль на ###SITENAME### був змінений.
    
    Якщо ви не міняли свій пароль, будь ласка, зв’яжіться з адміністратором сайту:
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Це e-mail повідомлення надіслано до ###EMAIL###
    
    З повагою,
    Все на ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hide
uk: Сховати

en: Hide header image
uk: Сховати зображення заголовка

en: Hide image
uk: Сховати зображення

en: Hide password
uk: Сховати пароль

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
uk: Підказка: Пароль повинен мати щонайменше 12 символів. Щоб зробити його сильнішим, використовуйте великі та маленькі букви, цифри, та спеціальні символи.

en: Home
uk: Домівка

en: Horizontal line
uk: Горизонтальна лінія

en: Horizontal space
uk: Горизонтальний пробіл

en: How many items would you like to display?
uk: Скільки елементів Ви хочете щоб відображалось?

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
uk: Привіт USERNAME,
    
    Ваш новий сайт SITE_NAME був успішно встановлений на:
    BLOG_URL
    
    Ви можете увійти в обліковий запис адміністратора, використовуючи наступну інформацію:
    
    Логін: USERNAME
    Ім’я користувача: PASSWORD
    Заходити звідси: BLOG_URLwp-login.php
    
    Ми надіємося, що ви будете насолоджуватися своїм новим сайтом. Дякуємо!
    
    --Команда сайту SITE_NAME

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
uk: Привіт USERNAME,
    
    Ваш новий обліковий запис вже готовий.
    
    Ви можете увійти, використовуючи наступну інформацію:
    Ім’я користувача: USERNAME
    Пароль: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Дякуємо!
    
    --Команда сайту SITE_NAME

en: Howdy, %1$s
uk: Привіт, %1$s

en: IO error.
uk: Помилка читання/запису.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
uk: Щоб змінити свій пароль, будь ласка перейдіть по вказаному нижче посиланню, або просто проігноруйте цей лист — тоді нічого не відбудеться.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
uk: Якщо Ви власник цієї мережі, будь-ласка, переконайтесь, що MySQL працює правильно та всі таблиці не містять помилок.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
uk: Якщо ви не активуєте свій сайт протягом двох днів, вам доведеться зареєструватись ще раз.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
uk: Якщо ви не активуєте своє ім’я користувача протягом двох днів, вам доведеться зареєструватися ще раз.

en: If you don&#8217;t know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
uk: Якщо ви не знаєте як встановити базу даних, вам варто <strong>зв’язатися зі своїм хостинг-провайдером</strong>. Також ви можете знайти допомогу на <a href="%s">Форумах підтримки WordPress</a>.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
uk: Якщо ви ще не отримали електронного листа, є ряд дій, які можете зробити:

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
uk: Якщо ви хочете вставити текст з форматуванням із Microsoft Word, спробуйте відключити цей режим. Редактор автоматично очистить текст, скопійований з Word.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
uk: Якщо ви не будете використовувати основне доменне ім&#8217;я, то залиште його для нового користувача.

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
uk: Якщо ви досі бачите це повідомлення, то провірте чи в базі даних є такі таблиці:

en: If you&#8217;re unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
uk: Якщо ви не впевнені що означають ці вирази, ви можете зв’язатися зі своїм хостинг-провайдером. Також ви завжди можете відвідати <a href="%s">Форуми підтримки WordPress</a>.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
uk: Якщо Ваш сайт не відображається, зв'яжіться з власником цієї мережі.

en: Image
uk: Зображення

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Зображення <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Зображення <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Зображень <span class="count">(%s)</span>

en: Image CSS Class
uk: CSS Class зображення

en: Image Details
uk: Деталі зображення

en: Image Editor Save Failed
uk: Збереження зображення не вдалося.

en: Image Title Attribute
uk: Атрибут title

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Image crop failed.
uk: Обрізаня  зображення не вдалося.

en: Image default align
uk: Вирівнювання зображення за замовчуванням

en: Image default link type
uk: Тип посилання на зображення за замовчуванням

en: Image default size
uk: Розмір зображення за замовчуванням

en: Image description
uk: Опис зображення

en: Image flip failed.
uk: Перевертання зображення не вдалося.

en: Image resize failed.
uk: Зміна розмірів зображення не вдалося.

en: Image rotate failed.
uk: Обертання зображення не вдалося.

en: Images
uk: Зображення

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
uk: У %1$s використовуйте метод %2$s, а не функцію %3$s. Див. %4$s.

en: Incorrect username or password.
uk: Неправильне ім’я користувача чи пароль.

en: Increase indent
uk: Збільшити відступ

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
uk: Рядок панелі інструментів (коли обране зображення, посилання, чи попередній перегляд)

en: Insert Media
uk: Вставка медіафайлів

en: Insert Page Break tag
uk: Вставити позначку розриву сторінки

en: Insert Read More tag
uk: Вставити позначку "Читати далі"

en: Insert audio playlist
uk: Вставити список відтворення аудіо

en: Insert column after
uk: Вставити колонку після

en: Insert column before
uk: Додати колонку перед цією

en: Insert date/time
uk: Вставити дату/час

en: Insert from URL
uk: Вставити з URL

en: Insert gallery
uk: Вставити галерею

en: Insert image
uk: Вставити зображення

en: Insert into page
uk: Вставити на сторінку

en: Insert into post
uk: Вставити у запис

en: Insert link
uk: Вставити посилання

en: Insert row after
uk: Вставити рядок після

en: Insert row before
uk: Додати рядок перед цим

en: Insert table
uk: Вставити таблицю

en: Insert video
uk: Вставити відео

en: Insert video playlist
uk: Вставити список відтворення відео

en: Insert/edit image
uk: Вставити/редагувати зображення

en: Insert/edit link
uk: Вставити/редагувати посилання

en: Insert/edit video
uk: Вставити/редагувати відео

en: Inserted text
uk: Вставлений текст

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
uk: Недостатньо аргументів для цього XML-RPC методу.

en: Invalid Taxonomy
uk: Невірна таксономія

en: Invalid activation key.
uk: Невірний код активації.

en: Invalid attachment ID.
uk: Неправильний ID вкладення.

en: Invalid author ID.
uk: Невірний ID автора.

en: Invalid comment ID.
uk: Неправильний ID коментаря.

en: Invalid comment status.
uk: Некоректний статус коментаря.

en: Invalid file type
uk: Неправильний тип файлу

en: Invalid key
uk: Неправильний ключ

en: Invalid menu ID.
uk: Невірний ID меню.

en: Invalid object ID
uk: Невірний ID

en: Invalid parameter(s): %s
uk: Невірний параметр(и): %s

en: Invalid parameter.
uk: Невірний параметр.

en: Invalid post ID.
uk: Невірний ідентифікатор запису.

en: Invalid post format
uk: Невірний формат запису

en: Invalid post type
uk: Невірний тип запису.

en: Invalid post type.
uk: Неправильний тип публікації.

en: Invalid post.
uk: Невірний запис.

en: Invalid shortcode name: %s. Do not use spaces or reserved characters: & / < > [ ]
uk: Невірна назва скороченого коду: %s. Не використовуйте пробіли чи зарезервовані символи: & / < > [ ]

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
uk: Невірна назва скороченого коду: Задана порожня назва.

en: Invalid taxonomy
uk: Неправильна таксономія

en: Invalid taxonomy: %s.
uk: Невірна таксономія: %s.

en: Invalid term ID
uk: Невірний ID терміну

en: Invalid user ID.
uk: Невірний ID користувача.

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
uk: Невірне значення %1$s для %2$s. Очікуване значення повинно бути між %3$s і %4$s.

en: Is there no link to us?
uk: Чи немає там посилання на нас?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
uk: Схоже нічого не знайдено в цьому розміщенні. Може спробуйте відвідати %s безпосередньо?

en: Italic
uk: Курсив

en: JSONP support is disabled on this site.
uk: Підтримка JSONP вимкнена на цьому сайті.

en: January
uk: Січень

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
uk: Січ

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
uk: JavaScript мусить бути увімкненим, щоби використовувати цю функцію.

en: July
uk: Липень

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
uk: Лип

en: June
uk: Червень

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
uk: Чер

en: Just a username, please.
uk: Просто ім’я користувача, будь ласка.

en: Justify
uk: По ширині

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Large
uk: Великий

en: Large size image height
uk: Висота великого розміру

en: Large size image width
uk: Ширина великого розміру

en: Last Post
uk: Останній запис

en: Last updated
uk: Востаннє оновлено

en: Last updated: %s
uk: Останнє оновлення: %s

en: Leave a Comment
uk: Напишіть коментар

en: Leave a Reply
uk: Напишіть відгук

en: Leave a Reply to %s
uk: Написати відповідь до %s

en: Leave a comment
uk: Коментувати

en: Left
uk: Ліворуч

en: Length:
uk: Довжина:

en: Letter
uk: Літера

en: Link CSS Class
uk: CSS клас посилання

en: Link Categories
uk: Категорії посилань

en: Link Category
uk: Категорія посилань

en: Link ID
uk: ID посилання

en: Link Rel
uk: Rel посилання

en: Link Relationship (XFN)
uk: Відношення (XFN)

en: Link Target
uk: Ціль посилання

en: Link Text
uk: Текст посилання

en: Link To
uk: Посилання до

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
uk: Якір

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
uk: Якоря

en: Link rating
uk: Рейтинг посилання

en: Link title
uk: Заголовок посилання

en: Link to Attachment Page
uk: Посилання на сторінку файлу

en: Link to Media File
uk: Посилання на медіафайл

en: Links
uk: Посилання

en: Links for %s
uk: Посилання сайту «%s»

[ctx: Links widget]
en: Random
uk: Випадково

en: List View
uk: Перегляд списком

en: List item
uk: Елемент списку

en: Live Preview
uk: Попередній перегляд

en: Live Preview: %s
uk: Попередній перегляд: %s

en: Loading more results... please wait.
uk: Завантаження більшої кількості результатів… Будь ласка, зачекайте.

