Continents & Cities - en to bn translation catalogue (171 entries)

en: Adelaide
bn: অ্যাডেলেইড

en: Africa
bn: আফ্রিকা

en: America
bn: আমেরিকা

en: Amman
bn: আম্মান

en: Amsterdam
bn: অ্যামস্টারড্যাম

en: Antarctica
bn: অ্যান্টার্কটিকা

en: Arctic
bn: সুমেরু অঞ্চল

en: Argentina
bn: আর্জেন্টিনা

en: Ashgabat
bn: আশখাবাদ

en: Ashkhabad
bn: আশখাবাদ

en: Asia
bn: এশিয়া

en: Athens
bn: এথেন্স

en: Atlantic
bn: আটলান্টিক

en: Auckland
bn: অকল্যান্ড

en: Australia
bn: অস্ট্রেলিয়া

en: Baghdad
bn: বাগদাদ

en: Bahrain
bn: বাহরাইন

en: Baku
bn: বাকু

en: Bangkok
bn: ব্যাংকক

en: Beirut
bn: বৈরুত

en: Belfast
bn: বেলফাস্ট

en: Belgrade
bn: বেলগ্রেড

en: Belize
bn: বেলিজ

en: Berlin
bn: বার্লিন

en: Bermuda
bn: বারমুডা

en: Bishkek
bn: বিশকেক

en: Brisbane
bn: ব্রিসবেন

en: Brunei
bn: ব্রুনাই

en: Brussels
bn: ব্রাসেলস

en: Bucharest
bn: বুখারেস্ট

en: Budapest
bn: বুদাপেস্ট

en: Cairo
bn: কায়রো

en: Calcutta
bn: কলকাতা

en: Canberra
bn: ক্যানবেরা

en: Casablanca
bn: কাসাব্লাঙ্কা

en: Center
bn: কেন্দ্র

en: Chicago
bn: শিকাগো

en: Christmas
bn: ক্রিসমাস

en: Colombo
bn: কলম্বো

en: Copenhagen
bn: কোপেন হেগেন

en: Costa Rica
bn: কোস্টা রিকা

en: Dacca
bn: ঢাকা

en: Damascus
bn: দামেস্ক

en: Darwin
bn: ডারউইন

en: Davis
bn: ডেইভিস

en: Denver
bn: ডেনভার

en: Dhaka
bn: ঢাকা

en: Dili
bn: দিলি

en: Djibouti
bn: জিবুতি

en: Dominica
bn: ডোমিনিকা

en: Dubai
bn: দুবাই

en: Dublin
bn: ডাবলিন

en: Dushanbe
bn: দুশান্‌বে

en: Europe
bn: ইউরোপ

en: Fiji
bn: ফিজি

en: Gaza
bn: গাযা

en: Gibraltar
bn: জিব্রাল্টার

en: Greenwich
bn: গ্রীনিচ

en: Guyana
bn: গায়ানা

en: Harare
bn: হারারে

en: Ho Chi Minh
bn: হো চি মিন সিটি

en: Hong Kong
bn: হংকং

en: Honolulu
bn: হনুলুলু

en: Indian
bn: ভারতীয়

en: Indiana
bn: ইন্ডিয়ানা

en: Inuvik
bn: ইনুভিক

en: Istanbul
bn: ইস্তানবুল

en: Jakarta
bn: জাকার্তা

en: Jamaica
bn: জ্যামাইকা

en: Jersey
bn: জার্সি

en: Jerusalem
bn: জেরুসালেম

en: Johannesburg
bn: জোহানেসবার্গ

en: Kabul
bn: কাবুল

en: Kamchatka
bn: কামচাতকা উপদ্বীপ

en: Karachi
bn: করাচী

en: Kashgar
bn: কাশগর

en: Katmandu
bn: কাঠমান্ডু

en: Kentucky
bn: কেন্টাকি

en: Kiev
bn: কিয়েভ

en: Knox IN
bn: নক্স ইন

en: Kolkata
bn: কলকাতা

en: Kuala Lumpur
bn: কুয়ালালামপুর

en: Kuwait
bn: কুয়েত

en: La Paz
bn: লা পাজ

en: Lima
bn: লিমা

en: Lisbon