en: Log In
uk: Увійти

en: Log Out
uk: Вихід

en: Log in
uk: Увійти

en: Log in to Reply
uk: Увійдіть, щоб коментувати

en: Log in to leave a Comment
uk: Увійдіть, щоб залишити коментар

en: Log out
uk: Вихід

en: Log out &raquo;
uk: Вихід &raquo;

en: Log out of this account
uk: Вийти з цього облікового запису.

en: Logged in as %s.
uk: Зайдено в систему як %s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
uk: Увійшли як <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Вийти з акаунту">Вийти &raquo;</a>

en: Login Address (URL)
uk: Адреса входу (URL)

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
uk: Вхід, RSS, і посилання WordPress.org.

en: Loop
uk: Цикл

en: Lost Password
uk: Втрачено пароль

en: Lost your password?
uk: Втратили свій пароль?

en: Mail (will not be published)
uk: Пошта (не буде опубліковано)

en: Maintenance
uk: Обслуговування

en: Manage Audio
uk: Керувати аудіо

en: Manage Comments
uk: Керування коментарями

en: Manage Images
uk: Керування зображеннями

en: Manage Video
uk: Керувати відео

en: Manual Offsets
uk: Ручні налаштування

en: March
uk: Березень

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
uk: Бер

en: Match case
uk: Враховувати

en: Maximum upload file size: %s.
uk: Максимальний розмір завантажуваних файлів: %s.

en: May
uk: Травень

[ctx: May abbreviation]
en: May
uk: Тра

en: Media File
uk: Медіафайл

en: Media Library
uk: Медіа бібліотека

en: Medium
uk: Середній

en: Medium size image height
uk: Висота середнього розміру

en: Medium size image width
uk: Ширина середнього розміру

en: Medium-Large size image height
uk: Висота Середнього-Великого розміру зображень

en: Medium-Large size image width
uk: Ширина Середнього-Великого розміру зображень

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
uk: Перевищено ліміт пам’яті. Будь ласка, спробуйте менший файл.

en: Menu
uk: Меню

en: Menu Locations
uk: Розташування меню

en: Menu Name
uk: Назва меню

en: Menu Options
uk: Параметри меню

en: Menu created
uk: Створено меню

en: Menu deleted
uk: Видалено меню

en: Menu item added
uk: Додано пункт меню

en: Menu item deleted
uk: Видалено пункт меню

en: Menu item is now a sub-item
uk: Пункт меню тепер є підпунктом

en: Menu item moved down
uk: Пункт меню переміщено вниз

en: Menu item moved out of submenu
uk: Пункт меню переміщено з підменю

en: Menu item moved up
uk: Пункт меню переміщено вгору

en: Menu locations
uk: Розташування меню

en: Menu options
uk: Параметри меню

en: Menus
uk: Меню

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget.
uk: Меню можуть відображатися у місцях, визначених вашою темою, або в <a href="%s">областях віджетів</a>, за допомогою віджета "Користувацьке меню".

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
uk: Меню можуть відображатися в місцях, визначених вашою темою.

en: Merge table cells
uk: З’єднати комірки

en: Meta
uk: Мета

en: Metadata
uk: Метадані

en: Middle
uk: Середина

en: Missing Attachment
uk: Відсутній додаток

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
uk: (без назви)

en: Missing parameter(s): %s
uk: Відсутній параметр(и): %s

en: Mission complete. Message %s deleted.
uk: Місію виконано. Повідомлення %s видалене.

en: Mon
uk: Пн

en: Monday
uk: понеділок

[ctx: Monday initial]
en: M
uk: Пн

en: Month: %s
uk: Місяць: %s

en: Move down
uk: Вниз

en: Move down one
uk: Опустити вниз

en: Move one level down
uk: Перейти на один рівень вниз

en: Move one level up
uk: Перейти на один рівень вгору

en: Move out from under %s
uk: Перемістити з-під &laquo;%s&raquo;

en: Move to another area&hellip;
uk: Перемістити до іншого місця&hellip;

en: Move to the top
uk: Перемістити на початок

en: Move under %s
uk: Перемістити під %s

en: Move up
uk: Вгору

en: Move up one
uk: Підняти вверх

[ctx: Move widget]
en: Move
uk: Перемістити

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
uk: все

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
uk: блог

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
uk: нічого

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
uk: користувач

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
uk: Має бути не менше 4-ох символів і лише букви та цифри. Назву неможливо буде змінити, тож обирайте обдумано!

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Mute Toggle
uk: Вимкнути звук

en: My Sites
uk: Мої сайти

en: Name
uk: Ім’я

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
uk: Текст

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
uk: Назва

en: Navigation Label
uk: Назва пункту меню

en: Navigation Menu
uk: Меню навігації

en: Navigation Menu Item
uk: Пункт меню навігації

en: Navigation Menu Items
uk: Пункти меню навігації

en: Navigation Menus
uk: Меню навігації

en: Need more help? <a href='%s'>We got it</a>.
uk: Потрібна допомога? <a href='%s'>Вона тут</a>.

en: Network Admin
uk: Мережа сайтів

en: Network Admin: %s
uk: Мережа сайтів: %s

en: New %1$s Site: %2$s
uk: Новий %1$s Сайт: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
uk: Новий %1$s Користувач: %2$s

en: New Category Name
uk: Назва нової категорії

en: New Link Category Name
uk: Назва нової категорії посилань

en: New Page
uk: Нова сторінка

en: New Post
uk: Новий запис

en: New Site Registration: %s
uk: Реєстрація нового сайту: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
uk: Новий сайт: %1$s
    URL: %2$s
    IP: %3$s
     
    Відключити ці повідомлення: %4$s

en: New Tag Name
uk: Назва нового теґу

en: New User Registration: %s
uk: Реєстрація нового користувача: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
uk: Новий користувач: %1$s
    IP: %2$s
     
     Відключити ці повідомлення: %3$s

en: New comment on your post "%s"
uk: Новий коментар до вашого запису "%s"

en: New document
uk: Новий документ

en: New menu name
uk: Нова назва меню

en: New password
uk: Новий пароль

en: New pingback on your post "%s"
uk: Нове сповіщення щодо вашого запису "%s"

en: New trackback on your post "%s"
uk: Нове зворотнє посилання на ваш запис "%s"

en: New user registration on your site %s:
uk: Зареєстрований новий користувач на вашому сайті %s:

en: Newer Comments &raquo;
uk: Новіші коментарі &raquo;

en: Newer comments
uk: Новіші коментарі

en: Newer posts
uk: Новіші записи

en: Next
uk: Наступн.

en: Next &gt;
uk: Вперед »

en: Next &raquo;
uk: Вперед »

en: Next Page &raquo;
uk: Наступна сторінка &raquo;

en: Next Post
uk: Наступний запис

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
uk: Гарне ім’я (Nicename) не може бути довшим 50-ти символів.

en: No
uk: Ні

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
uk: В масиві аргументів не задано %1$s для бічної колонки "%2$s". Буде використовуватися значення за замовчуванням "%3$s". Потрібно вручну задати для %1$s значення "%3$s" щоб дане сповіщення більше не виводилось і щоб вміст бічної колонки залишився без змін.

en: No Comments
uk: Коментарів немає

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk: Немає Коментарів<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

en: No Repeat
uk: Без повторення

en: No alignment
uk: Без вирівнювання

en: No categories
uk: Немає категорій

en: No categories found.
uk: Категорій не знайдено.

en: No color
uk: Без кольору

en: No comments yet.
uk: Коментарів поки що немає.

en: No editor could be selected.
uk: Неможливо вибрати редактор

en: No file selected
uk: Файл не вибрано

en: No image selected
uk: Зображення не вибране

en: No image set
uk: Зображення не задано

en: No items
uk: Немає елементів

en: No items found.
uk: Нічого не знайдено.

en: No media attachments found.
uk: Не знайдено медіа додатків.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
uk: Меню ще не створено. <a href="%s">Створити</a>.

en: No more comments found.
uk: Більше коментарів не знайдено.

en: No pages found in Trash.
uk: Не знайдено сторінок у кошику.

en: No pages found.
uk: Не знайдено сторінок.

en: No posts found in Trash.
uk: Не знайдено записів у кошику.

en: No posts found.
uk: Записів не знайдено.

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: No route was found matching the URL and request method
uk: Не знайдено маршруту, що відповідає посиланню та запитуваному методу.

en: No search term specified. Showing recent items.
uk: Пошуковий запит не вказано. Відображено недавні елементи

en: No tags
uk: Немає позначок

en: No tags found.
uk: Позначок не знайдено.

en: Nonbreaking space
uk: Нерозривний пробіл

en: None
uk: Немає

en: November
uk: Листопад

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
uk: Лис

en: Number of comments to show:
uk: Показувати таку кількість коментарів:

en: Number of items found: %d
uk: Кількість знайдених елементів: %d

en: Number of links to show:
uk: Кількість посилань, які показати:

en: Number of posts to show:
uk: Кількість записів для показу:

en: Numbered list
uk: Нумерований Список

en: OK
uk: Добре

en: October
uk: Жовтень

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
uk: Жов

en: Older comments
uk: Старіші коментарі

en: Older posts
uk: Старіші записи

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
uk: На деяких системах префікс назви вашої бази даних це ваше ім’я користувача, тобто в результаті буде щось на кшталт <code>username_%1$s</code>. Це може бути проблемою?

en: Once Daily
uk: Щоденно

en: Once Hourly
uk: Щогодинно

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
uk: Одна або більше таблиць бази даних - недоступні. База даних може потребувати <a href="%s">ремонту</a>.

en: One response to %s
uk: Одна відповідь до %s

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
uk: Для видалення можна використовувати тільки статичний метод класу або функцію.

en: Oops! That embed can&#8217;t be found.
uk: Отакої! Цю вставку не знайдено.

en: Oops: %s
uk: Овва: %s

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
uk: cyrillic

en: Open link in a new tab
uk: Відкрити посилання у новій вкладці

en: Open sharing dialog
uk: Відкрити вікно ділення

en: Or link to existing content
uk: Або прив’язати до існуючого вмісту

en: Original: %s
uk: Оригінальна назва: %s

en: Out from under %s
uk: З-під &laquo;%s&raquo;

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Page Archives
uk: Архіви сторінок

en: Page ID
uk: ID сторінки

en: Page IDs, separated by commas.
uk: ID сторінок, розділені комою.

en: Page break
uk: Розрив сторінки

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: Page order
uk: Порядок сторінок

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: Pages
uk: Сторінки

en: Pages list
uk: Список сторінок

en: Pages list navigation
uk: Навігація по списку сторінок

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Paragraph
uk: Параграф

en: Parent Category
uk: Батьківська категорія

en: Parent Category:
uk: Батьківська категорія:

en: Parent Page:
uk: Батьківська сторінка:

en: Parent term does not exist.
uk: Батьківського елементу не існує

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
uk: Цілочисельний параметр кількості записів вважається застарілим. Передавайте масив аргументів.

en: Password
uk: Пароль

en: Password Lost and Changed for user: %s
uk: Пароль вважається втраченим і змінився для користувача: %s

en: Password Lost and Found
uk: Допомога у відновленні паролю

en: Password Protected
uk: Захищено паролем

en: Password Reset
uk: Скинути пароль

en: Password reset is not allowed for this user
uk: Відновлення паролю для цього користувача неможливе

en: Password:
uk: Пароль:

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste as text
uk: Вставити як звичайний текст

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
uk: Вставка буде в режимі звичайного тексту. Вміст буде вставлено як звичайний текст, поки не буде відключена дана опція.

en: Paste table row after
uk: Вставити рядок поза цим

en: Paste table row before
uk: Вставити рядок перед цим

en: Paste your embed code below:
uk: Вставте ваш код, нижче:

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Очікує <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Очікують <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Очікують <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
uk: До огляду

en: Permalink saved
uk: Постійне посилання збережене

en: Permalink: %s
uk: Постійне посилання: %s

en: Pingback
uk: Пінґбек

en: Pingback excerpt:
uk: Уривок сповіщення:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
uk: Пінґбек від %1$s на %2$s зареєстровано. Дозвольте інтернету спілкуватись! :)

en: Pingback:
uk: Пінгбек:

en: Play/Pause
uk: Відтворення / Пауза

en: Playlist Settings
uk: Налаштування списку відтворення

en: Please enter a site name.
uk: Будь-ласка вкажіть назву сайта.

en: Please enter a site title.
uk: Вкажіть заголовок сайту.

en: Please enter a username.
uk: Будь ласка, введіть ім’я користувача

en: Please enter a valid email address.
uk: Будь ласка, введіть правильний email.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
uk: Будь ласка, введіть ваше ім’я користувача або e-mail. Ви отримаєте посилання для створення нового пароля по e-mail.

en: Please include a %s template in your theme.
uk: Будь ласка, включіть у свою тему шаблон %s.

en: Please log in again.
uk: Будь ласка, зайдіть ще раз.

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
uk: Будь ласка, перегляньте <a href="%s">Виправлення помилок у WordPress</a> для більш детальної інформації.

en: Please try again.
uk: Спробуйте ще раз.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
uk: Спробуйте завантажити файл через %1$sбраузерний завантажувач%2$s.

en: Plugin Information:
uk: Інформація про плагін:

en: Plugin updates may not complete if you navigate away from this page.
uk: Оновлення може перерватися якщо ви покинете цю сторінку.

en: Plugins
uk: Плагіни

en: Popular Tags
uk: Популярні позначки

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
uk: Можлива причина: на Вашому хості може бути вимкнена функція mail().

en: Post Archives
uk: Архіви записів

en: Post Comment
uk: Оприлюднити коментар

en: Post Thumbnail
uk: Мініатюра запису

en: Post Type Archive
uk: Архів типу записів

[ctx: Post format]
en: Aside
uk: Примітка

[ctx: Post format]
en: Audio
uk: Аудіо

[ctx: Post format]
en: Chat
uk: Чат

[ctx: Post format]
en: Gallery
uk: Галерея

[ctx: Post format]
en: Image
uk: Зображення

[ctx: Post format]
en: Link
uk: Посилання

[ctx: Post format]
en: Quote
uk: Цитата

[ctx: Post format]
en: Standard
uk: Стандартний

[ctx: Post format]
en: Status
uk: Статус

[ctx: Post format]
en: Video
uk: Відео

en: Post navigation
uk: Навігація записів

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
uk: Назви типів записів мусять мати від 1 до 20 символів.

en: Posted title:
uk: Оприлюднений заголовок:

en: Poster
uk: Постер

en: Poster Image
uk: Зображення постера

en: Posts by %s
uk: Записи автора %s

en: Posts list
uk: Список записів

en: Posts list navigation
uk: Навігація по списку записів

en: Posts navigation
uk: Навігація записів

en: Posts page
uk: Сторінка записів

en: Posts published on %s
uk: Записи оприлюднені %s

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
uk: Працює на <a href="%s" title="Працює на WordPress, сучасній семантичній персональній платформі оприлюднення"><strong>WordPress</strong></a>

en: Powered by WordPress
uk: Працює на WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
uk: Працює на WordPress, сучасній семантичній персональній платформі оприлюднення.

en: Preload
uk: Попереднє завантаження

en: Press return or enter to open this panel
uk: Натисніть "return" або "enter", щоб відкрити цю панель

en: Press return or enter to open this section
uk: Натисніть повернутися або увійти, щоби відкрити цей розділ.

en: Preview
uk: Переглянути

en: Preview as a browser icon
uk: Переглянути як іконку браузера

en: Preview as an app icon
uk: Переглянути як іконку програми

en: Previewing theme
uk: Попередній перегляд теми

en: Previous Post
uk: Попередній запис

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Print
uk: Друк

en: Privacy:
uk: Приватність:

en: Private
uk: Приватно

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Приватний <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Приватні <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Приватні <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
uk: Приватне: %s

en: Privately Published
uk: Приватна публікація

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
uk: Захищені коментарі: Будь ласка, введіть свій пароль, щоби переглянути коментарі.

en: Protected: %s
uk: Захищено: %s

en: Public
uk: Публічно

en: Public, Sticky
uk: Публічно, Прикріплено

en: Publish
uk: Оприлюднити

en: Publish on:
uk: Оприлюднити:

en: Published
uk: Оприлюднено

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Оприлюднено <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Оприлюднено <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Оприлюднено <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
uk: Оприлюднено:

en: RSS Error: %s
uk: Помилка RSS: %s

en: Random Order
uk: Випадковий порядок

en: Randomize suggested headers
uk: У випадковому порядку

en: Randomize uploaded headers
uk: У випадковому порядку

en: Randomizing suggested headers
uk: Випадковий зі стандартних

en: Randomizing uploaded headers
uk: Випадковий із завантажених

en: Read more...
uk: Читати далі…

en: Read the <a href="%s" target="_blank">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
uk: Прочитайте сторінку <a href="%s" target="_blank">звіту про помилку</a>. Деякі поради там можуть допомогти вам зрозуміти що пішло не так.

en: Recent Comments
uk: Останні коментарі

en: Recent Posts
uk: Недавні записи

en: Redo
uk: Повернути дію

en: Register
uk: Зареєструватись

en: Register For This Site
uk: Зареєструватись на цьому сайті

en: Registration Form
uk: Форма реєстрації

en: Registration complete. Please check your email.
uk: Реєстрацію завершено. Будь ласка, перевірте свою скриньку e-mail.

en: Registration confirmation will be emailed to you.
uk: Підтвердження реєстрації буде відправлене вам по e-mail.

en: Registration has been disabled.
uk: Реєстрацію вимкнено.

en: Remember Me
uk: Пам’ятати мене

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove From Bulk Edit
uk: Видалити з масового редагування

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
uk: Видалити пункт меню: %1$s (%2$s)

en: Remove audio source
uk: Видалити джерело аудіо

en: Remove featured image
uk: Видалити головне зображення

en: Remove image
uk: Видалити зображення

en: Remove link
uk: Видалити посилання

en: Remove poster image
uk: Видалити зображення постера

en: Remove video source
uk: Видалити джерело відео

en: Reorder menu items
uk: Впорядкувати пункти меню

[ctx: Reorder menu items in Customizer]
en: Reorder
uk: Впорядкувати

en: Reorder mode closed
uk: Режим впорядкування закрито

en: Reorder mode enabled
uk: Режим впорядкування увімкнено

en: Reorder widgets
uk: Впорядкувати віджети

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
uk: Впорядкувати

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace Audio
uk: Замінити аудіо

en: Replace Image
uk: Замінити зображення

en: Replace Video
uk: Замінити відео

en: Reply
uk: Відповіcти

en: Reply to %s
uk: Відповісти %s

en: Required fields are marked %s
uk:  Обов’язкові поля позначені %s

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: Restore last draft
uk: Відновити останній проект

en: Reverse order
uk: У зворотньому порядку

en: Revision
uk: Редакція

en: Revisions
uk: Редакції

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
uk: Розширене текстове поле. Натисніть Alt-Shift-H для допомоги

en: Right
uk: Праворуч

en: Robots
uk: Роботи

en: Row
uk: Рядок

en: Row group
uk: Група рядків

en: Row type
uk: Тип рядку

en: Rows
uk: Рядки

en: Sat
uk: Сб

en: Saturday
uk: субота

[ctx: Saturday initial]
en: S
uk: Сб

en: Save
uk: Зберегти

en: Save &amp; Activate
uk: Зберегти та увімкнути

en: Save &amp; Publish
uk: Зберегти та оприлюднити

en: Save Draft
uk: До чернеток

en: Save and preview changes before publishing them.
uk: Зберегти та продивитись зміни перед публікацією.