bn: লিসবন

en: London
bn: লন্ডন

en: Los Angeles
bn: লস অ্যাঞ্জেলেস

en: Louisville
bn: লুইসভিল

en: Luxembourg
bn: লুক্সেমবার্গ

en: Macao
bn: মাকাও

en: Macau
bn: মাকাও

en: Madrid
bn: মাদ্রিদ

en: Maldives
bn: মালদ্বীপ

en: Manaus
bn: মানাউশ

en: Manila
bn: ম্যানিলা

en: Martinique
bn: মার্তিনিক

en: Mauritius
bn: মরিশাস

en: Melbourne
bn: মেলবোর্ন

en: Mexico City
bn: মেক্সিকো

en: Mogadishu
bn: মোগাদিসু

en: Monaco
bn: মোনাকো

en: Monticello
bn: মন্টিসেলো

en: Montreal
bn: মন্ট্রিঅল

en: Moscow
bn: মস্কো

en: Muscat
bn: মাস্কাট

en: Nairobi
bn: নাইরোবি

en: New York
bn: নিউ ইয়র্ক

en: Nicosia
bn: নিকোসিয়া

en: North
bn: নর্থ

en: North Dakota
bn: নর্থ ডাকোটা

en: Oslo
bn: অসলো

en: Pacific
bn: প্রশান্ত মহাসাগর

en: Panama
bn: পানামা

en: Paris
bn: প্যারিস

en: Perth
bn: পার্থ

en: Phnom Penh
bn: প্‌নম পেন

en: Phoenix
bn: ফিনিক্স

en: Port of Spain
bn: পোর্ট অব স্পেন

en: Prague
bn: প্রাগ

en: Puerto Rico
bn: পুয়ের্তো রিকো

en: Qatar
bn: কাতার

en: Queensland
bn: কুইন্সল্যান্ড

en: Rangoon
bn: রেঙ্গুন

en: Regina
bn: রেজিনা

en: Riga
bn: রিগা

en: Rio Branco
bn: রিও ব্র্যাঙ্কো

en: Riyadh
bn: রিয়াদ

en: Rome
bn: রোম

en: Rosario
bn: রোসারিও

en: Samara
bn: সামারা

en: Samarkand
bn: সমরখন্দ

en: Samoa
bn: সামোয়া

en: San Marino
bn: স্যান মারিনো

en: Santiago
bn: সান্তিয়াগো, চিলি

en: Sao Paulo
bn: সাও পাওলো

en: Seoul
bn: সিউল

en: Shanghai
bn: সাংহাই

en: Shiprock
bn: শিপরক

en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

en: Sofia
bn: সোফিয়া

en: South
bn: সাউথ

en: South Georgia
bn: দক্ষিন জর্জিয়া

en: South Pole
bn: দক্ষিণ মেরু

en: St Kitts
bn: সেন্ট কিটস

en: Stockholm
bn: স্টকহোম

en: Sydney
bn: সিডনি

en: Tahiti
bn: তাহিতি

en: Taipei
bn: তাইপেই

en: Tarawa
bn: তারাওয়া

en: Tashkent
bn: তাসখন্দ

en: Tasmania
bn: তাসমানিয়া

en: Tbilisi
bn: তিবিলিসি

en: Tehran
bn: তেহরান

en: Tel Aviv
bn: তেল আবিব

en: Thimbu
bn: থিম্বু

en: Thimphu
bn: থিম্পু

en: Tokyo
bn: টোকিয়ো

en: Toronto
bn: টরোন্টো

en: Tripoli
bn: ত্রিপলি

en: Tunis
bn: তিউনিস

en: Vancouver
bn: ভ্যানকুভার

en: Vatican
bn: ভ্যাটিকান

en: Victoria
bn: ভিক্টোরিয়া

en: Vienna
bn: ভিয়েনা

en: Vincennes
bn: ভিন্সিনেস

en: Warsaw
bn: ওয়ারসাও

en: West
bn: ওয়েস্ট

en: Winamac
bn: উইনাম্যাক

en: Zulu
bn: জুলু

en: Zurich
bn: জিউরিখ