en: Save as Pending
uk: Зберегти як очікувані

en: Saved
uk: Збережено

en: Saved.
uk: Збережено.

en: Saving Draft&#8230;
uk: Зберігається чернетка…

en: Saving...
uk: Збереження…

en: Say It!
uk: Надіслати

en: Schedule
uk: Відкласти

en: Schedule for:
uk: Графік для:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Відкладено <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Відкладено <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Відкладено <span class="count">(%s)</span>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
uk: Скрипти та стилі можна реєструвати або додавати в чергу не раніше дій %1$s, %2$s, або %3$s.

en: Scroll
uk: Прокручувати з сайтом

en: Search
uk: Пошук

en: Search Categories
uk: Пошук категорій

en: Search Link Categories
uk: Шукати категорії посилань

en: Search Media
uk: Пошук медіа

en: Search Menu Items
uk: Шукати пункти меню

en: Search Pages
uk: Шукати сторінки

en: Search Posts
uk: Шукати записи

en: Search Results %1$s %2$s
uk: Результати пошуку %1$s %2$s

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
uk: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: Search Tags
uk: Шукати позначки

en: Search Widgets
uk: Шукати віджети

en: Search installed themes&hellip;
uk: Пошук встановлених тем&hellip;

en: Search menu items&hellip;
uk: Пошук пунктів меню&hellip;

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
uk: Використовуйте клавіші  зі стрілками вниз і у верх, щоб вибрати пункт.

[ctx: Search widget]
en: Search
uk: Пошук

en: Search widgets&hellip;
uk: Пошук віджетів&hellip;

en: Security error.
uk: Помилка безпеки.

en: Select
uk: Обрати

en: Select Category
uk: Обрати категорію

en: Select Color
uk: Вибрати колір

en: Select Day
uk: Виберіть День

en: Select File
uk: Обрати файл

en: Select Files
uk: Виберіть файли

en: Select Image
uk: Виберіть зображення

en: Select Link Category:
uk: Оберіть категорію посилань:

en: Select Menu:
uk: Оберіть меню:

en: Select Month
uk: Вибрати місяць

en: Select Post
uk: Обрати запис

en: Select Poster Image
uk: Обрати зображення постера

en: Select Week
uk: Обрати тиждень

en: Select Year
uk: Обрати рік

en: Select a city
uk: Оберіть місто

en: Select all
uk: Обрати все

en: Select an area to move this widget into:
uk: Виберіть область, в яку буде переміщений віджет:

en: Select and Crop
uk: Вибрати та кадрувати

en: Separate tags with commas
uk: Розділяйте позначки комами

en: September
uk: Вересень

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
uk: Вер

en: Session expired
uk: Сесія закінчилась

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
uk: Сесія закінчилась. Будь ласка, увійдіть знову. Ви залишитесь на цій сторінці.

en: Set featured image
uk: Встановити головне зображення

en: Set image
uk: Встановити зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Sharing options
uk: Параметри ділення

en: Shift + Alt + letter:
uk: Shift + Alt + буква:

en: Shift-click to edit this widget.
uk: Клацніть утримуючи клавішу Shift для редагування віджету.

en: Shortlink
uk: Коротке посилання

en: Show
uk: Показати

en: Show Artist Name in Tracklist
uk: Показати ім'я виконавця в списку треків

en: Show Images
uk: Показати зображення

en: Show Link Description
uk: Показати опис посилання

en: Show Link Image
uk: Показати посилання на зображення

en: Show Link Name
uk: Показати ім’я посилання

en: Show Link Rating
uk: Показати посилання рейтингу

en: Show Tracklist
uk: Показати список треків

en: Show Video List
uk: Показати список відео

en: Show advanced menu properties
uk: Показувати розширені властивості меню

en: Show hierarchy
uk: Показати ієрархію

en: Show invisible characters
uk: Показати невидимі символи

en: Show more comments
uk: Відобразити більше коментарів

en: Show password
uk: Показати пароль

en: Show post counts
uk: Показати переліки записів

en: Sidebar
uk: Бокова панель

en: Sidebar %d
uk: Допоміжна панель %d

en: Signup
uk: Зареєструватись

en: Site Address (URL)
uk: Адреса сайту (URL)

en: Site Admin
uk: Керування сайтом

en: Site Domain:
uk: Домен сайту:

en: Site Icon
uk: Іконка сайту

en: Site Identity
uk: Ідентифікатор сайту

en: Site Language:
uk: Мова сайту:

en: Site Name:
uk: Назва сайту:

en: Site Preview
uk: Попередній перегляд сайту

en: Site Tagline
uk: Ключова фраза сайту

en: Site Title
uk: Назва сайту

en: Site Title:
uk: Назва сайту:

en: Site name must be at least 4 characters.
uk: Назва сайту повинна містити не менше 4 символів.

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
uk: Назви сайтів можуть містити тільки маленькі латинські букви (a-z) та цифри.

en: Site registration has been disabled.
uk: Реєстрація на сайті вимкнена.

en: Sites
uk: Сайти

en: Sites you are already a member of:
uk: Сайти, учасником яких ви вже є:

en: Size
uk: Розмір

en: Skip Cropping
uk: Пропустити кадрування

en: Skip to toolbar
uk: Перейти до панелі інструментів

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
uk: Вгамуйся, друже, немає необхідності перевіряти пошту так часто!

en: Software Name
uk: Назва софту

en: Software Version
uk: Версія софту

en: Someone has requested a password reset for the following account:
uk: Хтось захотів скинути пароль наступного облікового запису:

en: Sorry, comments are closed for this item.
uk: На жаль, коментування цього елемента вимкнено.

en: Sorry, deleting the term failed.
uk: Вибачте, видалення елементу не вдалося

en: Sorry, editing the term failed.
uk: Вибачте, редагування не вдале

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
uk: Вибачте, але наразі реєстрацію вимкнено.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
uk: На жаль, немає записів, що відповідають вашому критерію.

en: Sorry, no such page.
uk: Вибачте, такої сторінки немає.

en: Sorry, no such post.
uk: На жаль, такого запису немає.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
uk: На жаль, одна з наданих таксономій не підтримується типом запису.

en: Sorry, revisions are disabled.
uk: Вибачте, ревізії вимкнено.

en: Sorry, site names must have letters too!
uk: Вибачте, але назви сайтів повинні складатись з букв!

en: Sorry, that email address is already used!
uk: Вибачте, але цей емейл вже використовується на цьому сайті!

en: Sorry, that email address is not allowed!
uk: Вибачте, ця адреса електронної пошти не допускається!

en: Sorry, that file cannot be edited.
uk: На жаль, цей файл не можна редагувати.

en: Sorry, that site already exists!
uk: Вибачте, цей сайт вже існує!

en: Sorry, that site is reserved!
uk: Вибачте, таку назву сайту неможливо використовувати!

en: Sorry, that username already exists!
uk: На жаль, таке ім'я користувача вже існує!

en: Sorry, that username is not allowed.
uk: На жаль, це ім’я користувача не дозволене.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
uk: Вибачте, та коментар не може бути відредаговано. Щось не так.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
uk: Вибачте, форму коментарів наразі закрито.

en: Sorry, the new category failed.
uk: Вибачте, не вдалося створити нову категорію.

en: Sorry, the user cannot be updated.
uk: Вибачте, дані користувача не можуть бути оновлені.

en: Sorry, usernames must have letters too!
uk: На жаль, імена користувачів мусять мати букви також!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
uk: Ви не можете додати елемент до однієї з обраних таксономій.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
uk: Ви не можете прив\'язати елемент до однієї з обраних таксономій

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
uk: На жаль, вам не дозволено створювати записи, захищені паролем, в цьому типі записів

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
uk: На жаль, вам не дозволено створювати приватні записи в цьому типі записів

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
uk: На жаль, вам не дозволено редагувати записи.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
uk: На жаль, вам не дозволено редагувати цей тип запису.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
uk: На жаль, вам не дозволено редагувати цей запис.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
uk: На жаль, вам не дозволено оприлюднювати записи на цьому сайті.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
uk: Вибачте, Вам не дозволено створювати сторінки на цьому сайті.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
uk: На жаль, вам не дозволено оприлюднювати записи в цьому типі записів

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
uk: На жаль, вам не дозволено оприлюднювати записи на цьому сайті.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
uk: На жаль, вам не дозволено прикріпити цей запис.

en: Sorry, you can not edit this post.
uk: На жаль, ви не можете редагувати цей запис.

en: Sorry, you cannot edit pages.
uk: Вибачте, Ви не можете редагувати сторінки.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
uk: На жаль, ви не можете редагувати записи на цьому сайті.

en: Sorry, you cannot edit this page.
uk: Вам не дозволено редагувати цю сторінку.

en: Sorry, you cannot edit this post.
uk: На жаль, ви не можете редагувати цей запис.

en: Sorry, you cannot edit users.
uk: Вибачте, ви не можете редагувати користувачів

en: Sorry, you cannot edit your profile.
uk: Вибачте, ви не можете редагувати свій профіль

en: Sorry, you cannot publish this post.
uk: На жаль, ви не можете оприлюднювати цей запис.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
uk: На жаль, ви не можете прикріпляти приватний запис.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
uk: Вибачте, Вам не дозволено переглядати дані користувачів на цьому сайті.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
uk: Вибачте, У Вас немає прав для додавання категорій.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
uk: Вибачте, У Вас немає прав для видалення категорій.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
uk: Вибачте, Ви не маєте достатньо повноважень щоб видалити цю сторінку.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
uk: На жаль, ви не маєте права видалити цей запис.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
uk: Вибачте, Ви не маєте повноважень редагувати обліковий запис цього користувача.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
uk: На жаль, ви не маєте права редагувати цей запис.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
uk: Вибачте, Ви не маєте повноважень публікувати цю сторінку.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
uk: На жаль, ви не маєте права оприлюднювати цей запис.

en: Sorry, you have used your space allocation.
uk: На жаль, ви використали виділений вам простір.

en: Sorry, you may not use that site name.
uk: Вибачте, але не можна використовувати таку назву сайту.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
uk: На жаль, ви мусите мати змогу редагувати записи на цьому сайті, щоби переглядати категорії.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
uk: На жаль, ви мусите мати змогу редагувати записи на цьому сайті, щоби переглядати позначки.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
uk: На жаль, ви мусите увійти, щоби коментувати.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
uk: Вибачте, публікація не може бути відредаговано. Щось не так.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
uk: На жаль, ваш запис не може бути оприлюднений. Щось пішло не так.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
uk: Вибачте, елемент не може бути створено. Щось пішло не так

en: Sort by:
uk: Сортування за:

en: Source
uk: Джерело

en: Source code
uk: Вихідний код

en: Spam it: %s
uk: Позначити як спам: %s

en: Special character
uk: Спеціальний символ

en: Split table cell
uk: Розділити комірку

en: Static Front Page
uk: Статична головна сторінка

en: Still waiting for your email?
uk: Досі чекаєте на емейл?

en: Strength indicator
uk: Сила паролю

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Style
uk: Стиль

en: Stylesheet
uk: Стиль

en: Stylesheet is missing.
uk: Відсутній файл стилів.

en: Stylesheet is not readable.
uk: Файл стилю не вдалось завантажити.

en: Submit
uk: Відправити

en: Submit Comment
uk: Відправити коментар

en: Submitted on:
uk: Надіслано:

en: Subscript
uk: Нижній індекс

en: Suggested embed #%d
uk: Запропонована вставка #%d

en: Suggested image #%d
uk: Запропоноване зображення #%d

en: Suggested image dimensions:
uk: Запропоновані розміри зображення:

en: Sun
uk: Нд

en: Sunday
uk: неділя

[ctx: Sunday initial]
en: S
uk: Нд

en: Superscript
uk: Верхній індекс

en: Support Forums
uk: Форум підтримки

en: Table cell properties
uk: Властивості комірки

en: Table properties
uk: Властивості таблиці

en: Table row properties
uk: Властивості рядка таблиці

en: Tag Cloud
uk: Хмаринка позначок

en: Tag: %s
uk: Мітки: %s

en: Tagline
uk: Ключова фраза

en: Tags
uk: Позначки

en: Tags list
uk: Список позначок

en: Tags list navigation
uk: Навігація по списку позначок

en: Tags:
uk: Позначки:

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
uk: Довжина імені таксономії повинна становити від 1 до 32 символів.

en: Taxonomy:
uk: Таксономія:

en: Template
uk: Шаблон

en: Template is missing.
uk: Відсутній файл шаблону.

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
uk: Ідентифікатор групи спільний для декількох таксономій

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
uk: Мета дані не можуть бути додані до груп, які спільні для декількох таксономій.

en: Text
uk: Текст

en: Text color
uk: Колір тексту

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
uk: Цей емейл вже використовується. Провірте вашу скриньку на наявність листа активації. Якщо ви не активуєте, то цей лоґін зникне з нашого сайту через кілька днів.

en: That name is not allowed.
uk: Таке ім\'я не допускається.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
uk: Цей сайт зарезервовано, але можливо він звільниться через кілька днів.

en: That user does not exist.
uk: Такого користувача не існує.

en: That username is already activated.
uk: Це ім’я користувача вже активоване.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
uk: Цей лоґін зарезервовано, але він може звільнитись через кілька днів.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
uk: Тема "%s" не є вірною в якості батьківської теми.

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s function instead.
uk: Опція %1$s більше не використовується для сімейства функцій %2$s. Використовуйте функцію %3$s.

en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s option instead.
uk: Опція %1$s більше не використовується для сімейства функцій %2$s. Використовуйте опцію %3$s.

en: The %s directory of the develop repository must be used for RTL.
uk: Директорія репозиторію розробки "%s" мусить використовуватися для RTL (справа наліво).

en: The GD image library is not installed.
uk: Не встановлена бібліотека GD для обробки зображень.

en: The JSONP callback function is invalid.
uk: Зворотня функція JSONP невірна.

en: The REST API is disabled on this site.
uk: REST API вимкнено на цьому сайті.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
uk: Не вдалося перевірити SSL-сертифікат сервера.

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least 512px wide and tall.
uk: Іконка сайту використовується також як іконка браузера та програми. Іконки мусять бути квадратні, та мати щонайменше 512 пікселів ширини та висоти.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
uk: Вказана адреса URL не є коректно. Будь ласка, вкажіть коректну адресу URL.

en: The URL to the admin area
uk: URL адміністративної частини

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
uk: Схоже, що посилання на URL WordPress&#8217;у  не вірне. Будь ласка, провірте це і введіть правильну адресу.

en: The called constructor method for %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
uk: Викликаний для %1$s конструкторський метод <strong>застарілий</strong> із версії %2$s! Використовуйте %3$s.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
uk: Внесені зміни буде загублено, якщо Ви перейдете на іншу сторінку.

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
uk: Значення <code>VHOST</code> <strong>застаріле</strong>. Використовуйте логічну константу <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> в wp-config.php щоб включити субдомени. Використовуйте is_subdomain_install() щоб провірити, що цей параметр увімкнений.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
uk: Опис може бути відображено, якщо тема підтримує таку можливість

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
uk: Введена e-mail адреса недійсна. Будь ласка, введіть дійсний e-mail.

en: The email could not be sent.
uk: Не виходить відправити листа по e-mail.

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
uk: Наступні скорочення форматування замінені при натисканні клавіші "Enter". Натисніть клавішу "Escape", або кнопку "Скасувати", щоби скасувати.

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
uk: Наступний вираз не є дійсною датою: місяць %1$s, день %2$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
uk: Поточні значення не описують дійсну дату: рік %1$s, місяць %2$s, день %3$s.

en: The given object ID is not that of a menu item.
uk: Вказаний ID об’єкту не належить елементу меню.

en: The handler for the route is invalid
uk: Обробник маршруту невірний

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
uk: Сторінка входу відкриється в новому вікні. Після авторизації ви можете закрити її і повернутись сюди.

en: The menu ID should not be empty.
uk: ID меню не може бути порожнім.

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
uk: Назва меню %s конфліктує з іншою назвою меню. Будь ласка, спробуйте іншу.

en: The page template is invalid.
uk: Шаблон сторінки невірний.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
uk: Відсутня батьківська тема. Будь ласка, встановіть батьківську тему «%s».

en: The passwords do not match.
uk: Паролі не співпадають.

en: The pingback has already been registered.
uk: Пінґбек вже було зареєстровано.

en: The post cannot be deleted.
uk: Запис не може бути видалений.

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability "%2$s" against a post of that type.
uk: Тип записів %1$s не зареєстровано, тому може бути ненадійно перевіряти можливість "%2$s" проти запису цього типу.

en: The post type may not be changed.
uk: Тип запису не може бути змінений.

en: The post type specified is not valid
uk: Вказаний тип запису невірний

en: The query argument of %s must have a placeholder.
uk: Аргумент запиту методу %s повинен містити описувач перетворений.

en: The requested theme does not exist.
uk: Запропонованої теми не існує.

en: The requested user does not exist.
uk: Такого користувача не існує

en: The role specified is not valid
uk: Обрана роль невірна

en: The search results will be updated as you type.
uk: Результати пошуку будуть оновлюватись під час того, як ви друкуєте.

en: The site %s is yours.
uk: Сайт %s ваш.

en: The site is already active.
uk: Цей сайт вже активний.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
uk: Сайт за вашим запитом встановлений неналежним чином. Будь ласка, зв’яжіться з системним адміністратором.

en: The site you were looking for, %s, does not exist, but you can create it now!
uk: Сайт, який ви шукали, %s, не існує, але ви можете створити його зараз!

en: The site you were looking for, %s, does not exist.
uk: Сайт, який ви шукали, %s, не існує.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
uk: Скорочення &#8220;%s&#8221; вже використовується іншим записом

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
uk: URL джерела та цільовий URL не можуть вказувати на одне і те ж саме.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
uk: URL джерела не вміщує посилання на URL пінґбек, тому не може бути використано як джерело.

en: The source URL does not exist.
uk: URL джерела не існує.

en: The specified namespace could not be found.
uk: Вказаний простір назв не знайдено.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
uk: Зазначений URL не може бути використано як адресу повідомлень. Або цього URL не існує, або цей ресурс не підтримує пінґбеки.

en: The specified target URL does not exist.
uk: Зазначений URL не існує.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
uk: Хмаринка позначок не буде відображатися, так як немає таксономій, які підтримують віджет хмаринки позначок.

en: The term name cannot be empty.
uk: Назва групи не може бути порожньою.

en: The theme directory "%s" does not exist.
uk: Каталог теми "%s" не існує.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
uk: Часовий пояс, який Ви вказали, невірний. Будь ласка, виберіть правильний часовий пояс.

en: The user is already active.
uk: Цей користувач вже активний.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
uk: Броузер на вашому пристрої не може використовуватись для завантаження файлів. Спробуйте скористатись <a href="%s">спеціальним додатком для вашого пристрою</a>.

en: Theme Details
uk: Деталі теми

en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
uk: Підтримка %1$s темою має бути додана до %2$s використання

en: Theme without %s
uk: Тема без %s

en: Themes
uk: Теми

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
uk: Немає жодного доступного HTTP-транспорту, який може завершити запит.

en: There are no associated subtitles.
uk: Субтитри не вказані.

en: There are no options for this widget.
uk: Для цього віджету немає опцій.

en: There are no widget areas currently rendered in the preview. Navigate in the preview to a template that makes use of a widget area in order to access its widgets here.
uk: Немає областей віджетів у цьому попередньому перегляді. Перейдіть до попереднього переглду шаблону, що використовує область віджетів, щоб отримати доступ до його віджетів тут.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
uk: Як бачимо, нові повідомлення тут відсутні.

en: There doesn't seem to be a %s file. I need this before we can get started.
uk: Це не схоже на файл %s. Він потрібен для початку.

en: There has been an error cropping your image.
uk: Виникла помилка під час кадрування зображення

en: There is a revision of this post that is more recent.
uk: Є свіжіша редакція цього запису.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
uk: Немає уривка, бо це захищений запис.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
uk: Виникла проблема конфігурації. Будь ласка, зв’яжіться з адміністратором сервера.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
uk: Невірно заповнена форма, виправте помилки, будь ласка, і спробуйте ще.

en: This action has been disabled by the administrator.
uk: Ця дія заборонена адміністротором

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
uk: Цей аргумент замінено на масив, щоб відповідало поведінці інших функцій планувальника(cron).

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
uk: Цей вміст захищено паролем. Щоби його переглянути, будь ласка, введіть свій пароль нижче:

en: This either means that the username and password information in your %1$s file is incorrect or we can&#8217;t contact the database server at %2$s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
uk: Це означає, що ім’я користувача чи пароль у вашому файлі %1$s неправильні, або неможливо встановити зв’язок із сервером бази даних %2$s. Це також може означати, що сервер баз даних вашого хостинг-провайдера не працює.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
uk: Ця функція потребує підтримки плаваючих фреймів. Ймовірно, браузер не підтримує теґи iframe, або вони заблоковані.

en: This file is empty. Please try another.
uk: Цей файл порожній. Спробуйте інший.

en: This file is not an image. Please try another.
uk: Цей файл не є зображенням. Спробуйте завантажити інший файл.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
uk: Цей файл занадто великий. Розмір файлів повинен бути менше %d KB.

en: This file no longer needs to be included.
uk: Включення цього файлу більше не потрібне.

en: This file type is not allowed. Please try another.
uk: Недозволений тип файлу. Спробуйте інший.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
uk: Це більше, ніж максимальний розмір. Будь ласка, спробуйте інший.

en: This is the short link.
uk: Це коротке посилання

en: This means that we lost contact with the database server at %s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
uk: Це означає, що втрачено зв’язок із сервером бази даних %s. Це може означати, що сервер баз даних вашого хостинг-провайдера не працює.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
uk: Ця сторінка відповідає XHTML 1.1

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
uk: Ця панель використовується для керування меню навігації по вмісту, який ви вже оприлюднили на свому сайті. Ви можете створити меню та додати пункти для існуючого вмісту, такого як сторінки, записи, категорії, позначки, формати, чи користувацькі посилання.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
uk: Цей запис захищений паролем. Введіть пароль, щоби переглянути коментарі.

en: This site has been archived or suspended.
uk: Цей сайт заархівовано або призупинено.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
uk: Цей сайт ще не активовано. Якщо у вас виникли проблеми при активації свого сайту, будь ласка, зв’яжіться з адміністратором: %s.

en: This site is no longer available.
uk: Даний сайт не доступний.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
uk: Таксономія не ієрархічною, отже ви не можете задати батьківський елемент.

en: This taxonomy is not hierarchical.
uk: Ця таксономія не є ієрархічною.

en: Thu
uk: Чт

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnail Height
uk: Висота мініатюри

en: Thumbnail Width
uk: Ширина мініатюри

en: Thursday
uk: четвер

[ctx: Thursday initial]
en: T
uk: Чт

en: Tile
uk: Повторення

en: Tile Horizontally
uk: Повторювати горизонтально

en: Tile Vertically
uk: Повторювати вертикально

en: Time Format
uk: Формат часу

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
uk: Блоки

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
uk: Формати

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
uk: Заголовки

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
uk: Вставити шаблон

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
uk: Шаблони

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
uk: Редагувати

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
uk: Файл

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
uk: Форматування

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
uk: Вставити

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
uk: Таблиця

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
uk: Додатки

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
uk: Дивитися

en: Title
uk: Назва

en: Title Attribute
uk: Атрибути заголовку

en: Title:
uk: Назва:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
uk: Щоб активувати ваш сайт, будь ласка клікніть по посиланню:
    
    %s
    
    Після активації ви отримаєте *ще один лист* з вашим лоґіном.
    
    Після активації сайт буде доступним по адресі:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
uk: Щоб задіяти ваш обліковий запис, будь ласка, натисніть на наступне посилання:
    
     %s
    
    Після цього ви отримаєте *ще один e-mail* з вашим іменем користувача.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
uk: Щоб перемістити фокус до інших кнопок, використовуйте Tab або клавіші зі стрілками. Щоб повернути фокус до редактора, натисніть Esc або використайте одну з кнопок.

en: To reset your password, visit the following address:
uk: Щоб скинути свій пароль, відвідайте наступну адресу:

en: To set your password, visit the following address:
uk: Щоби змінити свій пароль, відвідайте наступну адресу:

en: Toggle Editor Text Direction
uk: Змінити напрям тексту в редакторі

en: Toggle section: %s
uk: Змінити розділ: %s

en: Toggle section: Custom Links
uk: Змінити розділ: Користувацькі посилання

en: Too many redirects.
uk: Занадто багато перенаправлень.

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Toolbar Toggle
uk: Показати/приховати панель інструментів

en: Top
uk: Верх

en: Trackback
uk: Трекбек

en: Trackback excerpt:
uk: Уривок зворотнього посилання:

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
uk: Треки (субтитри, підписи, описи, глави або метадані)

en: Translation Updates
uk: Оновлення перекладів

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Кошик <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Кошик <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Кошик <span class="count">(%s)</span>

en: Trash Selected
uk: Перемістити до кошика обрані

en: Trash it: %s
uk: В кошик: %s

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
uk: Ви можете видалити віджет, перемістивши його до бічної колонки незадіяних віджетів.

en: Tue
uk: Вт

en: Tuesday
uk: вівторок

[ctx: Tuesday initial]
en: T
uk: Вт

en: Turn off Fullscreen
uk: Вимкнути повноекранний режим

en: Twice Daily
uk: Щоденно

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
uk: Неможливо створити теку %s. Чи доступна батьківська тека на запис?

en: Unapproved
uk: Не одобрено

en: Unattached
uk: Не прив'язаний

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Under %s
uk: Під &laquo;%s&raquo;

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Undo
uk: Скасувати дію

en: Unknown Feed
uk: Невідомий канал

en: Unmute
uk: Увімкнути звук

en: Untitled
uk: Без назви

en: Untrash
uk: Відновити

en: Untrash Selected
uk: Відновити обрані

en: Update
uk: Оновити

en: Update Category
uk: Оновити категорію

en: Update Failed!
uk: Оновлення не вдалося!

en: Update Failed: %s
uk: Оновлення невдале: %s

en: Update Link Category
uk: Оновити категорію посилань

en: Update Tag
uk: Оновити теґ

en: Update audio playlist
uk: Оновити список відтворення аудіо

en: Update canceled.
uk: Оновлення скасоване.

en: Update completed successfully.
uk: Оновлення успішно завершено.

en: Update gallery
uk: Оновити галерею

en: Update video playlist
uk: Оновити список відтворення відео

en: Updated!
uk: Оновлено!

en: Updating %s...
uk: Оновлення %s...

en: Updating...
uk: Оновлення...

en: Updating... please wait.
uk: Оновлення... будь ласка, зачекайте.

en: Upload Files
uk: Завантаження файлів

en: Upload Images
uk: Завантажити зображення

en: Upload Limit Exceeded
uk: Перевищено ліміт завантаження

en: Upload failed.
uk: Завантаження на сервер невдале.

en: Upload stopped.
uk: Завантаження припинено.

en: Uploaded By
uk: Завантажений

en: Uploaded To
uk: Завантажений в

en: Uploaded on:
uk: Завантажено:

en: Uploaded to this page
uk: Завантажено на цю сторінку

en: Uploaded to this post
uk: Завантажено до цього запису.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
uk: і

en: Uploading
uk: Завантаження

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
uk: Використання рівнів користувачів плагінами та темами застаріло. Використовуйте ролі та можливості.

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
uk: Натомість використовуйте %s якщо ви не хочете, щоби це значення виводилося.

en: Use %s instead.
uk: Натомість використовуйте %s.

en: Use as featured image
uk: Використати як головне зображення

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
uk: Щоб виключити кілька елементів, замість %s використовуйте коми.

en: Use the %s filter instead.
uk: Натомість використовуйте фільтр %s.

en: User Dashboard: %s
uk: Майстерня користувача: %s

en: User has blocked requests through HTTP.
uk: Користувач заблокував запити через HTTP.

en: User registration has been disabled.
uk: Реєстрація користувача наразі вимкнена.

en: User registration is currently not allowed.
uk: Наразі реєстрацію користувачів заборонено.

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Username may not be longer than 60 characters.
uk: Ім'я користувача не може бути довшим за 60 символів.

en: Username must be at least 4 characters.
uk: Ім’я користувача мусить містити не менше 4 символів.

en: Username or Email:
uk: Ім’я користувача чи e-mail:

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Username: %s
uk: Ім’я користувача: %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
uk: Імена користувачів можуть містити тільки маленькі латинські букви (a-z) та цифри.

en: Users
uk: Користувачі

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
uk: Правильний <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: Vertical space
uk: Вертикальний розрив

en: Video
uk: Відео

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Відео <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Відео <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Відео <span class="count">(%s)</span>

en: Video Details
uk: Деталі відео

en: View Attachment Page
uk: Переглянути сторінку додатку

en: View Category
uk: Переглянути категорію

en: View Page
uk: Переглянути сторінку

en: View Post
uk: Переглянути запис

en: View Tag
uk: Переглянути теґ

en: View attachment page
uk: Переглянути сторінку додатків

en: Visit %s&#8217;s website
uk: Відвідати %s&#8217;s сайт

en: Visit Site
uk: Відвідати сайт

en: Visual
uk: Візуально

en: Visual aids
uk: Візуальні підказки

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
uk: Почекайте ще трішки. Інколи емейли надходять з затримкою. Затримка може тривати від однієї години до доби.

en: We cannot find a title on that page.
uk: Ми не можемо знайти назву на цій сторінці.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
uk: Ми надіслали реєстраційний емейл на цю адресу. (Двічі провірте ваш емейл адрес перед тим, як продовжити)

en: We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the %s database.
uk: Зв’язатися з сервером бази даних вдалося (що означає, що ім’я користувача та пароль вірні), але не вдалося обрати базу даних %s.

en: Website
uk: Сайт

en: Website: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
uk: Сайт: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

en: Wed
uk: Ср

en: Wednesday
uk: середа

[ctx: Wednesday initial]
en: W
uk: Ср

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
uk: Привіт, %s. Якщо ви заповните цю форму, то зможете <strong>додати ще один сайт до вашого акаунту</strong>. Немає лімітів щодо кількості сайтів, але поставтесь відповідально до своїх рішень!

en: What do I do now?
uk: Що мені тепер робити?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
uk: У режимі впорядкування будуть доступні додаткові можливості впорядкування пунктів меню в списку елементів зверху.

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
uk: У режимі впорядкування будуть доступні додаткові можливості впорядкування віджетів у списку віджетів зверху.

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
uk: Коли новий параграф починається одним із цих скорочень форматування та пробілом, форматування застосується автоматично. Натисніть "Backspace", або "Escape", щоби скасувати.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
uk: Ви можете обрізати зображення на свій розсуд після натискання <strong>Додати нове зображення</strong>, ваша тема рекомендує висоту заголовка <strong>%s</strong> пікселів.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
uk: Ви можете обрізати зображення на свій розсуд після натискання <strong>Додати нове зображення</strong>, ваша тема рекомендує розмір заголовка <strong>%s &times; %s</strong> пікселів.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
uk: Ви можете обрізати зображення на свій розсуд після натискання <strong>Додати нове зображення</strong>, ваша тема рекомендує ширину заголовка <strong>%s</strong> пікселів.

en: Whoops, the provided date is invalid.
uk: Отакої, надана дата невірна.

en: Widget moved down
uk: Віджет переміщено вниз

en: Widget moved up
uk: Віджет переміщено вгору

en: Widgets
uk: Віджети

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
uk: Віджети є незалежними розділу змісту, який може бути поміщений в районах віджетів, що надаються вашою темою (sidebars).

en: Width
uk: Ширина

en: WordPress &rsaquo; Error
uk: WordPress &rsaquo; Помилка

en: WordPress &rsaquo; Success
uk: WordPress &rsaquo; Вдало

en: WordPress Address (URL)
uk: Адреса WordPress (URL)

en: WordPress Embed
uk: Вставка WordPress

en: WordPress Failure Notice
uk: Сповіщення про помилку WordPress

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
uk: Помилка БД WordPress  %1$s для запиту%2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
uk: Помилка БД WordPress %1$s для запиту %2$s спричинена %3$s

en: WordPress database error:
uk: Помилка бази даних WordPress:

en: Words: %s
uk: Слова: %s

en: XML Error: %1$s at line %2$s
uk: Помилка XML: %1$s, рядок %2$s

en: XML-RPC services are disabled on this site.
uk: Сервіс XML-RPC відключений на цьому сайті.

en: Year
uk: Рік

en: Year: %s
uk: Рік: %s

en: Yes
uk: Так

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
uk: Ви, здається, вже встановили WordPress. Щоб перевстановити потрібно спочатку очистити таблиці в базі даних.

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
uk: Ви збираєтеся остаточно видалити ці елементи.
    Натисніть "Скасувати", щоб не робити цього, або "Добре", щоб видалити.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
uk: Ви збираєтеся остаточно видалити цей елемент.
    Натисніть "Скасувати", щоб не робити цього, або "Добре", щоб видалити.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
uk: Ви збираєтеся остаточно видалити це меню.
    Натисніть "Скасувати", щоб не робити цього, або "Добре", щоб видалити.

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
uk: Ви збираєтеся перемістити до кошика ці елементи.
    Натисніть "Скасувати", щоб не робити цього, або "Добре", щоб видалити.

en: You are attempting to log out of %s
uk: Ви вийшли з системи. %s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
uk: Наразі ви переглядаєте архіви блогу %1$s за %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
uk: Наразі ви переглядаєте архіви блогу %1$s за %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
uk: Наразі ви переглядаєте архіви блогу %1$s за %2$s рік.

en: You are currently browsing the %s blog archives.
uk: Наразі ви переглядаєте архіви блогу %s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
uk: Ви зараз переглядаєте архів категорії %s

en: You are customizing %s
uk: Ви налаштовуєте %s

en: You are logged in already. No need to register again!
uk: Ви вже залогінені. Не потрібно реєструватись ще раз!

en: You are not allowed access to details about this site.
uk: Вам не дозволено переглядати деталі цього сайту.

en: You are not allowed access to details of this post.
uk: Вам не дозволено переглядати деталі цього запису.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
uk: Ви не можете призначати елементи в цій таксономії

en: You are not allowed to browse users.
uk: Вам не дозволено переглядати користувачів.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
uk: Вам не дозволено змінювати автора цієї сторінки.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
uk: Вам не дозволено міняти автора запису від імені цього користувача.

en: You are not allowed to create pages as this user.
uk: Вам не надано прав створювати сторінки.

en: You are not allowed to create posts as this user.
uk: Вам не дозволено створювати записи від імені цього користувача.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
uk: Ви не можете створювати елементи в цій таксономії.

en: You are not allowed to customize the appearance of this site.
uk: Вам не дозволено налаштовувати вигляд цього сайту.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
uk: Ви не можете видаляти елементи в цій таксономії

en: You are not allowed to edit posts in this post type.
uk: Вам не дозволено редагувати записи цього типу.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
uk: Ви не можете редагувати елементи в цій таксономії

en: You are not allowed to edit theme options on this site.
uk: Вам не дозволено редагувати параметри теми на цьому сайті.

en: You are not allowed to moderate or edit this comment.
uk: Вам не дозволено модерувати чи редагувати цей коментар.

en: You are not allowed to update options.
uk: Вам не дозволено оновлювати налаштування.

en: You are now logged out.
uk: Ви вийшли з системи.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
uk: Ви оприлюднюєте коментарі занадто швидко. Повільніше.

en: You can also place menus in widget areas with the Custom Menu widget.
uk: Ви також можете ставити меню у області віджетів, за допомогою віджета "Користувацьке меню".

en: You can create a %s file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
uk: Ви можете створити файл %s через веб-інтерфейс, але це не працює для всіх серверів. Найбезпечніший спосіб це створити файл вручну.

en: You can see all comments on this post here:
uk: Ви можете бачити всі коментарі до цього запису тут:

en: You can see all pingbacks on this post here:
uk: Ви можете бачити всі сповіщення щодо цього запису тут:

en: You can see all trackbacks on this post here:
uk: Ви можете бачити всі зворотні посилання на цей запис тут:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
uk: Ви не можете використовувати цей емейл для реєстрації. У нас є деякі проблеми з ними при надсиланні емейлів. Скористайтесь якимось іншим емейл провайдером.

en: You do not have permission to do that.
uk: Ви не маєте повноважень, щоб робити це.

en: You do not have permission to preview drafts.
uk: Ви не маєте повноважень щоб переглядати чернетки.

en: You do not have permission to upload files.
uk: Вам не дозволено завантажувати файли на сервер.

en: You don't have permission to do this.
uk: У вас немає повноважень це робити.

en: You have attempted to queue too many files.
uk: Ви спробували завантажувати занадто багато файлів.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
uk: Вас приєднано до цього сайту. Будь ласка, відвідайте <a href="%s">домашню сторінку</a> або <a href="%s">увійдіть</a>, використовуючи своє ім’я користувача та пароль.

en: You have logged in successfully.
uk: Ви увійшли успішно.

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
uk: Ви шукали <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong> в архівах сайту %1$s. Якщо у вас не виходить знайти щось у цих результатах, можете спробувати одне з цих посилань.

en: You may only upload 1 file.
uk: Вам дозволено завантажувати лише 1 файл на сервер.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
uk: Ви мусите <a href="%s">увійти</a>, щоби коментувати.

en: You must be logged in to complete this action.
uk: Ви мусите увійти, щоби виконати цю дію.

en: You must be registered to comment
uk: Щоб залишити коментар Ви повинні бути зареєстровані

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
uk: Вам потрібно спочатку <a href="%s">увійти</a> і лише після цього ви можете створити новий сайт.

en: You need to pass an array of types.
uk: Ви маєте передати масив типів

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
uk: Першим параметром функції потрібно вказати заздалегідь відому дію для перевірки.

en: Your Comment
uk: Ваш коментар

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
uk: Здається, у Вашого сервера відсутня зв’язка PHP—MYSQL, яка потрібна для роботи WordPress.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
uk: Ваш акаунт активовано. <a href="%1$s">Увійдіть</a> на сайт використовуючи обраний лоґін для &#8220;%2$s&#8221;. Будь ласка, провірте емейл %3$s - там має бути лист з лоґіном та паролем. Якщо листа немає, погляньте в папці спаму. Якщо листа немає і через годину часу, то ви можете <a href="%4$s">скинути пароль</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
uk: Ваш обліковий запис активовано. <a href="%1$s">Увійдіть</a> або поверніться на <a href="%2$s">домашню сторінку</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
uk: Ваш обліковий запис активовано. <a href="%1$s">Перегляньте свій сайт</a> або <a href="%2$s">Увійдіть</a>

en: Your account is now active!
uk: Ваш обліковий запис активний!

en: Your address will be %s.
uk: Ваша адреса буде такою: %s.

en: Your blogroll
uk: Ваш блоґрол

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
uk: Ваш браузер не підтримує прямий доступ до буферу обміну. Будь ласка, використовуйте гарячі клавіші або меню редагування вашого браузера&#8217;s .

en: Your comment is awaiting moderation.
uk: Ваш коментар очікує на одобрення.

en: Your email address will not be published.
uk: Ваша пошт@ не публікуватиметься.

en: Your latest posts
uk: Ваші останні записи

en: Your new password has not been saved.
uk: Ваш новий пароль не збережено.

en: Your password has been reset.
uk: Ваш пароль скинуто.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
uk: Схоже на те, що ваше посилання скидання паролю невірне. Будь ласка, замовте нове посилання нижче.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
uk: Термін дії вашого посилання скидання паролю вийшов. Будь ласка, замовте нове посилання нижче.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
uk: Ваш сервер використовує %1$s версію PHP, але WordPress %2%s працює із > %2%s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
uk: Ваша сесія скінчилася. Ви можете повторно увійти в систему з цієї сторінки або перейдіть на сторінку входу.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
uk: Ваш сайт <a href="%1$s">%2$s</a> активний. Ви можете увійти на свій сайт, використовуючи своє обране ім’я користувача &#8220;%3$s&#8221;. Будь ласка, перевірте свою e-mail скриньку %4$s на наявність вашого паролю та інструкцій для входу. Якщо ви не отримуєте e-mail повідомлення, будь ласка, перевірте свою папку зі спамом. Якщо ви не отримуєте e-mail повідомлення через годину, ви можете <a href="%5$s">скинути свій пароль</a>.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
uk: Останні записи вашого сайту.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
uk: Останні коментарі

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
uk[0]: Ваша тема підтримує %s меню. Виберіть меню для відображення в кожному розміщенні.
uk[1]: Ваша тема підтримує %s меню. Виберіть меню для відображення в кожному розміщенні.
uk[2]: Ваша тема підтримує %s меню. Виберіть меню для відображення в кожному розміщенні.

en: Your theme supports a static front page.
uk: Ваша тема підтримує статичну головну сторінку.

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
uk: Ваша тема підтримує одне меню. Виберіть котре меню ви хочете використовувати.

en: [%1$s] Activate %2$s
uk: [%1$s] Активувати %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
uk: [%1$s] Коментар: "%2$s"

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
uk: [%1$s] Пінг: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
uk: [%1$s] Узгодьте, будь ласка: "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
uk: [%1$s] Трекбек: "%2$s"

en: [%s] New User Registration
uk: [%s] Реєстрація нового користувача

en: [%s] Notice of Email Change
uk: [%s] Сповіщення про зміну e-mail адреси

en: [%s] Notice of Password Change
uk: [%s] Сповіщення про зміну пароля

en: [%s] Password Lost/Changed
uk: [%s] Пароль загублено/змінено

en: [%s] Password Reset
uk: [%s] Змінити пароль

en: [%s] Your username and password info
uk: [%s] Ваша інформація про ім’я користувача та пароль

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
uk: Посилання

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
uk: Медіа

[ctx: add new from admin bar]
en: User
uk: Користувача

[ctx: add new media]
en: Add New
uk: Додати

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
uk: Сторінку

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
uk: Запис

[ctx: adjective]
en: Approved
uk: Одобрено

[ctx: adjective]
en: Spam
uk: Спам

[ctx: adjective]
en: Trash
uk: У кошику

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
uk: Додати

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
uk: Сині

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
uk: Кава

[ctx: admin color scheme]
en: Default
uk: За замовчуванням

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
uk: Ектоплазма

[ctx: admin color scheme]
en: Light
uk: Світлі

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
uk: Північ

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
uk: Океан

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
uk: Світанок

[ctx: auto preload]
en: Auto
uk: Авто

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
uk: від %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: close tags
uk: закрити теґи

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
uk: Завантажені раніше

[ctx: custom headers]
en: Suggested
uk: Стандартні

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
uk: d.m.Y

[ctx: decline months names: on or off]
en: off
uk: on

en: domain
uk: домен

[ctx: editor button]
en: Code
uk: Код

[ctx: editor button]
en: Left to right
uk: Зліва направо

[ctx: editor button]
en: Right to left
uk: Справа наліво

[ctx: editor button]
en: Show blocks
uk: Показати блоки

[ctx: find/replace]
en: Find
uk: Знайти

[ctx: find/replace]
en: Next
uk: Наступний

[ctx: find/replace]
en: Prev
uk: Попередній

[ctx: find/replace]
en: Replace
uk: Замінити

[ctx: find/replace]
en: Replace all
uk: Замінити все

[ctx: find/replace]
en: Replace with
uk: Замінити

[ctx: find/replace]
en: Whole words
uk: Цілі слова

[ctx: genitive]
en: April
uk: Квітня

[ctx: genitive]
en: August
uk: Серпня

[ctx: genitive]
en: December
uk: Грудня

[ctx: genitive]
en: February
uk: Лютого

[ctx: genitive]
en: January
uk: Січня

[ctx: genitive]
en: July
uk: Липня

[ctx: genitive]
en: June
uk: Червня

[ctx: genitive]
en: March
uk: Березня

[ctx: genitive]
en: May
uk: Травня

[ctx: genitive]
en: November
uk: Листопада

[ctx: genitive]
en: October
uk: Жовтня

[ctx: genitive]
en: September
uk: Вересня

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: l, F jS, Y
uk: d.m.Y

[ctx: label]
en: Search for:
uk: Пошук:

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
uk: Вибрати...

[ctx: links widget]
en: All Links
uk: Всі посилання

[ctx: list style]
en: Circle
uk: Коло

[ctx: list style]
en: Default
uk: За замовчуванням

[ctx: list style]
en: Disc
uk: Диск

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
uk: Маленькі латинські літери

[ctx: list style]
en: Lower Greek
uk: Маленькі грецькі літери

[ctx: list style]
en: Lower Roman
uk: Маленькі римські літери

[ctx: list style]
en: Square
uk: Квадрат

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
uk: Великі латинські літери

[ctx: list style]
en: Upper Roman
uk: Великі римські літери

[ctx: media]
en: Remove video track
uk: Видалити відео трек

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
uk: (Наразі встановлено: %s)

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
uk: (Поточне: %s)

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
uk: (Без мітки)

en: moved to the trash.
uk: Переміщено до кошика.

[ctx: nav menu home label]
en: Home
uk: Головна

en: new WordPress Loop
uk: новий цикл WordPress

[ctx: next post]
en: Next
uk: Наступне

[ctx: noun]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: noun]
en: Trash
uk: Кошик

en: of
uk: з

[ctx: page]
en: Add New
uk: Додати

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
uk: Паролі не співпадають

[ctx: password strength]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: password strength]
en: Strong
uk: Сильний

[ctx: password strength]
en: Very weak
uk: Дуже слабкий

[ctx: password strength]
en: Weak
uk: Слабкий

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
uk: Пошук &hellip;

[ctx: post]
en: Add New
uk: Додати

[ctx: post]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: post]
en: Pending
uk: Очікує

[ctx: post]
en: Private
uk: Приватний

[ctx: post]
en: Published
uk: Оприлюднено

[ctx: post]
en: Scheduled
uk: Відкладено

[ctx: post]
en: Trash
uk: Кошик

[ctx: post format]
en: Format
uk: Формат

[ctx: post format archive title]
en: Asides
uk: Примітки

[ctx: post format archive title]
en: Audio
uk: Аудіо

[ctx: post format archive title]
en: Chats
uk: Чати

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
uk: Галереї

[ctx: post format archive title]
en: Images
uk: Зображення

[ctx: post format archive title]
en: Links
uk: Посилання

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
uk: Цитати

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
uk: Статуси

[ctx: post format archive title]
en: Videos
uk: Відео

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
uk: %1$s %2$s, %3$s тому (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
uk: %1$s [Автозбереження]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
uk: %1$s [Поточна редакція]

[ctx: post type general name]
en: Media
uk: Медіа

[ctx: post type general name]
en: Pages
uk: Сторінки

[ctx: post type general name]
en: Posts
uk: Записи

[ctx: post type singular name]
en: Page
uk: Сторінка

[ctx: post type singular name]
en: Post
uk: Запис

[ctx: previous post]
en: Previous
uk: Попереднє

[ctx: revision date format]
en: F j, Y @ H:i:s
uk: d.m.Y H:i:s

en: sitename
uk: назва сайту

[ctx: spellcheck]
en: Finish
uk: Завершено

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
uk: Ігнорувати

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
uk: Ігнорувати все

[ctx: submit button]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: table body]
en: Body
uk: Тіло

[ctx: table cell]
en: Cell
uk: Комірка

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
uk: Немає

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
uk: Сфера

[ctx: table column]
en: Column
uk: Колонка

[ctx: table columns]
en: Cols
uk: Колонки

[ctx: table footer]
en: Footer
uk: Нижній колонтитул

[ctx: table header]
en: Header
uk: Верхній колонтитул

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
uk: Категорії

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
uk: Позначки

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
uk: Категорія

en: text direction
uk: напрям тексту

[ctx: text direction]
en: ltr
uk: зліва направо

[ctx: theme]
en: Change
uk: Змінити

[ctx: translations]
en: Available
uk: Доступний

[ctx: translations]
en: Installed
uk: Встановлений

[ctx: verb]
en: Trash
uk: Перемістити до кошика

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
uk: Вертикальне вирівнювання

[ctx: video or audio]
en: Length
uk: Тривалість

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
uk: %1$s до %2$s
